Jak wyhodować szpinak?
REKLAMA
REKLAMA
Lepsze, bo własne
Młode, surowe liście szpinaku smakują jak strąki zielonego grochu. Wycina się je i wykorzystuje do sałatek lub gotowanych potraw. Dzięki kolejnym wysiewom można mieć świeży szpinak przez cały rok. Odmiany szpinaku dzieli się na zimowe i letnie, ale nowe odmiany umożliwiają uprawę przez cały sezon. Niektórzy z pewnością zastanawiają się, czy warto uprawiać warzywa. Pewne jest to, że te z własnego ogrodu lepiej smakują, bo dojrzewają w naturalnych warunkach i nie są naznaczone transportem i często długim pobytem w sklepie. Nie mniej ważna jest też satysfakcja z własnej uprawy roślin, które możemy bezpośrednio wykorzystać w kuchni.
REKLAMA
Zobacz także: Jak zaprojektować ogródek warzywny?
Jak uprawiać szpinak?
Dla szpinaku idealna będzie żyzna gleba wzbogacona rok wcześniej obornikiem. Odmiany letnie szpinaku wysiewa się od marca co 2–3 tygodnie. Dzięki temu zapewniamy sobie stale świeży plon. Nasiona szpinaku wysiewa się niezbyt gęsto, do płytkich rowków, co 30 cm. Pod pierwsze, wiosenne siewy powinniśmy przeznaczyć miejsca w pełnym słońcu. Późną wiosna i latem szpinak z powodzeniem można uprawiać wśród wyższych warzyw, które nieco go zacienią. Po ukazaniu się siewek przerzedzamy je tak, aby rosły w rzędzie co 15 cm. Siewki większe można od razu wykorzystywać do potrzeb kulinarnych. Dla pobudzenia wzrostu roślin należy regularnie ścinać liście. Roślinę trzeba regularne podlewać, zwłaszcza w okresie letnich upałów.
Zobacz także: Jak wybudować szklarnię w ogrodzie?
Jak zbierać i przechowywać szpinak?
Szpinak zbieramy, odłamując od rozety zewnętrzne młode liście. Lepiej jednak nie zrywać jednorazowo więcej niż połowę liści z rośliny. W trakcie szybkiego wzrostu roślin latem, liście zbiera się kilkakrotnie w ciągu miesiąca. Należy zrobić to zanim rośliny zaczną kwitnąć, bo wtedy liście zgorzknieją. Możliwe jest też odcięcie całej rozety liści. Z pozostawionych w ziemi korzeni odbiją nowe pędy.
Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA