REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego warto mieć żurawinę w ogrodzie?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Uprawa żurawiny jest coraz bardziej popularna ze względu na wiele walorów dietetycznych i zdrowotnych jakie mają jej owoce. W kuchni używa się żurawiny jako przyprawy do mięs, serów oraz jako składnika musów, soków i ciast.
Uprawa żurawiny jest coraz bardziej popularna ze względu na wiele walorów dietetycznych i zdrowotnych jakie mają jej owoce. W kuchni używa się żurawiny jako przyprawy do mięs, serów oraz jako składnika musów, soków i ciast.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jej owoce zawierają składniki zapobiegające m. in. schorzeniom serca, trzustki i dróg moczowych. Są bogate w wiele ważnych mikroelementów, witamin, cukrów prostych, pektyny oraz błonnik. Żurawina nie jest trudna w uprawie jeśli stworzymy jej odpowiednie warunki.

Pożytki z żurawiny

Żurawina jest krzewinką o zimozielonych liściach, która osiąga około 20 cm wysokości. Należy do rodziny wrzosowatych, której przedstawicielami są też borówki, wrzosy, wrzośce, azalie i różaneczniki.
Jasnoróżowe, drobne kwiaty żurawiny pojawiają się pod koniec czerwca, a owoce – jesienią.
Uprawa żurawiny jest coraz bardziej popularna ze względu na wiele walorów dietetycznych i zdrowotnych jakie mają jej owoce. W kuchni używa się żurawiny jako przyprawy do mięs, serów oraz jako składnika musów, soków i ciast.

REKLAMA

Zobacz także:  Rośliny i owoce ogrodowe, które zawierają najwięcej witamin

REKLAMA

Spożywanie różnego rodzajów przetworów z owoców żurawiny ma znaczący wpływ na:
• zapobieganie zapaleniom dróg moczowych
• wzmacnianie odporności organizmu
• ułatwianie trawienia
• prawidłową pracę trzustki
• zmniejszenie ryzyka chorób serca (zwiększenie poziomu „dobrego” cholesterolu”)
• dostarczanie przeciwutleniaczy (mniejsze ryzyko zachorowań na nowotwory)

W naszych warunkach najbardziej dorodne owoce uzyskuje się z żurawiny wielkoowocowej (Vaccinium macrocarpon). W odróżnieniu od żurawiny błotnej i drobnolistnej (również uprawianych w naszym kraju) ma ona krótsze, wzniesione pędy, co ułatwia zbiór owoców.

Jakich warunków wymaga żurawina?

• Dobrze nasłonecznione stanowisko i kwaśna gleba. Podłoże gorszej jakości można wzbogacić mieszaniną kwaśnego torfu i piasku
• Obfite nawadnianie latem
• Zabezpieczenie zimą. Mrozy poniżej minus 15°C mogą być groźne dla żurawiny. Można ja zimą przykryć warstwą słomy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sadzonki łatwo rozmnaża się z sadzonek pędowych i w łatwy sposób można powiększyć własna plantację. Owoce pojawiają po około 3–4 latach uprawy.

W sprzedaży spotkać można m. in. odmiany `Pilgrim`, Early Black`, Ben Leer`, `Stevens` różniące się zabarwieniem i porą dojrzewania owoców. Owoce wczesnych odmian zbiera się już pod koniec września. Późne odmiany można zebrać – dopiero gdy temperatura spadnie poniżej 5 °C – w październiku.

Zobacz także:  Czy wiesz jakie rośliny posadzić w nasłonecznionym ogródku?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA