Jak uprawiać rośliny owadożerne?
REKLAMA
REKLAMA
Oto kilka najpowszechniej uprawianych gatunków roślin owadożernych:
REKLAMA
Dzbanecznik (Nepenthens)
Jest pnączem, które żywi się substancjami pochodzenia zwierzęcego. Liście przypominają dzbanki, które stanowią pułapki dla owadów. Wymaga stanowiska jasnego o temperaturze nie niższej niż 20 stopni C i wilgotnego powietrza.
Kapturnica (Sarracenia)
To roślina wieloletnia, która ma postać rozet złożonych z liści tworzących pułapki. Liście kształtem przypominają leje o krwistoczerwonym unerwieniu. Atrakcyjne kwiaty kapturnicy mogą pojawić się w maju lub czerwcu.
Rosiczki (Drosera)
Z daleka roślina wygląda jakby była pokryta rosą (stąd jej nazwa). Liście rośliny pokryte są maleńkimi włoskami. Na końcu każdego włoska znajduję się kropelka lepkiej cieczy, która umożliwia chwytanie owadów.
Zobacz także: Jak kupić dobry okaz rośliny w doniczce?
Tłustosz (Pinguicula vulgaris spp.)
Są to rośliny należące do rodziny pływaczowatych. Znanych jest obecnie 70 gatunków. Najpopularniejszymi w uprawie amatorskiej są tłustosze pochodzące z Meksyku. Są one bardzo tolerancyjne w stosunku do warunków uprawy, ponieważ mogą one wytrzymywać temperatury, które wahają się od 10 do 40 stopni C.
Pływacz (Utricularia)
Roślina ta w naturalnym środowisku występuje w wodach słodkich i wilgotnych glebach. U tej rośliny jedyną częścią, którą widać na powierzchni wody jest kwiat. Pułapka natomiast przymocowana jest do pływającego korzenia za pomocą cienkich łodyżek. Pułapka działa tutaj na zasadzie próżni.
Zobacz także: Zwisające kwiaty doniczkowe
Muchołówka (Dionaea)
Wabią owady barwą pułapek i słodką wydzieliną pokrywającą ich wnętrze. Każda pułapka może otworzyć się i zamknąć kilkukrotnie. Jeśli nie ma w niej ofiary, otwiera się po około 12 godzinach. Pułapka, która strawiła owada najczęściej traci zdolność zamykania i staje się zwykłym liściem asymilacyjnym.
REKLAMA
REKLAMA