Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?
REKLAMA
REKLAMA
Stare podłoże jest często zbite i źle napowietrzone. Młode 1 i 2 – letnie rośliny trzeba przesadzać co roku. Starsze co 2–3 lata, w zależności od ich tempa wzrostu, kondycji i od tego, czy korzenie przerastają doniczkę.
REKLAMA
Nie wszystkie rośliny przesadzamy w tym samym terminie np. kaktusy należy przesadzać na przełomie stycznia i lutego, ponieważ w marcu część z nich kwitnie. W okresie marcowym nie przesadzamy również tych roślin, które w tym miesiącu kwitną.
Wybór doniczki
REKLAMA
Nowa doniczka powinna być o 2 do 4 centymetrów większa, niż dotychczasowa. Dobrze zachować taki sam kształt pojemnika, ponieważ zastosowanie zbyt dużych lub innego kształtu donic może spowodować to, że roślina będzie koncentrowała się na rozwoju i rozroście bryły korzeniowej, zamiast na wzroście pędów i ulistnienia.
Donice powinny mieć w spodzie otwór do odpływu nadmiaru wody. Jego brak może spowodować zaleganie wody, a w konsekwencji gnicie korzeni. Warto na spód pojemnika nasypać kamyki, kawałki porcelany lub fragmenty glinianych doniczek. Taki drenaż chroni roślinę przed przelaniem i umożliwia dostęp powietrza do korzeni.
Odpowiedni wybór ziemi
Większość roślin przesadza się do ziemi uniwersalnej. Podłoże to jest najczęściej mieszanką rozdrobnionego włóknistego torfu z ziemią kompostową i piaskiem. Jest ona lekka i przepuszczalna.
Niektóre gatunki maja specyficzne potrzeby, np. azalie, gardenia czy paprocie, wymagają kwaśnego podłoża o pH 4,5–5,5. Kaktusy lubią ziemie ubogą, z dodatkiem żwirku i piasku. Storczyki wymagają przepuszczalnego podłoża, z przefermentowanej kory, włókna torfu i węgla drzewnego.
Roślinom, które lubią dużo wilgoci warto wymieszać ziemię z hydrożelem. Hydrożel zapewnia ciągły dostęp wilgoci w doniczce, wchłania nadmiar wody i oddaje ją roślinie gdy podłoże w doniczce przeschnie. Dzięki temu możemy wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi podlewaniami (przyda się gdy będziemy chcieli wyjechać na wakacje).
Przesadzanie roślin
REKLAMA
Kilka godzin przed przesadzeniem warto rośliny dobrze podlać, ponieważ wtedy łatwiej je będzie wyjąć z donicy, a korzenie lepiej zniosą stres związany z tym zabiegiem. Po wyjęciu bryły korzeniowej usuwamy martwe, zgniłe, chore i uszkodzone korzenie. Gęsty splot korzeni na zewnątrz bryły lekko rozluźniamy. Następnie wstawiamy roślinę do jej nowej donicy i wypełniamy pojemnik podłożem do ok. 1,5 centymetra przed jego górną granicą. Na koniec glebę lekko ubijamy, ostukujemy donice po bokach i obficie podlewamy. Pierwsze nawożenie będzie konieczne za około miesiąc.
Objawy przesadzania
- roślina wytworzyła wiele odrostów i nie mieści się w pojemniku,
- korzenie rośliny przerastają donicę, wychodzą na wierzch,
- roślina osiągnęła spore rozmiary i w małej doniczce łatwo się przewraca,
- starsze rośliny tracą zieleń, nie mają nowych przyrostów, liście zaczynają opadać.
REKLAMA
REKLAMA