Howenia słodka – drzewo rodzynkowe

REKLAMA
REKLAMA
Howenia słodka to roślina, którą możemy spotkać w Japonii, Chinach a także w Himalajach. Choć wydaje się egzotyczna, możemy hodować ją także w Polsce. Aby Howenia słodka przyjęła się w naszym klimacie, wymaga odpowiedniej pielęgnacji.
REKLAMA
Howenia słodka – charakterystyka
Howenia dorasta nawet do 20 m wysokości i 80 cm szerokości. Jej liście, które kształtem przypominają serce, są dość duże i mają od 10 do 15 cm długości. Owoce Howenii z wyglądu są podobne do kurzych łapek lub czarnych jagód.
Uprawa Howenii słodkiej
Howennia słodka rośnie dość szybko. W jednym sezonie może urosnąć nawet 50–60 cm. Na zimę Howenia powinna być okrywana, aby nie zmarzła. Roślona lubi stanowiska jasne i słoneczne lub lekko zacienione. Można ją posadzić w każdego rodzaju glebie z wyjątkiem gleby podmokłej.
Zobacz także: Echinacea – jesienny kwiat
Tajemnicze właściwości Howenii słodkiej
Niedawno przeprowadzone badanie wykazały, że jeden ze składników Howenii – Dihydromyricetyna – ma działanie zmniejszające wpływ alkoholu na mózg człowieka. Do tej pory badania przeprowadzano jedynie na zwierzętach, niemniej jednak prognozy przyszłych badań są obiecujące.
Zastosowanie Howenii słodkiej (Hovenia dulcis)
Howenia słodka najczęściej jest uprawiana jako roślina ozdobna. Kwiaty Howenii słodkiej, które po przekwitnięciu nabierają czerwonego koloru, są jadalne i smaczne. Wyciąg z nasion lub gałązek rośliny może być też wykorzystywany w kuchni zamiast miodu.
Zobacz także: Przyprawy rozgrzewające
Inne właściwości Howenii słodkiej
W Japonii Howenia znana jest głównie ze swoich właściwości zdrowotnych, dlatego od wieków stosuje się ją w celu ochrony wątroby. Roślinę wykorzystuje się także na stłuczenia lub zapalenie wątroby. Howenia ma także właściwości moczopędne oraz gaszące pragnienie.
REKLAMA
REKLAMA