Jak rozmnożać Ananasa?
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
REKLAMA
Dobrze i średnio nasłonecznione. Najlepiej jeśli stanie przy południowym oknie. Ananasowi tak latem jak i zimą służy przeciętna i wysoka temperatura, jednak nie wyższa niż 24°C.
Podlewanie
Latem Ananasa należy podlewać obficie po uprzednim lekkim przeschnięciu ziemi. Jeśli po pół godzinie od podlania w podstawce nadal zalega woda, należy ją opróżnić. Roślinę należy podlewać również także do środka liściastej rozety. Ananas jest odporny na brak wody i wytrzyma bez niej miesiąc. Nie wymaga spryskiwania, nawet zimą.
Zobacz także: Jak hodować muchołówkę?
Przesadzanie
Ananas nie rozwija dużego systemu korzeniowego, więc wystarczy przesadzić go wiosną, w rok po rozmnożeniu, do dużej ceramicznej donicy. Przez dwa tygodnie po przesadzeniu nie powinno się ananasa podlewać ani nawozić. Najlepsze będzie dla niego podłoże przepuszczalne o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Sposobem na odkwaszenie torfu jest podlanie go wodą z dodatkiem kredy (łyżeczka kredy na litr wody).
Nawożenie
Ananasa należy nawozić co dwa tygodnie od lutego do października. W pozostałym okresie nawozimy raz na miesiąc, najlepiej nawozem azotowym.
Rozmnażanie
Ananasa rozmnaża się poprzez odrosty. Zanim wsadzi się je na miejsce, jego skaleczone części powinny się zagoić. Nie należy się martwić, że roślina w takim stanie uschnie – na plantacjach odrosty oczekują nawet trzy miesiące by trafić do ziemi. Zmniejsza się w ten sposób szansę na infekcje grzybicze. Roślinę można również rozmnażać z owocu, najlepiej wczesną wiosną. W tym celu należy ściąć koronę 3 centymetry poniżej podstawy, uciętą część oczyścić z miąższu i po kilku dniach wsadzić do doniczki.
Pielęgnacja
Ananas nie wymaga zimowania. Dobrze jest go umyć raz w miesiącu pod prysznicem.
Pierwszych owoców Ananasa można spodziewać się po 2–3 latach. Niestety, hodowane w warunkach domowych Ananasy, nie są tak smaczne jak te z importu.
Zobacz także: Jak uprawiać cytrusy w mieszkaniu?
REKLAMA
REKLAMA