REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można założyć trawnik we wrześniu?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Najczęściej zakładamy trawniki wiosną aby móc jak najszybciej cieszyć się zielenią trawy wokół domu. Czy można założyć trawnik we wrześniu? Fot. Fotolia
Najczęściej zakładamy trawniki wiosną aby móc jak najszybciej cieszyć się zielenią trawy wokół domu. Czy można założyć trawnik we wrześniu? Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej zakładamy trawniki wiosną aby móc jak najszybciej cieszyć się zielenią trawy wokół domu. Czasem jednak przedłużają się prace związane z wykańczaniem domu lub zakładaniem ogrodu i dopiero pod koniec lata możemy się zabrać za założenie trawnika. Czy można założyć trawnik we wrześniu?

Optymalne terminy na założenie trawnika

Ogólnie można powiedzieć, że szybkiemu kiełkowaniu nasion i krzewieniu się trawy najlepiej sprzyjają okresy o ustabilizowanych temperaturach powietrza, gdy gleba jest odpowiednio nawilżona i nie grożą jej okresy upałów i suszy. Takie warunki z reguły panują wiosną (kwiecień – maj) oraz pod koniec lata, czyli na przełomie sierpnia i września. Mniej ważne jest to w przypadku zakładania trawnika z gotowej darni. Wciąż najtańszym sposobem na zieloną murawę jest trawnik zakładany z siewu. Kiedy się do tego zabrać?

REKLAMA

Zobacz także: Jak ekspresowo wykonać trawnik?

Trawnik na wiosnę czy na jesień

REKLAMA

Jeden i drugi termin ma zwolenników i przeciwników. Sporo zależy też od warunków pogodowych. Teoretycznie trawnik wysiany wiosna ma więcej czasu na odpowiednie ukorzenienie się trawy i przygotowanie do zimy. Istnieje jednak ryzyko, że wiosną zdarza się przymrozki lub przeciwnie – wystąpią kwietniowe lub majowe upały. Takie warunki będą mniej korzystne dla kiełkowania i krzewienia się traw.

Trawniki zakładany pod koniec lata (wrzesień) ma bardzo dobre warunki do wzrostu. W tym czasie istnieje małe ryzyko upałów, gleba jest optymalnie nawodniona i trawa ma  wystarczająco dużo czasu aby zagęścić się przed zimą. W tym przypadku także dużo zależy od temperatur i warunków pogodowych (długa, ciepła i słoneczna jesień sprzyja zakładaniu trawnika) i ciężko wyrokować, który z terminów jest najlepszy.

Zobacz także: Jak nawozić trawnik?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wybierać nasiona traw?

Mieszanki nasion powinniśmy dobierać według planowanego przeznaczenia trawnika. Inna mieszanka sprawdzi się na terenie intensywnie użytkowanym (sport, deptanie), inna na trawniku włącznie ozdobnym, a inna na terenie zacienionym. W sprzedaży dostępne są różne mieszanki przeznaczone do konkretnych warunków. Nasiona traw powinny być też przystosowane do polskich warunków klimatycznych.

Pamiętajmy, że trawnika zakładanego w okresie jesiennym nie należy nawozić nawozami azotowymi. Rośliny nawożone zbyt późno będą bardziej wrażliwe na przemarzanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

REKLAMA

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA