REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Morwa indyjska (Morinda citrifolia)

Justyna Hek
Morwa indyjska (Morinda citrifolia) nazywana także Noni to roślina pochodząca z rodziny marzanowatych. Fot. Fotolia
Morwa indyjska (Morinda citrifolia) nazywana także Noni to roślina pochodząca z rodziny marzanowatych. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Morwa indyjska (Morinda citrifolia) nazywana także Noni to roślina pochodząca z rodziny marzanowatych. Morwa indyjska naturalnie występuje na terenach rozciągających się od Indonezji aż do Australii. Bardzo często stosowana jest jako roślina lecznicza. Ze względu na przystosowanie się do trudnych warunków, Morwa indyjska nadaje się do uprawy w każdym możliwym miejscu.

Morwa indyjska to zimozielona roślina, która w środowisku naturalnym dorasta do rozmiarów niewielkiego drzewa lub dość dużego krzewu. Morwa indyjska osiąga nawet do 6 m wysokości. Ze względu na to, że potrafi się przystosować do trudnych warunków otoczenia, może rosnąć na różnorodnych glebach.

REKLAMA

Zobacz także: Wrzos w ogrodzie

Gleba odpowiednia dla Morwy indyjskiej (Noni)

Morwa indyjska nie potrzebuje specjalnie dobranej gleby, poradzi sobie nawet na glebach ubogich w składniki odżywcze, również kwaśnych, zasadowych, suchych oraz bardzo wilgotnych. Morwę indyjską możemy posadzić również na stanowisku narażonym na działanie wiatru oraz w glebie o dużym zasoleniu. W zasadzie można ją uprawiać w każdych warunkach.

Zobacz także: Rośliny lecznicze w ogrodzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Owoce Morwy indyjskiej

REKLAMA

Owoce Morwy indyjskiej mają charakterystyczny wygląd – są wielkości średniego kurzego jaja i w zależności od stopnia dojrzałości mają biały lub lekko żółtawy kolor. Owoce Morwy doceniamy także ze względu na zawarte w nich cenne składniki – węglowodany, błonnik, białko, liczne witaminy i minerały. Jasnożółty soczysty miąższ Morwy, w którym znajdują czerwone nasiona o podłużnym kształcie, bogaty jest w liczne składniki odżywcze.

Morwa indyjska ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dawniej była nazywana też aspiryną starożytności. Pamiętajmy jednak, że efekty kuracji Morwą nie są w żaden sposób potwierdzone naukowo, dlatego należy uważać przy zakupie jakichkolwiek preparatów wykonanych z Morwy indyjskiej.

Uprawa Morwy indyjskiej

Zobacz także: Dalie, Georginie – pielęgnacja

Morwę indyjską można rozmnażać poprzez sadzonki oraz poprzez wysiew nasion. Niestety nasiona bardzo długo kiełkują, dlatego też nie jest to roślina dla osób niecierpliwych. Maksymalnie kiełkowanie może trwać nawet 12 miesięcy. Aby przyspieszyć czas kiełkowania Morwy indyjskiej, możemy namoczyć ziarna w czystej wodzie a  następnie naciąć lub przekłuć poszczególne sztuki. Moczenie ziaren Morwy indyjskiej powinno trwać około dwóch dni, a nacięcia powinny być wykonane w taki sposób, aby nie doprowadzić do uszkodzeń zarodków. Ten zabieg sprawi, że nasiona szybciej staną się wilgotne i łatwiej wykiełkują.

Zobacz także: Kalina koralowa (Viburnum opulus L.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA