Dlaczego Magnolia nie chce kwitnąć?
REKLAMA
REKLAMA
Jakie stanowisko dla magnolii?
Magnolie są delikatnymi krzewami, które dla prawidłowego rozwoju potrzebują określonych warunków. Najlepiej posadzić je w słonecznym i osłoniętym miejscu na lekko kwaśnej i wilgotnej glebie. Pamiętajmy też, że korzenie magnolii nie znoszą przesadzania i są wrażliwe na deptanie gleby w obrębie systemu korzeniowego. Skąpe podlewanie może przesuszyć płytko położone korzenie i znacznie osłabić roślinę.
REKLAMA
Sposób rozmnażania i gatunek magnolii
Na szybkość wchodzenia w okres kwitnienia duży wpływ ma sposób rozmnażania magnolii. Rośliny szczepione (rozmnażane wegetatywnie) kwitną o wiele szybciej niż te rozmnażane z nasion (generatywnie). Magnolie rozmnażane przez szczepienie zakwitają już w drugim–czwartym roku uprawy. Natomiast, jeśli roślina była rozmnażana z siewu może zakwitnąć nawet dopiero po 10 latach uprawy. Warto, więc przy zakupie upewnić się, jak była rozmnażana roślina. Na to jak szybko zakwitnie krzew wpływ ma też gatunek i odmiana rośliny. Niektóre gatunki i odmiany (np. odmiany magnolii pośredniej) zakwitają już w drugim roku po posadzeniu.
Zobacz także: Jakich warunków potrzebuje kanna?
Jaki nawóz do magnolii?
Magnolia należy do roślin obficie kwitnących i do zawiązywania wielu pąków potrzebuje odpowiedniego zasilania. Należy pamiętać aby regularnie zasilać magnolię odpowiednimi nawozami. Ważne jest to wiosną, kiedy roślina rozpoczyna wegetację. Nie zapominajmy też o właściwie dobranym nawożeniu latem i wczesną jesienią, kiedy rośliny zawiązują pąki na przyszły sezon. Potrzebują wtedy nawozów o zwiększonej zawartości potasu i fosforu. Obecnie w sprzedaży jest szereg nawozów do stosowania zarówno wiosną, jak i w okresie wczesnej jesieni. Nawozy jesienne pozwolą roślinie wykształcić mocne pąki, przyspieszyć drewnienie pędów i lepiej przygotować się do zimy.
Zobacz także: Jak uprawiać oleander?
REKLAMA
REKLAMA