Jak dbać o rododendrony po posadzeniu?
REKLAMA
REKLAMA
Nawożenie
Rododendrony zasilamy dwa razy w roku pod koniec kwietnia i w pierwszych dniach lipca (po kwitnieniu) zasilamy krzewy dostępnymi w handlu mieszankami nawozowymi do różaneczników. Nawozy nie mogą zawierać wapna, gdyż jest ono szkodliwe dla tych roślin. Można stosować także nawozy o spowolnionym działaniu, przy czym okres ich uwalniania nie powinien być dłuższy niż 4 miesiące.
REKLAMA
Zobacz także: Jak założyć i pielęgnować ogród ekologiczny
Pielęgnacja
REKLAMA
Korzystnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Powoduje to bujniejszy wzrost i zwiększa ilość zawiązywanych pąków kwiatowych na przyszły rok. Młode rośliny warto okryć na zimę siatką cieniówką, matą słomianą lub innym materiałem w taki sposób, aby zapewnić krzewom dostęp powietrza. Najlepszym sposobem zimowego zabezpieczenia roślin jest obsypywanie krzewów różaneczników trocinami.
Różaneczniki dobrze znoszą przesadzanie pod warunkiem, że wykopiemy je z jak największą bryłą korzeniową. Bardzo ważne jest też podlewanie krzewów w czasie suszy oraz na przedwiośniu i przed zimą.
Zobacz także: Miesięcznik dahurski – pnącze mało znane
Choroby i szkodniki
Jeśli zauważymy powygryzane brzegi liści na krzewach, to może być to objaw żerowania owadów. Należy wówczas opryskać rośliny jednym ze środków przeciwko szkodnikom zjadającym liście (tzw. gryzącym) np. Fastac lub Decis.
W niewłaściwych warunkach (zbyt dużo wilgoci) lub po mroźnych zimach rośliny mogą być atakowane przez choroby grzybowe, co objawia się zasychaniem lub plamami na liściach.
Ochrona polega na usuwaniu chorych liści i kilkakrotnym opryskaniu rośliny w odstępach około 7 dni fungicydami: Bravo, Aliette lub Fongarid. Można też podlewać rośliny preparatami grzybobójczymi np. Previcur lub Proplant.
REKLAMA
REKLAMA