REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kaktusy.
Kaktusy.

REKLAMA

REKLAMA

Przy pielęgnacji kaktusów pamiętajmy, że kaktusy najlepiej czuja się w ciepłych i jasnych miejscach. A najlepiej przesadzać je w miesiącach wiosennych marcu i kwietniu.

Przesadzanie

REKLAMA

Przesadzając kaktusy pamiętajmy o dobrze dobranej doniczce. Najbardziej odpowiednie są do kaktusów doniczki gliniane. Ich porowate ścianki zapewniają dostęp powietrza do korzeni, które oddychają tak samo jak nadziemne części rośliny. Każda doniczka musi mieć otwór w dnie, przez który wycieka nadmiar nie wchłoniętej wody. W przeciwnym razie zbierająca się na dnie doniczki woda zakwasza ziemię i powoduje gnicie korzeni. Do przesadzania starszych, dużych okazów używamy ziemi cięższej niż do przesadzania młodych. Lekkiej, przewiewnej próchniczej ziemi wymagają zarówno sadzonki i siewki, jak i okazy z chorymi korzeniami. Wpływa ona dodatkowo na tworzenie się nowych korzeni. 

REKLAMA

Najlepszymi miesiącami do przesadzania kaktusów są marzec i kwiecień. Nie należy natomiast w tym okresie przesadzać okazów, które kwitną lub mają pączki kwiatowe. Zróbmy to później, po przekwitnięciu, bez względu na porę roku. Zdrowych i większych okazów nie musimy przesadzać każdego roku. Wystarczy to robić co 2/3 lata. Co roku natomiast powinniśmy przesadzać siewki i mniejsze okazy, zwłaszcza te które są posadzone w miniaturowych doniczkach.

Zobacz także: Co zrobić, aby kaktusy zakwitły?

Na 2-3 dni przed przesadzeniem nie podlewaj kaktusów w ogóle, z wyjątkiem gatunków epifitycznych, jak np. : Epiphyllum, Phyllocactus, Rhipsalis. Przesuszenie ziemi przed przesadzeniem pozwoli na całkowite usunięcie starej ziemi z doniczek i dokładne zbadanie stanu korzeni. Jeżeli doniczka do której przesadzamy kaktusa jest duża i głęboka, dobrze będzie nasypać jeszcze na dno warstwę piasku lub drobnego żwiru. Następnie wsyp trochę ziemi, trzymając w lewej ręce roślinę umieść ją pośrodku doniczki na odpowiedniej wysokości i wypełnij doniczkę ziemią. Przesadzone kaktusy postaw w ciepłym i lekko zaciemnionym miejscu i podlej je po raz pierwszy po 2/3 dniach. Najlepiej jest sadzić kaktusy w szerokich i niezbyt głębokich ceramicznych miskach. 

Zobacz także: Rośliny dla leniwych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawożenie

Dla kaktusów najlepsze są nawozy z większym udziałem potasu i fosforu. Pamiętajmy, że zbyt duża dawka nawozu jest dla kaktusów bardzo szkodliwa. Świeżo przesadzonych i chorych kaktusów nie należy w żadnym wypadku zasilać nawozami. Mogą one doprowadzić do zniszczenia rośliny. Nawozimy tylko rośliny zdrowe i tylko w okresie wegetacji (od marca do września), najwyżej raz w miesiąc bardzo niewielkimi dawkami gotowej mieszanki nawozów sztucznych lub rozcieńczoną gnojowicą (1 l gnojowicy na 10 l wody).

Zobacz także: Czyszczenie i pielęgnacja roślin

Rozmnażanie 

REKLAMA

Kaktusy możemy rozmnażać generatywnie (z nasion) lub wegetatywnie (przez sadzonkowanie lub szczepienie). Nasiona wysiewamy wiosną lub na początku lata w czyste, mineralne podłoże (piasek, perlit) do płaskich naczyń. Ustawiamy je w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu, przykrywamy folią, zapewniamy wysoką temperaturę (ok. 25 st. C) i utrzymujemy wilgotne podłoże. Nasiona kiełkują po kilku tygodniach. Po ok. 2 miesiącach od wykiełkowania siewki należy powtórnie przesadzić. Niektóre kaktusy rozmnażają się także przez szczepienie. Ułatwia ono uprawę gatunków trudno rosnących na swoich korzeniach oraz umożliwia przeżycie formom bez chlorofilowym, przyśpieszając wzrost i kwitnienie.

Szczepienie nie jest zabiegiem trudnym, jednak nie zawsze kończy się powodzeniem. Wymaga ono doświadczenia i podstawowych wiadomości z zakresu fizjologii roślin. Powierzchnia cięcia powinna być równa, a podkładka, której zadaniem będzie pobierać wodę z solami mineralnymi, musi ściśle przylegać do części naziemnej kaktusa. Oba fragmenty należy połączyć długimi cierniami lub sterylnymi igłami. Zabieg przeprowadza się w okresie wzrostu. Zrośnięcie następuje po kilku dniach. 

Zobacz także: Podlewanie roślin doniczkowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA