REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Iglaki, które nie wymagają cięcia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Pasek
Iglaki. Fot. Fotolia
Iglaki. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Iglaki, które nie wymagają przycinania to idealne rozwiązanie dla tych, którzy marzą o żywopłocie, ale nie widzą siebie w roli ogrodnika. Dzięki iglakom, które nie wymagają przycinania nie będziemy musieli się martwić o kształt naszego żywopłotu.

Żywopłot zazwyczaj kojarzy nam się z koniecznością rokrocznego przycinania i precyzyjnego formowania, które porządnie może wykonać jedynie profesjonalista. Nic bardziej błędnego. Istnieją gatunki iglaków o naturalnych, regularnych formach, które z powodzeniem nadadzą się na przyzwoity żywopłot. Niektóre z nich mają pokrój tak regularny, że sadzone zwartym szeregiem tworzą płot o falistym brzegu.

REKLAMA

Jedyne cięcia, jakie będziemy musieli wykonywać przy takim żywopłocie to regulowanie jego wysokości, oraz usuwanie pojedynczych chorych, zaschniętych lub złamanych gałązek.

Zobacz także: Jesień przez cały rok - iglaki żółtolistne

Wybierz iglak odpowiedni dla Twojego ogrodu

  • Cis pospolity

Jest to krzew tworzący smukłą, regularną kolumnę o płaskim wierzchołku. Gałęzie ma długie i rozłożone blisko pnia, ulistnienie ciemnozielonym. Rośnie powoli do wysokości 5 m i osiąga średnicę 1,50 m. Można go sadzić w każdej glebie przepuszczalnej oraz na każdym stanowisku.

  • Cyprys wiecznie zielony

Ten iglak o ciemnozielonej wyniosłej sylwetce rośnie bardzo szybko i potrafi osiągnąć wysokość nawet do 20 m, przy średnicy 2 m. Dobrze czuje się w glebie kwaśnej lub wapiennej, przepuszczalnej, a nawet bardzo suchej. Choć żaden wiatr nie jest mu straszny odmiana ta nie znosi ostrych zim i temperatur poniżej -12°C.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Cyprysik Lawsona

To odmiana warta uwagi, ponieważ dzięki niej możemy zafundować sobie żywopłot w kolorze niebieskim. Ma bardzo gęste gałązki, których igły latem przybierają barwę zielononiebieską, zaś zimą stalowoniebieską. Rośnie powoli na wysokość 6 m, osiągając przy tym średnicę 2 m. Ma tendencję do wypuszczania kilku wierzchołków. Najlepiej czuje się w glebie zwykłej. Nie lubi nadmiernych chłodów, dlatego w Polsce polecany jest dla województw zachodnich.

  • Tuja zachodnia

Żywopłot z tui zachodnich przez cały rok będzie cieszył nasze oczy jasną zielenią. Odmiana ta uważana jest za jedną z piękniejszych. Ma bardzo gęste gałązki. Rośnie dość szybko osiągając wysokość do 6 m i średnicę 1,5 m. Lubi gleby świeże, wapienne.

  • Jałowiec irlandzki

To odmiana o bardzo gęstych, ściśle przylegających do pnia gałęziach. Osiąga wysokość ok 5 m i średnicę 1 m. Lubi glebę zwykłą, przepuszczalną, nawet suchą i wapienną. Ulistnienie ma kolor prawie szary, który szczególnie efektownie rozjaśnia ogród zimą. Jeżeli chcemy uniknąć rozkładania się gałązek pod ciężarem śniegu możemy przed zapowiadanym opadami dyskretne obwiązać nasze jałowce sznurkiem. 

Zobacz także: Okazałe iglaki do dużego ogrodu

Opracowane na podstawie: "Iglaki w ogrodzie" Philippe Asseray

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA