REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kaktusy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opuncja figowa (Opuntia ficus-indica)

Opuncja figowa to roślina, która pochodzi z Meksyku, z powodzeniem jest także uprawiana w Europie. Znana także pod nazwą: „Figa indyjska”, opuncja figowa wytwarza jadalne owoce, które jadane są na surowo.

Czy według feng shui można stosować kaktusy we wnętrzu?

Kwiaty są nieodłącznym elementem aranżacji każdego wnętrza, jak to się ma do feng shui? Kwiaty w feng shui mogą wywierać pozytywny wpływ na relacje między mieszkańcami, ale kaktus to specyficzny rodzaj rośliny, najczęściej naszpikowany jest kolcami. Czy również kaktus możemy zastosować we wnętrzu zaaranżowanym zgodnie z zasadami feng shui?

Gymnocalycium hibotan (Gymnocalycium hibotan)

Gymnocalycium hibotan to gatunek kaktusów, na szczycie których znajdują się przeróżne formy w różnych kolorach. Gymnocalycium hibotan świetnie nadaje się na balkon, taras a także do ogrodu.

Szkodniki kaktusów

Kaktusy są łatwe w uprawie. Charakteryzują się małymi wymaganiami i dużą odpornością na trudne warunki atmosferyczne. Jednak mogą zostać zaatakowane przez szkodniki. Przeczytaj, jakie są szkodniki kaktusów i jak je zwalczać.

REKLAMA

Najpopularniejsze choroby kaktusów

Kaktusy są jednymi z najbardziej wytrzymałych roślin. Jednak również i one mogą zostać zaatakowane przez różnego rodzaju choroby. Przeczytaj, jakie są najpopularniejsze choroby kaktusów.

Podlewanie kaktusów – krok po kroku

Kaktusy w naturalnych warunkach występują na pustyniach, wydmach oraz stepach. Dzięki zdolności magazynowania wody te rośliny mogą przetrwać bez podlewania klika tygodni. Przeczytaj, jak należy podlewać kaktusy.

10 powodów, dla których warto hodować kaktusy

Kaktusy to bardzo ciekawe rośliny, które nadają się dla każdego. Uprawa kaktusów może dawać wiele frajdy i nie jest skomplikowana. Zobacz 10 powodów, dla których warto hodować kaktusy.

Opuncja (Opuntia)

Opuncja to jeden z najbardziej popularnych i rozpowszechnionych kaktusów. Opuncja pochodzi z Ameryki. Zasięg występowania opuncji rozciąga się od Kanady po Patagonię. Na świecie istnieje ponad 300 odmian opuncji. W warunkach domowych kwitną tylko niektóre z nich. Kwitnienie opuncji przypada na wiosnę i lato. Niektóre gatunki są wytrzymałe na mróz.

REKLAMA

Kaktusy – uprawa i pielęgnacja

Kaktusy należą do rodziny sukulentów. Większość okazów pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej. Kaktusy są łatwe w uprawie i pielęgnacji. Mogą służyć jako element dekoracji wnętrz, ale sprawdzają się również w ogrodzie. Kaktusy to idealne kwiaty dla tych, którzy zapominają o podlewaniu.

Epifyllum (Epiphyllum)

Epifyllum występuje naturalnie w tropikalnych puszczach Ameryki Środkowej i Południowej. Epifyllum kwitnie po 2–3 latach. W uprawie domowej najczęściej znajdują się hybrydy gatunkowe, które kwitną również na pomarańczowo, różowo i czerwono. Epifyllum wytwarza łodygi, które utożsamiane są często z liśćmi. W zależności od gatunku osiąga wysokość 75–300 cm i rozłożystość 45–300 cm. Roślina dość łatwa w uprawie.

Echinopsis (Echinopsis)

Echinopsis pochodzi z Ameryki Południowej. Charakteryzuje się głębokim żebrowaniem i zazwyczaj dużymi kolcami. Echinopsis najczęściej przybiera kształt kulisty lub cylindryczny. W porównaniu do innych kaktusów dość szybko możemy doczekać się kwiatów, które jednak utrzymują się bardzo krótko, często nie dłużej niż jeden dzień. Kwiaty echinopsis są dość dużych rozmiarów w porównaniu do wielkości rośliny i delikatnie pachną. Niektóre gatunki kwitną w dzień i składają płatki kiedy zaczyna się robić ciemno, kwiaty innych rozwijają się dopiero wieczorem lub w nocy. Echinopsis kwitnie wiosną i latem, najczęściej na biało (E.spachiana), ale można też spotkać czerwone, różowe i żółte kwiaty. W zależności od gatunku kaktus osiąga wysokość 5–200 cm i szerokość 5–100 cm. Roślina łatwa w uprawie.

Echinokaktus (Echinocactus)

Echinokaktus ma kilka nazw potocznych m.in. poduszka teściowej, złota beczka. Zazwyczaj jest ciemnozielony, ma kuliste żebrowane pędy i wytwarza żółte, brązowe lub czerwone ciernie. Echinokaktus jako roślina dziko rosnąca występuje głównie w Ameryce Środkowej. W zależności od gatunku osiąga wysokość 6–100 cm i szerokość 25–80 cm. Do największych rozmiarów urasta E. ingens, tylko trochę mniejszy jest E.grusonii. Jednym z najmniejszych tego gatunku jest E. ottonis. Kaktusy kwitną wiosną i latem na żółto lub czerwono. Żeby jednak zobaczyć kwiaty echinokaktusa będziemy musieli poczekać kilka, a nawet kilkanaście lat – kwitną wyłącznie starsze okazy echinokaktusa. Jak większość kaktusów jest dość łatwy w uprawie.

Kaktusy doniczkowe

Kaktusy doniczkowe takie jak rebucja, żywe kamienie czy aporokaktus są bardzo często uprawiane w naszych domach. Kaktusy doniczkowe to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie pamiętają o podlewaniu roślin.

Żywe kamienie

Żywe kamienie – rośliny do złudzenia przypominające prawdziwe kamienie. Żywe kamienie doskonale przystosowały się do swojego środowiska naturalnego – pustyń Południowej Afryki. Aby żywe kamienie zakwitły w naszym domu, musimy im zapewnić warunki zbliżone do tych, jakie panują w ich środowisku naturalnym.

Aporokaktus (Aporocactus)


Aporokaktus pochodzi z Meksyku i naturalnie występuje na gałęziach drzew i półkach skalnych. Jest wyjątkowym kaktusem, ponieważ charakteryzuje się cienkimi i zwisającymi łodygami. Mogą one osiągnąć długość do około 70 cm. Nazywany jest też z tego powodu kaktusem wężowym. Z jego pędów wyrastają korzenie powietrzne. Aporokaktus osiąga rozłożystość do pół metra. Od późnej wiosny do wczesnego lata wytwarza duże, jasnoróżowe kwiaty. Łatwy w uprawie, dobry dla początkujących hodowców.

Domowa oranżeria, czyli jak zaprojektować cichy zakątek?


W dzisiejszych czasach żyjemy w ciągłym pośpiechu i stresie. Zieleń korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, łagodzi napięcie i pozwala się wyciszyć. Warto zadbać o to w zimowe dni, kiedy w ogrodzie jest szaro i biało. Zaczarowany ogród można stworzyć u siebie w domu poprzez zaprojektowanie oranżerii. Całoroczny ogród tworzy miniaturowe środowisko życia.

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Marzec to najlepsza pora na przesadzanie roślin w mieszkaniu, ponieważ w tym okresie rusza wegetacja roślin i trwa ona do maja. Rośliny rozrastając się potrzebują więcej ziemi i często większego pojemnika. Podłoże, z którego roślina czerpie składniki pokarmowe, po kilku latach może być wyjałowiona. Z kolei, gdy nawozimy regularnie dany kwiat, pewne składniki pokarmowe gromadzą się w nadmiarze. I może dojść do zbyt dużego zasolenia.

Jak hodować kaktusy w ogrodzie?

Wśród kaktusów istnieją gatunki, które mogą być uprawiane przez cały rok. Kaktusami można np. obsadzić skalny ogródek, który zamieni się w egzotyczny zakątek.

Jak hodować kaktusy w domu?

W Polsce kaktusy hodowane są najczęściej w warunkach domowych ze względu na niesprzyjający klimat. W mieszkaniach, najlepiej uprawiać gatunki sprawdzone i długowieczne.

Pielęgnacja kaktusów

Przy pielęgnacji kaktusów pamiętajmy, że kaktusy najlepiej czuja się w ciepłych i jasnych miejscach. A najlepiej przesadzać je w miesiącach wiosennych marcu i kwietniu.

Wilczomlecz (Euphorbia grandicornis)

Wilczomlecz jest domniemanym kaktusem – wygląda niemalże tak samo jak Astophytum asterias. Dopiero po jego nakłuciu, wypływające „wilcze mleko” upewni nas o jego pochodzeniu. Euphorbia grandicornis osiąga wysokość do 150 centymetrów i poza trującym sokiem, posiada także grube kolce, dlatego należy uważać przy jej hodowli.

Peireskia (Peireskia aculeata)

Peireskia należy do klanu kaktusów – mają kędzierzawe gałązki, stwardniałe wyrostki i ostre ciernie. Peireskia aculeata pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie rośnie w formie krzewów i drzew, osiągając nawet 10 metrów wysokości. W uprawie domowej jej wzrost nie przekracza jednak 125-130 centymetrów.

Co zrobić, aby kaktusy zakwitły?

Kaktusy są specyficznymi gatunkiem, w obrębie którego niektórzy wyróżniają setki rodzajów roślin. Różnią się od innych kwiatów pokojowych odmiennymi wymaganiami. Ich charakterystyczne piękno dostrzec można szczególnie wtedy, gdy kwitną. Ale co zrobić, aby im w tym pomóc?

Kaktus mammmilaria

Znanych jest około 250 gatunków występujących w Meksyku. Są to kaktusy o kształtach od kulistych do kolumnowych. Dzięki licznym odrostom często tworzą kępy. Zamiast żeber posiadają brodawki o długości do 2 cm i w zależności od gatunku – ciernie o różnych kształtach, często wraz z owłosieniem. Kwitną od 4 roku życia na wiosnę. Na wierzchołku rozwijają się kwiaty białe, żółte, czerwone, różowe lub fioletowe.

Schlumbergera

Schlumbergera jest nietypowym kaktusem – nie posiada bowiem kolców i ma postać zwisającą. Do tego schlumbergera zachwyca przepięknymi kwiatami, które pod warunkiem prawidłowej pielęgnacji zdobią roślinę przez cały rok.

REKLAMA