REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum)

Paweł Siedlecki
Pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum).
Pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum).

REKLAMA

REKLAMA

Pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum) jako gatunek pochodzą z Afryki Południowej. Jako popularną roślinę pokojową uprawia się pelargonię wielkokwiatową (P. grandiflorum) tzw. angielską. Kwitnie ona od maja do września. Duże kwiaty są różowe, białe lub fioletowe, często z ciemną plamką u nasady płatków.

Pelargonie pachnące w zależności od gatunku charakteryzują się innym zapachem liści. Mogą mieć aromat cytryny, eukaliptusa, jabłka, migdała, mięty lub orzecha kokosowego. Rośliny są filigranowe o małych kwiatach, w kolorach: białym, różowym lub purpurowym.

REKLAMA

Pelargonie rabatowe (P. zonale) są ulubionymi kwiatami sadzonymi w ogrodzie i na balkonie. Charakteryzuje je pokrój wzniesiony, aksamitne liście i kwiaty zebrane w baldachy w kolorach: białym, czerwonym i różowym.

Pelargonie bluszczolistne (P. peltatum) mają zwisające pędy i błyszczące, mocne liście. Nadają się do sadzenia w wiszących pojemnikach. Mają delikatne kwiaty: czerwone, różowe lub fioletowe.

Pelargonie półzwisające są mieszańcami P. zonale i P. peltatum, nadają się do skrzynek balkonowych, lepiej znoszą pełne słońce, są stabilniejsze od bluszczolistnych. Kwitną na czerwono i różowo.

Stanowisko

Każdy gatunek wymaga przewiewnego stanowiska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Pelargonie wielkokwiatowe: w pokoju – stanowisko jasne i słoneczne, w skrzynce balkonowej – półcieniste i osłona przed deszczem. Latem korzystna jest dla nich wysoka temperatura, zimą potrzebują miejsca jasnego i chłodnego.
  • Pelargonie pachnące: stanowisko jasne do słonecznego, latem na zewnątrz, zimą potrzebują pomieszczenia jasnego i chłodnego ( 10 stopni Celsjusza).
  • Pelargonie rabatowe: stanowisko w pełnym słońcu od maja do października, zimą potrzebują pomieszczenia jasnego i chłodnego.
  • Pelargonie bluszczolistne: na balkonie wymagają miejsca półcienistego, mieszańce półzwisające – słonecznego i cienistego. Obie odmiany zimują w pomieszczeniu jasnym i chłodnym.

Podlewanie

Od marca do października podlewamy obficie, zimą skąpiej. Unikamy zastoin wody.

Nawożenie

Nawozimy latem raz w tygodniu, zimą co 3-4 tygodnie, używając do tego nawozu dla roślin doniczkowych lub specjalnego dla pelargonii.

Przesadzanie

Z końcem lutego do ziemi uniwersalnej lub w podłoże torfowe.

Ochrona roślin

  • Pelargonie wielkokwiatowe: uwaga na przędziorki na zbyt suchym i za ciepłym stanowisku, na mączlika przy zbyt wysokiej wilgotności powietrza i przy zbyt małej ilości miejsca.
  • Pelargonie pachnące: uwaga na mączlika, szczególnie przy zimowaniu roślin w pokoju.
  • Pelargonie balkonowe (mieszańce P. zonale i P. peltatum): uwaga na mszyce i mączlika na zbyt gorącym i suchym miejscu, na szarą pleśń przy zbyt małej ilości miejsca i za wysokiej wilgotności.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

REKLAMA

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA