Jakich warunków potrzebują bratki?
REKLAMA
REKLAMA
Wymagania bratków
• Najlepiej kwitną w miejscach słonecznych, ale źle znoszą wysokie temperatury. Najlepiej sadzić je na rabatach, które wczesną wiosną są w pełni nasłonecznione, a później są nieco ocienione przez drzewa lub krzewy.
REKLAMA
• Sadzonki najkorzystniej jest sadzić do skrzynek lub do ogrodu po ustąpieniu mrozów (po Wielkanocy). Na rabatach rozstawa powinna wynosić około 20–25 cm.
• Ziemię na rabatach wzbogacamy przed sadzeniem przekompostowanym obornikiem, ziemią liściową lub kompostem. Łatwiejszym rozwiązaniem jest dodanie do podłoża wieloskładnikowego wolno rozkładającego się nawozu. Dzięki temu bratki będą dłużej kwitły.
• Bratki lubią żyzne, przepuszczalne gleby bogate w próchnicę
Zobacz także: Jak przycinać tamaryszki?
• Regularne usuwanie przekwitłych części roślin wydłuża okres kwitnienia
• Bratki traktujemy jako rośliny sezonowe (jednoroczne). Po przekwitnięciu zastępujemy je na rabatach jednorocznymi roślinami kwitnącymi latem np. aksamitkami, begoniami.
Towarzystwo dla bratków
REKLAMA
Wielobarwne odmiany bratków świetnie prezentują się w towarzystwie wiosennych roślin cebulowych – szafirków, hiacyntów oraz wśród pierwiosnków, stokrotek i niezapominajek. Będą też świetnym kontrastem dla wyżej rosnących odmian tulipanów lub narcyzów. W donicach możemy sadzić bratki razem z pierwiosnkami i kwitnącymi wiosną roślinami cebulowymi.
Najczęściej tworzy się z bratków jednobarwne lub mieszane dywany. Jeśli mamy dużo sadzonek możemy stworzyć geometryczne dywany kwiatowe z bukszpanowymi obwódkami na wzór dziewiętnastowiecznych kwietników. Istnieje wiele odmian bratków o różnych kolorach – odcienie żółci, pomarańczu, czerwieni, fioletu, bieli. Odmiany o jasnych barwach kwiatów ożywia każdy taras lub balkon. Najlepiej ustawić doniczki w grupach po kilka sztuk.
Zobacz także: Efektowne drzewa i krzewy odporne na suszę
REKLAMA
REKLAMA