Dracena marginata
REKLAMA
REKLAMA
Informacje Ogólne
Dracena spokrewniona z agawą tworzy pień lub ma krzaczasty pokrój w zależności od odmiany i gatunku. Najbardziej popularne są gatunki: D. fragrans, D. deremensis, D. marginata, D. reflexa, D. sanderiana z wieloma odmianami, również barwnymi.
REKLAMA
Stanowisko
Zwykle jasne do półcienistego, z dala od palącego słońca. W lecie zalecana temperatura to ok. 20 stopni Celsjusza, w zimie 15-18 stopni Celsjusza. D. fragrans D. deremensis wymagają raczej cienistego stanowiska.
Podlewanie
Utrzymujemy umiarkowaną wilgotność. Zimą i na ciemniejszym stanowisku podlewamy słabiej.
Zobacz także: Jak pielęgnować fuksję rosnącą w donicy na balkonie?
Nawożenie
Od marca do października nawozimy raz w tygodniu nawozem do roślin liściowych.
Zobacz także: Ctenanthe (Ctenanthe)
Przesadzanie
Przesadzamy niezbyt często – najwyżej co 2-3 lata w ziemię doniczkową (najlepiej na wiosnę). Kupione i przyniesione do domu rośliny wymagają przesadzenia do lepszej ziemi, ponieważ torf od producenta, w którym roślina została wyhodowana, nie ma wartości odżywczych.
Ochrona roślin
Mogą wystąpić przędziorki, tarczniki i wciornastki.
Zobacz także: Jak pielęgnować bluszcz pospolity?
Rozmnażanie
Sadzonki wierzchołkowe lub kawałki pnia ukorzenia się w torfie z piaskiem (proporcje 1:1) na wiosnę lub w lecie, najlepiej pod folią w jasnym miejscu, w temp. 25 stopni Celsjusza.
Specyfika
Barwne wzory na liściach niektórych odmian mogą blaknąć w zbyt ciemnym miejscu.
Pokryte kurzem liście wycieramy mokrą ściereczką lub specjalnie do tego celu przeznaczoną jednorazową chusteczką do pielęgnacji roślin, nasączoną odżywką. Można ją kupić w supermarketach lub kwiaciarniach.
Zobacz także: Epifyllum (Epiphyllum)
Źródło: Studio Florystyczne Green-Line
REKLAMA
REKLAMA