REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie wybrać rośliny doniczkowe?

Pracownia Sztuki Ogrodowej, www.sztuka-ogrodowa.pl Karolina Król
Rośliny doniczkowe. fot. Praktiker
Rośliny doniczkowe. fot. Praktiker

REKLAMA

REKLAMA

Rośliny w pojemnikach to świetny sposób na niebanalne wypełnienie przestrzeni ogrodowej, tarasu czy balkonu przez cały rok. Dodatkowym walorem donic jest możliwość ich dowolnego zestawiania i zmieniania ich położenia względem siebie, co daje interesujące możliwości eksperymentowania z kompozycją roślinną i pozwala w łatwy sposób zasadniczo odmienić wygląd danego miejsca.

„Ogród w pojemnikach” piękny cały rok

REKLAMA

Nasadzenia pojemnikowe stwarzają możliwość posiadania pięknego zakątka ogrodowego właściwie o każdej porze roku. Jeśli chcielibyśmy już wczesną wiosną cieszyć się pięknem kwitnących kwiatów, wystarczy jesienią posadzić w donicach cebulki tulipanów, krokusów, żonkili czy hiacyntów.

REKLAMA

Kiedy nie mamy czasu zadbać odpowiednio o nasz ogród, a także chcielibyśmy cieszyć się pięknem kwitnących latem kwiatów, warto pomyśleć o roślinach typowo pojemnikowych. Pelargonie, werbeny czy petunie będą doskonałą alternatywą dla tych, którzy w szybki sposób chcą upiększyć swój zielony zakątek o rośliny kwitnące. Dodatkowo latem i jesienią możemy posadzić w donicach również róże, hortensje, oleandry czy lantany. Wtedy na okres zimowy przenosimy doniczki wraz z roślinami do pomieszczenia, np. piwnicy. Jako roślin pojemnikowych możemy użyć także bylin jednorocznych. Dzwonki, płomyki czy trawy ozdobne będą pięknie komponować się jako akcent zdobiący nasz ogród.

Późną jesienią możemy cieszyć się pięknem astrów, wrzosów czy złocieni. Zimą nasz ogród wcale nie musi być mniej atrakcyjny. Wtedy donice obsadzamy bukszpanami, cyprysikami lub miniaturowymi iglakami. Dobrym rozwiązaniem może być posadzenie ich w pojemnikach, zwłaszcza tych wiszących, zimozielonego bluszczu.

Ogólne zasady kompozycji pojemnikowych

REKLAMA

W tego typu zestawieniach bardzo istotny jest dobór odpowiednich doniczek czy pojemników. Najważniejszą kwestią przy wyborze donicy jest jej odporność na wpływ warunków atmosferycznych, ponieważ pojemniki będą narażone na wiele niekorzystnych czynników pogodowych takich jak wilgoć, mróz czy promieniowanie UV. Materiał, z którego będą wykonane nie może być kruchy ani zanadto nasiąkliwy. Najodpowiedniejsze donice powinny być stabilne, te bardzo wysokie i z lekkiego materiału łatwiej przewróci wiatr. Ważne też by forma, kolorystyka i kształt były odpowiednio dobrane do roślin w nich posadzonych, aby zanadto nie konkurowały z nimi swym wyglądem.

Rozmiar pojemnika również jest bardzo ważny. Powinien zapewnić roślinie jak najlepsze warunki wzrostu i rozwoju. Doniczki należy dobierać więc do wielkości bryły korzeniowej rośliny, a w miarę jej wzrostu przesadzać do coraz większych. Kolejną sprawą są otwory odpływowe do odprowadzania nadmiaru wody oraz drenaż, czyli warstwa filtrująca. W tym celu można wykorzystać drobne kamienie, piasek lub kawałki potłuczonej ceramiki wysypane na dnie pojemnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne jest także zachowanie proporcji pomiędzy donicą a sadzoną w niej rośliną. Oprócz tego, że musimy dopasować doniczkę wielkościowe do rośliny, powinno się także przestrzegać zasady, że niskie rośliny dobrze wyglądają w dużych, przysadzistych misach, obłożone np. kamieniami, a w wysokich i smukłych pojemnikach dobrze zaprezentują się rośliny o przewijającym, płożącym się pokroju. Nie bójmy się także odważnych zestawień kolorystycznych kilku roślin naraz, pamiętajmy jednak o tym, że takie mieszane kompozycje wymagają regularnego podlewania i pielęgnacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA