Ficus Lyrata (Figowiec)
REKLAMA
REKLAMA
Figowiec zawdzięcza dekoracyjność swoim liściom. Jego kwiaty są niepozorne. Jedynie Ficus deltoidea ma efektowne owoce. Do najważniejszych roślin pokojowych należą poszczególne gatunki razem odmianami:
REKLAMA
- Ficus binnendijkii posiada ciemne, długie i wąskie liście. Jest efektowną rośliną zasługującą na większe rozpowszechnienie.
- Ficus cyathistipula – także mniej popularny, równie efektowny, znosi suchsze środowisko.
- Ficus deltoidea jest interesującym gatunkiem do uprawy w ogrodzie. Posiada sztywny pokrój i okrągławe liście. Rodzi dużo ozdobnych owoców, ich ilość można zwiększyć skąpo podlewając roślinę.
- Ficus elastica – figowiec sprężysty, jest bardzo znanym gatunkiem. Poza zielonymi odmianami ma też biało plamiste. Starsze rośliny można przycinać, aby formować je według swoich potrzeb – bardzo łatwo się rozgałęziają po tym zabiegu.
- Ficus lyrata ma oryginalne liście o kształcie pudła do skrzypiec. Podlewamy go umiarkowanie. Nadaje się również do ciemniejszych miejsc.
- Ficus microcarpa potrzebuje ciepłego i jasnego stanowiska, nieco wilgotnego, ale nie mokrego podłoża. Podlewamy po sprawdzeniu wilgotności ziemi palcem.
- Ficus pumila – figowiec pnący o drobnych liściach, które mogą być zielone lub biało obrzeżone. Łatwy w rozmnażaniu. Troskliwie pielęgnowany silniej rośnie i można umieścić go w wiszących pojemnikach lub na palikach z mchem lub do formowania ścianki działowej w pokoju. Znosi też ciemniejsze stanowiska. Można wykorzystać go do podsadzeń i dekoracji mis.
- Ficus sagittata jest to niski gatunek nadający się do postawienia pod innymi roślinami. Znosi nieco ciemniejsze stanowisko, ale ciepłe o wilgotnym powietrzu. Wymaga zraszania.
Zobacz także: Figowiec benjamiński
Stanowisko
Większość gatunków nie znosi palącego słońca, które powoduje poparzenia liści, ale wymaga jasnego stanowiska. Wraz ze wzrostem temperatury 15-25 stopni Celsjusza powinna zwiększać się wilgotność powietrza (spryskiwanie). Od października do lutego wystarczy temperatura 15 stopni Celsjusza, ale wymagane jest jednocześnie bardzo dobre oświetlenie.
Podlewanie
Dawki wody zależą od oświetlenia, wilgotności powietrza wielkości rośliny. Na ogół utrzymujemy umiarkowaną wilgotność podłoża bez zastoin wody. Przed każdym podlaniem powinniśmy sprawdzić podłoże palcem. Od października do lutego podlewamy oszczędnie. Rośliny odwdzięczą się nam za częste zraszanie.
Zobacz także: Epifilum (Epiphyllum)
Nawożenie
Od marca do października raz w tygodniu nawozimy nawozem do roślin liściowych, od października do marca co 6 tygodni.
Przesadzanie
Małe rośliny przesadzamy co roku w lutym w gliniastą ziemię doniczkową. Duże rośliny przesadzamy co 2 lata lub skracamy tylko pędy, ale wtedy ustawiamy okazy koniecznie w jasnym miejscu. Możemy wymienić tylko górną warstwę ziemi w doniczce.
Ochrona roślin
Na suchych stanowiskach mogą występować wciornastki przędziorki. Liście mogą opadać na skutek błędów w podlewaniu.
Rozmnażanie
Najlepiej wiosną z sadzonek wierzchołkowych lub pędowych, a trudno ukorzeniające się gatunki poprzez odkłady powietrzne. Powierzchnie cięcia należy obsuszyć. Młode sadzonki umieszczamy w torfie z piaskiem (1:1), pod folią w temperaturze 25-30 stopni Celsjusza. Zapewniamy sadzonkom światło. Liście sadzonek skracamy o 1/3 oprócz sadzonek wierzchołkowych Ficusa Pumila. Cały liść sadzonki pędowej gatunków Ficus Elastica i Ficus Lyrata zwijamy w rulon, na który zakładamy gumkę.
Zobacz także: Mandevilla – modna roślina tarasowa
Specyfika
Gatunki znoszą skracanie, po którym wymagane jest ustawienie roślin w świetle, aby wydały szybciej nowe pędy. Ficus elastica i Ficus lyrata tolerują cięcie aż do starego drewna. Musimy jednak zachować 30-40 cm pnia. Wiele gatunków po cięciu wydziela z ran biały sok mleczny, który pozostawia lepkie plamy na dywanie lub innych powierzchniach. Cięcie większych roślin lepiej wykonać etapami, a upływ soku zatamować papierowym ręcznikiem.
Porada
Liście gatunków wielkolistnych odkurzamy raz w miesiącu miękką, wilgotną szmatką bez środka czyszczącego lub specjalnie do tego przeznaczoną jednorazową, papierową chusteczką z odżywką do roślin – dostępną w kwiaciarniach lub supermarketach.
Zobacz także: Rola światła w rozwoju roślin
Studio Florystyczne Green-Line
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.