REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podlewanie kaktusów – krok po kroku

Kaktusy. Fot. Fotolia
Kaktusy. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kaktusy w naturalnych warunkach występują na pustyniach, wydmach oraz stepach. Dzięki zdolności magazynowania wody te rośliny mogą przetrwać bez podlewania klika tygodni. Przeczytaj, jak należy podlewać kaktusy.

Kaktusy należą do rodziny kserofitów. Są to rośliny przepadającymi na suchymi warunkami oraz niską wilgotnością. Żeby kaktusy odpowiednio rosły należy zapewnić im odpowiednie warunki. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ich ciekawymi kształtami we własnych mieszkaniach.

REKLAMA

Najważniejsze czynniki

Przy podlewaniu kaktusów należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak: nasłonecznienie stanowiska, temperaturę pomieszczenia, wielkość rośliny porę roku, wilgotność powietrza, wielkość pojemnika w którym rośnie kaktus oraz indywidualne preferencje każdej odmiany.

Zobacz także: 10 powodów, dla których warto hodować kaktusy

Podstawowe zasady

Podczas podlewania kaktusów warto mieć na uwadze kilka zasad. Te rośliny należy podlewać rzadko, ale za to obficie. Powinniśmy również zwrócić uwagę na temperaturę pomieszczenia, w którym umiejscowiliśmy kaktusy. Gdy temperatura jest wyższa niż zazwyczaj, roślinę należy podlewać większą ilością wody ze względu na wzmożone parowanie wody. Natomiast gdy w pomieszczeniu panuje niższa temperatura, wtedy ilość wody, którą podlewamy roślinę powinna być niewielka. Ponadto kaktusy podlewamy tylko wtedy, gdy upewnimy się, że ich podłoże całkowicie wyschło.

Odpowiednia woda

Kaktusy dobrze jest podlewać wodą o niskiej twardości oraz poziomie pH w granicach 5–6,5. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie deszczówki. Spełnia ona wszystkie przedstawione wymagania. Można również podlewać kaktusy za pomocą przegotowanej i ostudzonej wody wodociągowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposoby podlewania

Kaktusy dobrze jest podlewać od spodu albo od góry. Podlewanie od spodu za pomocą podstawki jest najskuteczniejszą metodą ich podlewania. Roślina sama pobiera wodę i ustala poziom nawilgotnienia podłoża. Natomiast druga metoda sprawdza się w przypadku dużej i grubej warstwy gleby, która utrudnia wchłanianie wody przez roślinę.


Wielkość pojemnika a podlewanie

Podlewanie kaktusów jest zależne od pojemnika w jakim one rosną. Rośliny posadzone w małych doniczkach powinny być podlewane częściej niż te rosnące w dużych. Wilgotność utrzymuje się w nich krócej co sprawia, że w okresie letnim powinniśmy je podlewać nawet co trzeci dzień.

Zobacz także: Co zrobić, aby kaktusy zakwitły?

Podlewanie zimą

Zimą podlewanie kaktusów redukujemy do minimum. Wystarczy regularne zwilżanie podłoża rośliny.

Przelanie kaktusa

REKLAMA

Podczas podlewania należy pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji kaktusów. Preferują one suche i ciepłe stanowiska. Dlatego najczęstszym błędem podczas podlewania jest przelanie rośliny. Jego następstwem jest gnicie rośliny a w ostateczności jej obumarcie. Przeciwieństwem przelania jest niedobór wody. Kaktus, który nie otrzymuje systematycznie właściwej dawki wody zaczyna się kurczyć oraz marnieć. Najczęściej całkowicie ginie.

Kaktusy nie są trudne w utrzymaniu. Jednak należy pamiętać o ich prawidłowym podlewaniu. Zapewni to im zdrowy i dynamiczny wzrost. Przedstawione wskazówki ułatwią codzienną pielęgnację kaktusów w naszych mieszkaniach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA