REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Iglaki, które nie wymagają cięcia

Ewa Pasek
Iglaki. Fot. Fotolia
Iglaki. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Iglaki, które nie wymagają przycinania to idealne rozwiązanie dla tych, którzy marzą o żywopłocie, ale nie widzą siebie w roli ogrodnika. Dzięki iglakom, które nie wymagają przycinania nie będziemy musieli się martwić o kształt naszego żywopłotu.

Żywopłot zazwyczaj kojarzy nam się z koniecznością rokrocznego przycinania i precyzyjnego formowania, które porządnie może wykonać jedynie profesjonalista. Nic bardziej błędnego. Istnieją gatunki iglaków o naturalnych, regularnych formach, które z powodzeniem nadadzą się na przyzwoity żywopłot. Niektóre z nich mają pokrój tak regularny, że sadzone zwartym szeregiem tworzą płot o falistym brzegu.

REKLAMA

Jedyne cięcia, jakie będziemy musieli wykonywać przy takim żywopłocie to regulowanie jego wysokości, oraz usuwanie pojedynczych chorych, zaschniętych lub złamanych gałązek.

Zobacz także: Jesień przez cały rok - iglaki żółtolistne

Wybierz iglak odpowiedni dla Twojego ogrodu

  • Cis pospolity

Jest to krzew tworzący smukłą, regularną kolumnę o płaskim wierzchołku. Gałęzie ma długie i rozłożone blisko pnia, ulistnienie ciemnozielonym. Rośnie powoli do wysokości 5 m i osiąga średnicę 1,50 m. Można go sadzić w każdej glebie przepuszczalnej oraz na każdym stanowisku.

  • Cyprys wiecznie zielony

Ten iglak o ciemnozielonej wyniosłej sylwetce rośnie bardzo szybko i potrafi osiągnąć wysokość nawet do 20 m, przy średnicy 2 m. Dobrze czuje się w glebie kwaśnej lub wapiennej, przepuszczalnej, a nawet bardzo suchej. Choć żaden wiatr nie jest mu straszny odmiana ta nie znosi ostrych zim i temperatur poniżej -12°C.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Cyprysik Lawsona

To odmiana warta uwagi, ponieważ dzięki niej możemy zafundować sobie żywopłot w kolorze niebieskim. Ma bardzo gęste gałązki, których igły latem przybierają barwę zielononiebieską, zaś zimą stalowoniebieską. Rośnie powoli na wysokość 6 m, osiągając przy tym średnicę 2 m. Ma tendencję do wypuszczania kilku wierzchołków. Najlepiej czuje się w glebie zwykłej. Nie lubi nadmiernych chłodów, dlatego w Polsce polecany jest dla województw zachodnich.

  • Tuja zachodnia

Żywopłot z tui zachodnich przez cały rok będzie cieszył nasze oczy jasną zielenią. Odmiana ta uważana jest za jedną z piękniejszych. Ma bardzo gęste gałązki. Rośnie dość szybko osiągając wysokość do 6 m i średnicę 1,5 m. Lubi gleby świeże, wapienne.

  • Jałowiec irlandzki

To odmiana o bardzo gęstych, ściśle przylegających do pnia gałęziach. Osiąga wysokość ok 5 m i średnicę 1 m. Lubi glebę zwykłą, przepuszczalną, nawet suchą i wapienną. Ulistnienie ma kolor prawie szary, który szczególnie efektownie rozjaśnia ogród zimą. Jeżeli chcemy uniknąć rozkładania się gałązek pod ciężarem śniegu możemy przed zapowiadanym opadami dyskretne obwiązać nasze jałowce sznurkiem. 

Zobacz także: Okazałe iglaki do dużego ogrodu

Opracowane na podstawie: "Iglaki w ogrodzie" Philippe Asseray

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA