REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie rośliny posadzić na piaszczystym podłożu?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Przed zakupem roślin warto sprawdzić, jakiej gleby potrzebują, by nie sprawiały kłopotu po ich posadzeniu. Fot. fotolia
Przed zakupem roślin warto sprawdzić, jakiej gleby potrzebują, by nie sprawiały kłopotu po ich posadzeniu. Fot. fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielu właścicieli ogrodów zmaga się z problemem suchego, przepuszczalnego, piaszczystego podłoża. Gleby takie często znajdują się na leśnych działkach lub w ich okolicach. Można pokusić się o zmianę rodzaju gleby, wzbogacenie jej w próchnicę. Efektu takich prac należy jednak spodziewać się po kilku sezonach i jest to wyjście pracochłonne. Można też wybrać rośliny, które będą się dobrze czuły na takim podłożu, nie sprawiając przy tym kłopotów.

Zanim posadzimy rośliny

Gdy gleba w naszym ogrodzie jest piaszczysta i przepuszczalna nie ma sensu sadzić tam roślin, które potrzebują gleby zwięzłej i wilgotnej. Mimo, że początkowo mogą wyglądać atrakcyjnie, to szybko stracą swe walory i będą rosły słabo lub będą zamierać. Przed zakupem roślin warto sprawdzić, jakiej gleby potrzebują, by nie sprawiały kłopotu po ich posadzeniu. Warto też rozejrzeć się, jakie gatunki roślin rosną w okolicy naszego ogrodu i poszukać podobnych gatunków i ich odmian.

REKLAMA

Nawet, jeśli zdecydujemy się na użyźnianie gleby w ogrodzie, (co może zająć nawet kilka lat), warto najpierw posadzić rośliny, które dobrze znoszą suchą, piaszczystą glebę.

Zobacz  także: W czym tkwi istota projektowania ogrodów?

Żywopłot

Sadząc żywopłot warto użyć takich roślin jak: kolorowe berberysy, irga błyszcząca, karagana syberyjska, lilak pospolity, ligustr pospolity, pęcherznica kalinolistna i jej odmiany `Diabolo` i `Luteus`, róża pomarszczona, tawlina jarzębolistna, śliwa wiśniowa i jej odmiany.

Krzewy

Wśród krzewów na uwagę zasługują odporny oliwnik wąskolistny, rokitnik pospolity, żarnowiec miotlasty, szczodrzeniec położony, janowiec bułgarski, tamaryszki (drobnokwiatowy, francuski, pięciopręcikowy), irga Dammera, irga pomarszczona, trzmielina oskrzydlona – pięknie przebarwiająca się jesienią. Z krzewów iglastych najlepiej poszukać licznych odmian jałowca pospolitego i kosodrzewiny (sosna górska).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drzewa

Lekkie, piaszczyste, leśne gleby będą odpowiednie dla brzozy brodawkowatej i jej odmian, jarzębu pospolitego (jarzębiny), jarzębu szwedzkiego, robinii akacjowej i jej odmian, sosny pospolitej, sosny bośniackiej.

Zobacz także: Ogród japoński

Trawy

W trudnych warunkach dobrze sprawdzą się tez ozdobne trawy (np. kostrzewy) i wytrzymałe byliny np. lawenda, gipsówka, macierzanka, rozchodniki, skalnice, nawłoć, rudbekia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

REKLAMA

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA