Dlaczego Rododendron nie kwitnie?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiednie pH podłoża
Do uprawy większości roślin wrzosowatych potrzebne jest kwaśne podłoże. Brak właściwego pH jest częstą przyczyną braku kwitnienia i słabego wyglądu roślin.
Najlepszy będzie torf o wartości pH około 4,5–5,5. W sprzedaży dostępne są także specjalne podłoża do rododendronów i azalii. W zwykłej ogrodowej ziemi rośliny te będą rosły słabo i nie będą kwitły. Niski poziom pH jest niezbędny dla prawidłowej przyswajalności składników pokarmowych przez różaneczniki, azalie i inne wrzosowate (np. borówki, pierisy, wrzosy, wrzośce). Można stosować też specjalne preparaty do zakwaszania podłoża, które są dostępne w centrach i sklepach ogrodniczych. Podczas sadzenia warto wykopać większy dół pod roślinę i wypełnić go odpowiednim podłożem. Można też oddzielić boki dołka od reszty podłoża folią, aby zapobiec szybkiej zmianie pH.
REKLAMA
Nawożenie
Nie możemy zapominać o regularnym nawożeniu roślin, gdyż rośliny pozostawione same sobie nie będą obficie kwitły. Szczególnie ważne jest to wiosną, kiedy rośliny rozpoczynają wegetację oraz po kwitnieniu (latem i wczesną jesienią), gdy rośliny zaczynają zawiązywanie pąków na przyszły sezon. Ważne jest też zrównoważone nawożenie. Zbyt obfite zasilanie może być bardziej szkodliwe niż jego brak. Przenawożenie azotem może powodować obfite wytwarzanie liści i skąpe zawiązywanie pąków kwiatowych. Warto przestrzegać zaleceń nawozowych i nie przekraczać dawek. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele nawozów do stosowania wiosną, jak i w okresie zawiązywania pąków – latem i wczesną jesienią.
Usuwanie przekwitłych kwiatów
Ważnym zabiegiem, który może mieć wpływ na zawiązywanie pąków kwiatowych jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Jeśli pozostawimy przekwitłe w maju kwiaty na krzewach będą wytwarzały się nasiona, których wytwarzanie nie dodaje roślinom uroku. Osłabia to energię roślin, która potrzebna jest do tworzenia nowych pąków i liści.
Zobacz także: Ciekawe pnącza do półcienia i cienia?
Optymalne stanowisko
Dla atrakcyjnego wyglądu roślin ważny jest też dobór odpowiedniego stanowiska. Przy wyborze odmiany do naszego ogrodu sprawdzajmy wymagania siedliskowe roślin. Większość różaneczników lubi miejsca półcieniste, ale spotkać można odmiany radzące sobie na miejscach słonecznych. Jeśli rośliny będą rosły w miejscu, które im nie odpowiada nie będą wyglądały zdrowo i atrakcyjnie.
Zobacz także: Jak sadzić powojniki?
Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA