Azalia ogrodowa (Rhododendron)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
REKLAMA
Różaneczniki są roślinami na stanowiska zacienione lub półcieniste. Najlepiej czują się w otoczeniu innych, większych od nich roślin, które automatycznie chronią je od wiatru. Odpowiednim podłożem do uprawy Różanecznika będzie podłoże lekkie, kwaśne – o pH od 4,5 do 5,5 – próchnicze i wilgotne. Jeśli gleba w naszym ogrodzie nie spełnia tych warunków, możemy zastosować glebę wrzosową, która idealnie nadaje się do hodowli Różaneczników. Możemy również zakwasić podłoże w miejscu sadzenia krzewów wykorzystując do tego celu kwaśny torf, liście Dębu, igliwie albo próchnicę pochodzącą z lasów iglastych. W sklepach ogrodniczych dostępne są również specjalne mieszanki gleby dla Różaneczników.
Zobacz także: Dalie, Georginie – pielęgnacja
Podlewanie
Zobacz także: Rośliny lecznicze w ogrodzie
Aby rośliny nie miały problemów z utratą wilgoci, warto ściółkować glebę wokół nich. Różaneczniki podlewamy dość rzadko, ale bardzo obficie. Najlepiej wykorzystywać system nawadniania kropelkowego. Krzewy wymagają nie tylko wilgotnej gleby, lecz także dużej wilgotności powietrza. Powinniśmy pamiętać o podlewaniu szczególnie w trakcie suchego lata i w pierwszym sezonie po sadzeniu Różaneczników. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie przed rozpoczęciem okresu spoczynku.
Przesadzanie
Różaneczniki możemy bardzo łatwo przesadzić, gdyż mają one płytki system korzeniowy.
Nawożenie
Jeśli uprawiamy w swoim ogrodzie karłowe odmiany Różaneczników, pamiętajmy, że nie tolerują one żadnych nawozów, dlatego nie musimy się martwić o nawożenie. Jeśli jednak hodujemy krzewy o standardowych rozmiarach, powinniśmy je zasilać siarczanem amonu – zakwaszającym nawozem albo nawozami organicznymi. Stosujmy niewielkie dawki nawozów, gdyż Różaneczniki źle znoszą przenawożenie.
Rozmnażanie
Różaneczniki możemy rozmnażać na kilka sposobów – poprzez wysiew nasion, szczepienie, odkłady, a także sadzonki wierzchołkowe.
Pielęgnacja
Zobacz także: Kalina koralowa (Viburnum opulus L.)
Różaneczniki zaliczamy do roślin mrozoodpornych, lecz mimo to powinniśmy je okryć na zimę. Zwłaszcza jeśli są to młode krzewy, które dużo gorzej znoszą zimę. Różaneczniki nie wymagają przycinania, ale należy usuwać przekwitłe kwiatostany i uschłe części rośliny.
Zobacz także: Echinacea – jesienny kwiat
REKLAMA
REKLAMA