REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Bożena Biela
Kwiaty doniczkowe.
Kwiaty doniczkowe.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Marzec to najlepsza pora na przesadzanie roślin w mieszkaniu, ponieważ w tym okresie rusza wegetacja roślin i trwa ona do maja. Rośliny rozrastając się potrzebują więcej ziemi i często większego pojemnika. Podłoże, z którego roślina czerpie składniki pokarmowe, po kilku latach może być wyjałowiona. Z kolei, gdy nawozimy regularnie dany kwiat, pewne składniki pokarmowe gromadzą się w nadmiarze. I może dojść do zbyt dużego zasolenia.

Stare podłoże jest często zbite i źle napowietrzone. Młode 1 i 2 – letnie rośliny trzeba przesadzać co roku. Starsze co 2–3 lata, w zależności od ich tempa wzrostu, kondycji i od tego, czy korzenie przerastają doniczkę.

REKLAMA

Nie wszystkie rośliny przesadzamy w tym samym terminie np. kaktusy należy przesadzać na przełomie stycznia i lutego, ponieważ w marcu część z nich kwitnie. W okresie marcowym nie przesadzamy również tych roślin, które w tym miesiącu kwitną.

Wybór doniczki

REKLAMA

Nowa doniczka powinna być o 2 do 4 centymetrów większa, niż dotychczasowa. Dobrze zachować taki sam kształt pojemnika, ponieważ zastosowanie zbyt dużych lub innego kształtu donic może spowodować to, że roślina będzie koncentrowała się na rozwoju i rozroście bryły korzeniowej, zamiast na wzroście pędów i ulistnienia.

Donice powinny mieć w spodzie otwór do odpływu nadmiaru wody. Jego brak może spowodować zaleganie wody, a w konsekwencji gnicie korzeni. Warto na spód pojemnika nasypać kamyki, kawałki porcelany lub fragmenty glinianych doniczek. Taki drenaż chroni roślinę przed przelaniem i umożliwia dostęp powietrza do korzeni.

Odpowiedni wybór ziemi

Większość roślin przesadza się do ziemi uniwersalnej. Podłoże to jest najczęściej mieszanką rozdrobnionego włóknistego torfu z ziemią kompostową i piaskiem. Jest ona lekka i przepuszczalna.
Niektóre gatunki maja specyficzne potrzeby, np. azalie, gardenia czy paprocie, wymagają kwaśnego podłoża o pH 4,5–5,5. Kaktusy lubią ziemie ubogą, z dodatkiem żwirku i piasku. Storczyki wymagają przepuszczalnego podłoża, z przefermentowanej kory, włókna torfu i węgla drzewnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roślinom, które lubią dużo wilgoci warto wymieszać ziemię z hydrożelem. Hydrożel zapewnia ciągły dostęp wilgoci w doniczce, wchłania nadmiar wody i oddaje ją roślinie gdy podłoże w doniczce przeschnie. Dzięki temu możemy wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi podlewaniami (przyda się gdy będziemy chcieli wyjechać na wakacje).

Przesadzanie roślin

REKLAMA

Kilka godzin przed przesadzeniem warto rośliny dobrze podlać, ponieważ wtedy łatwiej je będzie wyjąć z donicy, a korzenie lepiej zniosą stres związany z tym zabiegiem. Po wyjęciu bryły korzeniowej usuwamy martwe, zgniłe, chore i uszkodzone korzenie. Gęsty splot korzeni na zewnątrz bryły lekko rozluźniamy. Następnie wstawiamy roślinę do jej nowej donicy i wypełniamy pojemnik podłożem do ok. 1,5 centymetra przed jego górną granicą. Na koniec glebę lekko ubijamy, ostukujemy donice po bokach i obficie podlewamy. Pierwsze nawożenie będzie konieczne za około miesiąc.

Objawy przesadzania
- roślina wytworzyła wiele odrostów i nie mieści się w pojemniku,
- korzenie rośliny przerastają donicę, wychodzą na wierzch,
- roślina osiągnęła spore rozmiary i w małej doniczce łatwo się przewraca,
- starsze rośliny tracą zieleń, nie mają nowych przyrostów, liście zaczynają opadać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

REKLAMA

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA