REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie wybrać rośliny doniczkowe?

Pracownia Sztuki Ogrodowej, www.sztuka-ogrodowa.pl Karolina Król
Rośliny doniczkowe. fot. Praktiker
Rośliny doniczkowe. fot. Praktiker

REKLAMA

REKLAMA

Rośliny w pojemnikach to świetny sposób na niebanalne wypełnienie przestrzeni ogrodowej, tarasu czy balkonu przez cały rok. Dodatkowym walorem donic jest możliwość ich dowolnego zestawiania i zmieniania ich położenia względem siebie, co daje interesujące możliwości eksperymentowania z kompozycją roślinną i pozwala w łatwy sposób zasadniczo odmienić wygląd danego miejsca.

„Ogród w pojemnikach” piękny cały rok

REKLAMA

Nasadzenia pojemnikowe stwarzają możliwość posiadania pięknego zakątka ogrodowego właściwie o każdej porze roku. Jeśli chcielibyśmy już wczesną wiosną cieszyć się pięknem kwitnących kwiatów, wystarczy jesienią posadzić w donicach cebulki tulipanów, krokusów, żonkili czy hiacyntów.

REKLAMA

Kiedy nie mamy czasu zadbać odpowiednio o nasz ogród, a także chcielibyśmy cieszyć się pięknem kwitnących latem kwiatów, warto pomyśleć o roślinach typowo pojemnikowych. Pelargonie, werbeny czy petunie będą doskonałą alternatywą dla tych, którzy w szybki sposób chcą upiększyć swój zielony zakątek o rośliny kwitnące. Dodatkowo latem i jesienią możemy posadzić w donicach również róże, hortensje, oleandry czy lantany. Wtedy na okres zimowy przenosimy doniczki wraz z roślinami do pomieszczenia, np. piwnicy. Jako roślin pojemnikowych możemy użyć także bylin jednorocznych. Dzwonki, płomyki czy trawy ozdobne będą pięknie komponować się jako akcent zdobiący nasz ogród.

Późną jesienią możemy cieszyć się pięknem astrów, wrzosów czy złocieni. Zimą nasz ogród wcale nie musi być mniej atrakcyjny. Wtedy donice obsadzamy bukszpanami, cyprysikami lub miniaturowymi iglakami. Dobrym rozwiązaniem może być posadzenie ich w pojemnikach, zwłaszcza tych wiszących, zimozielonego bluszczu.

Ogólne zasady kompozycji pojemnikowych

REKLAMA

W tego typu zestawieniach bardzo istotny jest dobór odpowiednich doniczek czy pojemników. Najważniejszą kwestią przy wyborze donicy jest jej odporność na wpływ warunków atmosferycznych, ponieważ pojemniki będą narażone na wiele niekorzystnych czynników pogodowych takich jak wilgoć, mróz czy promieniowanie UV. Materiał, z którego będą wykonane nie może być kruchy ani zanadto nasiąkliwy. Najodpowiedniejsze donice powinny być stabilne, te bardzo wysokie i z lekkiego materiału łatwiej przewróci wiatr. Ważne też by forma, kolorystyka i kształt były odpowiednio dobrane do roślin w nich posadzonych, aby zanadto nie konkurowały z nimi swym wyglądem.

Rozmiar pojemnika również jest bardzo ważny. Powinien zapewnić roślinie jak najlepsze warunki wzrostu i rozwoju. Doniczki należy dobierać więc do wielkości bryły korzeniowej rośliny, a w miarę jej wzrostu przesadzać do coraz większych. Kolejną sprawą są otwory odpływowe do odprowadzania nadmiaru wody oraz drenaż, czyli warstwa filtrująca. W tym celu można wykorzystać drobne kamienie, piasek lub kawałki potłuczonej ceramiki wysypane na dnie pojemnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne jest także zachowanie proporcji pomiędzy donicą a sadzoną w niej rośliną. Oprócz tego, że musimy dopasować doniczkę wielkościowe do rośliny, powinno się także przestrzegać zasady, że niskie rośliny dobrze wyglądają w dużych, przysadzistych misach, obłożone np. kamieniami, a w wysokich i smukłych pojemnikach dobrze zaprezentują się rośliny o przewijającym, płożącym się pokroju. Nie bójmy się także odważnych zestawień kolorystycznych kilku roślin naraz, pamiętajmy jednak o tym, że takie mieszane kompozycje wymagają regularnego podlewania i pielęgnacji.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

REKLAMA

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA