Rośliny lecznicze w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA
Zaprzyjaźnij się z chwastem
Chwasty nie są przez ogrodników mile widziane i najchętniej usunęlibyśmy je z naszego ogrodu. Okazuje się jednak, że są one niezwykle przydatne w walce z przeziębieniem, a nawet przyspieszają gojenie się ran.
REKLAMA
Mniszek lekarski
Najczęściej stosuje się go przy dolegliwościach wątroby i woreczka żółciowego, a także jako lek moczopędny. Dzięki niemu możemy obniżyć także poziomu cukru we krwi. Napar z mniszka lekarskiego przygotowujemy z suszu, zebranego w początkowej fazie kwitnienia kwiatów. W skład suszu wchodzą koszyczki kwiatowe bez szypułek, rozety liściowe lub korzenie. Wiosną jego świeże liście mogą służyć także jako składnik sałatki.
Babka szerokolistna
Napar sporządzony z ususzonych liści babki szerokolistnej ma właściwości wykrztuśne i przeciwzapalne, a także wiruso- i bakteriobójcze. Liście babki możemy zbierać przez cały czas trwania okresu wegetacyjnego rośliny. Warto wiedzieć, że sok z babki szerokolistnej posiada właściwości gojące. Chcąc zrobić okład z rośliny, należy naciąć jeden lub kilka liści – w zależności od tego jak duże jest skaleczenie – i przyłożyć do bolącego miejsca pozwalając, by sok wniknął w ranę.
Jasnota biała
Napar z kwiatów jasnoty świetnie nadaje się do okładania ran i zwalczania biegunek. Pomaga także w leczeniu górnych dróg oddechowych. Jasnota biała kwitnie od wiosny do jesieni. Podczas zbierania kwiatów przeznaczonych do ususzenia pamiętajmy, by nie naruszyć pędów rośliny. Młode liście i kwiaty jasnoty białej są także smacznym dodatkiem do sałatek.
Zobacz także: Domowa hodowla przypraw
Kwiaty i owoce
Niektóre z krzewów ozdobnych, które możemy znaleźć w naszym ogrodzie, posiadają kwiaty i owoce o bogatych właściwościach leczniczych.
Aronia czarna
Zarówno świeże owoce aronii, jak i przetwory z niej przygotowane, są skuteczną bronią na nadciśnienie. Z uwagi na dużą zawartość witaminy C i kwasów organicznych, aronie powinny być szczególnie doceniane przez osoby, które mają problemy z układem odpornościowym.
Bez czarny
Napary i syropy przyrządzane z kwiatów bzu wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i działają przeciwgorączkowo – polecane są więc w przeziębieniu i grypie. Owoce bzu posiadają właściwości przeciwbólowe.
Róża pomarszczona
Jest owocem bogatym w przyswajalną witaminę C. Ma działanie napotne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i rozkurczowe. Płatki róży pomarszczonej pomagają przy zwalczaniu zaburzeń krążenia, są pomocne przy alergii, a także regulują przemianę materii.
Zobacz także: Zioła hodowane w donicach – pielęgnacja jesienią
REKLAMA
REKLAMA