REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Ficus Lyrata (Figowiec).
Ficus Lyrata (Figowiec).

REKLAMA

REKLAMA

Rodzaj ten obejmuje poza figą pospolitą także wiele gatunków uprawianych jako rośliny pokojowe. Poszczególne gatunki różnią się znacznie pokrojem, kształtem i barwą liści. Tak duże różnice w wyglądzie dają możliwość zastosowania ficusów jako małych roślin na parapet okienny jak też jako okazałe ozdoby salonu.

Figowiec zawdzięcza dekoracyjność swoim liściom. Jego kwiaty są niepozorne. Jedynie Ficus deltoidea ma efektowne owoce. Do najważniejszych roślin pokojowych należą poszczególne gatunki razem odmianami:

REKLAMA

  • Ficus binnendijkii posiada ciemne, długie i wąskie liście. Jest efektowną rośliną zasługującą na większe rozpowszechnienie.

  • Ficus cyathistipula – także mniej popularny, równie efektowny, znosi suchsze środowisko.

  • Ficus deltoidea jest interesującym gatunkiem do uprawy w ogrodzie. Posiada sztywny pokrój i okrągławe liście. Rodzi dużo ozdobnych owoców, ich ilość można zwiększyć skąpo podlewając roślinę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Ficus elastica – figowiec sprężysty, jest bardzo znanym gatunkiem. Poza zielonymi odmianami ma też biało plamiste. Starsze rośliny można przycinać, aby formować je według swoich potrzeb – bardzo łatwo się rozgałęziają po tym zabiegu.

  • Ficus lyrata ma oryginalne liście o kształcie pudła do skrzypiec. Podlewamy go umiarkowanie. Nadaje się również do ciemniejszych miejsc.

  • Ficus microcarpa potrzebuje ciepłego i jasnego stanowiska, nieco wilgotnego, ale nie mokrego podłoża. Podlewamy po sprawdzeniu wilgotności ziemi palcem.

  • Ficus pumila – figowiec pnący o drobnych liściach, które mogą być zielone lub biało obrzeżone. Łatwy w rozmnażaniu. Troskliwie pielęgnowany silniej rośnie i można umieścić go w wiszących pojemnikach lub na palikach z mchem lub do formowania ścianki działowej w pokoju. Znosi też ciemniejsze stanowiska. Można wykorzystać go do podsadzeń i dekoracji mis.

  • Ficus sagittata jest to niski gatunek nadający się do postawienia pod innymi roślinami. Znosi nieco ciemniejsze stanowisko, ale ciepłe o wilgotnym powietrzu. Wymaga zraszania.

Zobacz także: Figowiec benjamiński

Stanowisko

Większość gatunków nie znosi palącego słońca, które powoduje poparzenia liści, ale wymaga jasnego stanowiska. Wraz ze wzrostem temperatury 15-25 stopni Celsjusza powinna zwiększać się wilgotność powietrza (spryskiwanie). Od października do lutego wystarczy temperatura 15 stopni Celsjusza, ale wymagane jest jednocześnie bardzo dobre oświetlenie.

Podlewanie

Dawki wody zależą od oświetlenia, wilgotności powietrza wielkości rośliny. Na ogół utrzymujemy umiarkowaną wilgotność podłoża bez zastoin wody. Przed każdym podlaniem powinniśmy sprawdzić podłoże palcem. Od października do lutego podlewamy oszczędnie. Rośliny odwdzięczą się nam za częste zraszanie.

Zobacz także: Epifilum (Epiphyllum)

Nawożenie

Od marca do października raz w tygodniu nawozimy nawozem do roślin liściowych, od października do marca co 6 tygodni.

Przesadzanie

Małe rośliny przesadzamy co roku w lutym w gliniastą ziemię doniczkową. Duże rośliny przesadzamy co 2 lata lub skracamy tylko pędy, ale wtedy ustawiamy okazy koniecznie w jasnym miejscu. Możemy wymienić tylko górną warstwę ziemi w doniczce.

Ochrona roślin

Na suchych stanowiskach mogą występować wciornastki przędziorki. Liście mogą opadać na skutek błędów w podlewaniu.


Rozmnażanie

Najlepiej wiosną z sadzonek wierzchołkowych lub pędowych, a trudno ukorzeniające się gatunki poprzez odkłady powietrzne. Powierzchnie cięcia należy obsuszyć. Młode sadzonki umieszczamy w torfie z piaskiem (1:1), pod folią w temperaturze 25-30 stopni Celsjusza. Zapewniamy sadzonkom światło. Liście sadzonek skracamy o 1/3 oprócz sadzonek wierzchołkowych Ficusa Pumila. Cały liść sadzonki pędowej gatunków Ficus Elastica i Ficus Lyrata zwijamy w rulon, na który zakładamy gumkę.

Zobacz także: Mandevilla – modna roślina tarasowa

Specyfika

Gatunki znoszą skracanie, po którym wymagane jest ustawienie roślin w świetle, aby wydały szybciej nowe pędy. Ficus elastica i Ficus lyrata tolerują cięcie aż do starego drewna. Musimy jednak zachować 30-40 cm pnia. Wiele gatunków po cięciu wydziela z ran biały sok mleczny, który pozostawia lepkie plamy na dywanie lub innych powierzchniach. Cięcie większych roślin lepiej wykonać etapami, a upływ soku zatamować papierowym ręcznikiem.

Porada

Liście gatunków wielkolistnych odkurzamy raz w miesiącu miękką, wilgotną szmatką bez środka czyszczącego lub specjalnie do tego przeznaczoną jednorazową, papierową chusteczką z odżywką do roślin – dostępną w kwiaciarniach lub supermarketach.

Zobacz takżeRola światła w rozwoju roślin

Studio Florystyczne Green-Line

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA