Jakie wybrać rośliny doniczkowe?
REKLAMA
REKLAMA
„Ogród w pojemnikach” piękny cały rok
REKLAMA
Nasadzenia pojemnikowe stwarzają możliwość posiadania pięknego zakątka ogrodowego właściwie o każdej porze roku. Jeśli chcielibyśmy już wczesną wiosną cieszyć się pięknem kwitnących kwiatów, wystarczy jesienią posadzić w donicach cebulki tulipanów, krokusów, żonkili czy hiacyntów.
REKLAMA
Kiedy nie mamy czasu zadbać odpowiednio o nasz ogród, a także chcielibyśmy cieszyć się pięknem kwitnących latem kwiatów, warto pomyśleć o roślinach typowo pojemnikowych. Pelargonie, werbeny czy petunie będą doskonałą alternatywą dla tych, którzy w szybki sposób chcą upiększyć swój zielony zakątek o rośliny kwitnące. Dodatkowo latem i jesienią możemy posadzić w donicach również róże, hortensje, oleandry czy lantany. Wtedy na okres zimowy przenosimy doniczki wraz z roślinami do pomieszczenia, np. piwnicy. Jako roślin pojemnikowych możemy użyć także bylin jednorocznych. Dzwonki, płomyki czy trawy ozdobne będą pięknie komponować się jako akcent zdobiący nasz ogród.
Późną jesienią możemy cieszyć się pięknem astrów, wrzosów czy złocieni. Zimą nasz ogród wcale nie musi być mniej atrakcyjny. Wtedy donice obsadzamy bukszpanami, cyprysikami lub miniaturowymi iglakami. Dobrym rozwiązaniem może być posadzenie ich w pojemnikach, zwłaszcza tych wiszących, zimozielonego bluszczu.
Ogólne zasady kompozycji pojemnikowych
REKLAMA
W tego typu zestawieniach bardzo istotny jest dobór odpowiednich doniczek czy pojemników. Najważniejszą kwestią przy wyborze donicy jest jej odporność na wpływ warunków atmosferycznych, ponieważ pojemniki będą narażone na wiele niekorzystnych czynników pogodowych takich jak wilgoć, mróz czy promieniowanie UV. Materiał, z którego będą wykonane nie może być kruchy ani zanadto nasiąkliwy. Najodpowiedniejsze donice powinny być stabilne, te bardzo wysokie i z lekkiego materiału łatwiej przewróci wiatr. Ważne też by forma, kolorystyka i kształt były odpowiednio dobrane do roślin w nich posadzonych, aby zanadto nie konkurowały z nimi swym wyglądem.
Rozmiar pojemnika również jest bardzo ważny. Powinien zapewnić roślinie jak najlepsze warunki wzrostu i rozwoju. Doniczki należy dobierać więc do wielkości bryły korzeniowej rośliny, a w miarę jej wzrostu przesadzać do coraz większych. Kolejną sprawą są otwory odpływowe do odprowadzania nadmiaru wody oraz drenaż, czyli warstwa filtrująca. W tym celu można wykorzystać drobne kamienie, piasek lub kawałki potłuczonej ceramiki wysypane na dnie pojemnika.
Ważne jest także zachowanie proporcji pomiędzy donicą a sadzoną w niej rośliną. Oprócz tego, że musimy dopasować doniczkę wielkościowe do rośliny, powinno się także przestrzegać zasady, że niskie rośliny dobrze wyglądają w dużych, przysadzistych misach, obłożone np. kamieniami, a w wysokich i smukłych pojemnikach dobrze zaprezentują się rośliny o przewijającym, płożącym się pokroju. Nie bójmy się także odważnych zestawień kolorystycznych kilku roślin naraz, pamiętajmy jednak o tym, że takie mieszane kompozycje wymagają regularnego podlewania i pielęgnacji.
REKLAMA
REKLAMA