REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podlewanie kaktusów – krok po kroku

Kaktusy. Fot. Fotolia
Kaktusy. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kaktusy w naturalnych warunkach występują na pustyniach, wydmach oraz stepach. Dzięki zdolności magazynowania wody te rośliny mogą przetrwać bez podlewania klika tygodni. Przeczytaj, jak należy podlewać kaktusy.

Kaktusy należą do rodziny kserofitów. Są to rośliny przepadającymi na suchymi warunkami oraz niską wilgotnością. Żeby kaktusy odpowiednio rosły należy zapewnić im odpowiednie warunki. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ich ciekawymi kształtami we własnych mieszkaniach.

REKLAMA

Najważniejsze czynniki

Przy podlewaniu kaktusów należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak: nasłonecznienie stanowiska, temperaturę pomieszczenia, wielkość rośliny porę roku, wilgotność powietrza, wielkość pojemnika w którym rośnie kaktus oraz indywidualne preferencje każdej odmiany.

Zobacz także: 10 powodów, dla których warto hodować kaktusy

Podstawowe zasady

Podczas podlewania kaktusów warto mieć na uwadze kilka zasad. Te rośliny należy podlewać rzadko, ale za to obficie. Powinniśmy również zwrócić uwagę na temperaturę pomieszczenia, w którym umiejscowiliśmy kaktusy. Gdy temperatura jest wyższa niż zazwyczaj, roślinę należy podlewać większą ilością wody ze względu na wzmożone parowanie wody. Natomiast gdy w pomieszczeniu panuje niższa temperatura, wtedy ilość wody, którą podlewamy roślinę powinna być niewielka. Ponadto kaktusy podlewamy tylko wtedy, gdy upewnimy się, że ich podłoże całkowicie wyschło.

Odpowiednia woda

Kaktusy dobrze jest podlewać wodą o niskiej twardości oraz poziomie pH w granicach 5–6,5. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie deszczówki. Spełnia ona wszystkie przedstawione wymagania. Można również podlewać kaktusy za pomocą przegotowanej i ostudzonej wody wodociągowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposoby podlewania

Kaktusy dobrze jest podlewać od spodu albo od góry. Podlewanie od spodu za pomocą podstawki jest najskuteczniejszą metodą ich podlewania. Roślina sama pobiera wodę i ustala poziom nawilgotnienia podłoża. Natomiast druga metoda sprawdza się w przypadku dużej i grubej warstwy gleby, która utrudnia wchłanianie wody przez roślinę.


Wielkość pojemnika a podlewanie

Podlewanie kaktusów jest zależne od pojemnika w jakim one rosną. Rośliny posadzone w małych doniczkach powinny być podlewane częściej niż te rosnące w dużych. Wilgotność utrzymuje się w nich krócej co sprawia, że w okresie letnim powinniśmy je podlewać nawet co trzeci dzień.

Zobacz także: Co zrobić, aby kaktusy zakwitły?

Podlewanie zimą

Zimą podlewanie kaktusów redukujemy do minimum. Wystarczy regularne zwilżanie podłoża rośliny.

Przelanie kaktusa

REKLAMA

Podczas podlewania należy pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji kaktusów. Preferują one suche i ciepłe stanowiska. Dlatego najczęstszym błędem podczas podlewania jest przelanie rośliny. Jego następstwem jest gnicie rośliny a w ostateczności jej obumarcie. Przeciwieństwem przelania jest niedobór wody. Kaktus, który nie otrzymuje systematycznie właściwej dawki wody zaczyna się kurczyć oraz marnieć. Najczęściej całkowicie ginie.

Kaktusy nie są trudne w utrzymaniu. Jednak należy pamiętać o ich prawidłowym podlewaniu. Zapewni to im zdrowy i dynamiczny wzrost. Przedstawione wskazówki ułatwią codzienną pielęgnację kaktusów w naszych mieszkaniach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA