Nietypowe „tuje” i cyprysiki
REKLAMA
REKLAMA
Odmiany żywotników i cyprysików o zwisających, nitkowatych pędach sprawdzą się świetnie w każdym ogrodzie. Niektóre nie osiągają dużych rozmiarów i nadają się do pojemników lub ogrodów skalnych. Inne, nieco wyższe mogą stanowić efektowny, pojedynczy akcent w ogrodzie. Z każdym rokiem powstają nowe odmiany roślin, które są coraz lepiej przystosowane do określonych funkcji. Odmiany o cienkich, sznurkowatych pędach są wytrzymałe na okresowe susze, dobrze czują się na słonecznych lub półcienistych stanowiskach i nie potrzebują wiele pielęgnacji.
REKLAMA
Żywotniki, czyli „tuje”
REKLAMA
Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) `Filiformis` dorasta do wysokości około 1,5–2 m. Ma charakterystyczny, przewisający, płaczący pokrój i najlepiej wygląda posadzony jako pojedynczy akcent w ogrodzie. Nitkowate pędy są matowo zielone.
Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata)`Whipcord` osiąga mniejsze rozmiary niż `Filiformis`, ale ma bardzo efektowne, nitkowate, ciemnozielone, błyszczące pędy. Są one praktycznie pozbawione rozgałęzień bocznych, a na końcach lekko zgrubiałe, przez co mogą przypominać bicz.
Gałęzie przewieszają się łukowato i pozostają zielone przez cały rok – nawet zimą. `Whipcord` rośnie wolno i w wieku 10 lat osiąga około 80–100 cm wysokości. Swym pokrojem nie przypomina tui, jest odporny na mróz. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz bardzo dobrze znosi cięcie.
Nitkowate cyprysiki
Oprócz popularnych, kolumnowych i stożkowatych odmian cyprysików Lawsona o srebrzystych lub złocistych pędach możemy posadzić w ogrodach zupełnie inne cyprysiki.
REKLAMA
Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) `Filifera` to odmiana przybierająca kopiastą formę, o luźnej koronie. Rośnie dosyć wolno i osiąga (w wieku 10 lat) do 2,5 m wysokości. Pędy są cienkie, sznurowate, przewisające i zielone. Odmiana ta ma przeciętne wymagania glebowe i wilgotnościowe. Podobna jest odmiana `Filifera Nana`, ale osiąga znacznie mniejsze rozmiary.
Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' ma podobne, nitkowate pędy, ale ich barwa jest złocistożółta. Przybiera szerokostożkowy pokrój i osiąga po 10 latach około 1,5 m wysokości. Charakterystyczne są nietypowe, sznurkowate, przewisające gałęzie. Podobną, ale wolniej rosnącą odmianą jest ‘Filifera Aurea Nana’ oraz `Sungold` przybierająca barwę zielonożółtą. Odmiany te nadają się do uprawy w donicach i pojemnikach lub na ogrody skalne.
REKLAMA
REKLAMA