REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakich warunków potrzebują bratki?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Bratki ogrodowe. Jak i kiedy sadzić bratki, żeby długo kwitły?
Bratki ogrodowe. Jak i kiedy sadzić bratki, żeby długo kwitły?

REKLAMA

REKLAMA

Bratek to jeden z nieodwołalnych symboli wiosny. Chętnie sadzony na rabatach lub hodowany w doniczkach ma wielką ilość odmian o różnych kolorach kwiatów. Jak sprawić, by bratki długo kwitły i jakich potrzebują warunków?

Wymagania bratków

• Najlepiej kwitną w miejscach słonecznych, ale źle znoszą wysokie temperatury. Najlepiej sadzić je na rabatach, które wczesną wiosną są w pełni nasłonecznione, a później są nieco ocienione przez drzewa lub krzewy.

REKLAMA

• Sadzonki najkorzystniej jest sadzić do skrzynek lub do ogrodu po ustąpieniu mrozów (po Wielkanocy). Na rabatach rozstawa powinna wynosić około 20–25 cm.

• Ziemię na rabatach wzbogacamy przed sadzeniem przekompostowanym obornikiem, ziemią liściową lub kompostem. Łatwiejszym rozwiązaniem jest dodanie do podłoża wieloskładnikowego wolno rozkładającego się nawozu. Dzięki temu bratki będą dłużej kwitły.

• Bratki lubią żyzne, przepuszczalne gleby bogate w próchnicę

Zobacz także: Jak przycinać tamaryszki?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Regularne usuwanie przekwitłych części roślin wydłuża okres kwitnienia

• Bratki traktujemy jako rośliny sezonowe (jednoroczne). Po przekwitnięciu zastępujemy je na rabatach jednorocznymi roślinami kwitnącymi latem np. aksamitkami, begoniami.

Towarzystwo dla bratków

REKLAMA

Wielobarwne odmiany bratków świetnie prezentują się w towarzystwie wiosennych roślin cebulowych – szafirków, hiacyntów oraz wśród pierwiosnków, stokrotek i niezapominajek. Będą też świetnym kontrastem dla wyżej rosnących odmian tulipanów lub narcyzów. W donicach możemy sadzić bratki razem z pierwiosnkami i kwitnącymi wiosną roślinami cebulowymi.

Najczęściej tworzy się z bratków jednobarwne lub mieszane dywany. Jeśli mamy dużo sadzonek możemy stworzyć geometryczne dywany kwiatowe z bukszpanowymi obwódkami na wzór dziewiętnastowiecznych kwietników. Istnieje wiele odmian bratków o różnych kolorach – odcienie żółci, pomarańczu, czerwieni, fioletu, bieli. Odmiany o jasnych barwach kwiatów ożywia każdy taras lub balkon. Najlepiej ustawić doniczki w grupach po kilka sztuk. 

Zobacz także: Efektowne drzewa i krzewy odporne na suszę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

REKLAMA

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Łodzianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców

W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.

Jak inwestować w nieruchomości?

Ceny mieszkań w Polsce trzymają się mocno. W III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Mimo to wciąż jest wielu chętnych na inwestowanie w nieruchomości. Jak zacząć?

REKLAMA

Kredyt hipoteczny – o tym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku!

Wiele osób, zanim odbierze klucze do wymarzonego mieszkania, musi posiłkować się finansowaniem z banku. Kredyt hipoteczny to produkt, który pomaga w zakupie lub budowie nieruchomości. Wymaga jednak pełnej świadomości ze strony kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest ten produkt? Na jakich zasadach jest przyznawany i spłacany? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby go otrzymać?

Czy rzeczywiście częściej decydujemy się na mieszkanie na obrzeżach miasta?

Czy nabywcy mieszkań rzeczywiście częściej szukają nieruchomości na obrzeżach miast albo na przedmieściach? O ile są one tańsze od podobnych mieszkań sprzedawanych w centralnych dzielnicach miast?

REKLAMA