Storczyki – co zrobić, aby zakwitły na nowo?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiednie warunki do uprawy
Temperatura
Każdy rodzaj storczyków ma własne zapotrzebowanie na ciepło. Rośliny te możemy podzielić na:
-ciepłolubne, np. Phalaenopsis, którym odpowiada 18–20 stopni C w nocy i do ok. 23 stopni C w dzień;
-o umiarkowanych wymaganiach cieplnych, np. Cattleya, które wolą temperaturę w granicach 14–18 stopni C w nocy, w dzień 19–20 stopni C;
-zimnolubne, np. Cymbidium, wymagające od 8 do 14 stopni C w nocy i 15–18 stopni C w dzień.
REKLAMA
Każdy roślina powinna przejść okres spoczynku w chłodniejszym pomieszczeniu. Długość okresu spoczynku jest uzależniona od danego gatunku i trwa od 2 do 3 tygodni. Dzięki temu zabiegowi może dojść do ponownego zakwitnięcia.
Zobacz także: Co ma kwiat storczyka w środku
Wilgotność powietrza
Praktycznie wszystkie gatunki storczyków do prawidłowego wzrostu potrzebują podwyższonej wilgotności. W zależności od gatunku preferują wilgotność od 40 do 70%. Prostym sposobem na stworzenie odpowiednich warunków jest wypełnienie wodą tacki ze żwirem lub keramzytem. Można także osłonić miejsce uprawy storczyków przed ostrym słońcem, obniżyć temperaturę w nocy poprzez uchylenie okna i unikanie silnych, wysuszających roślin przeciągów.
Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku
Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach
Polecany produkt: Testamenty, spadki, darowizny - PDF
Światło
Mając w domu storczyk, powinniśmy dowiedzieć się, jakiego jest rodzaju i postarać się zapewnić mu podobny poziom oświetlenia do tego, jaki ma w naturze. Jest to decydujący czynnik, który doprowadza rośliny do kwitnienia.
Zobacz także: Co dolega mojej roślinie?
Jeżeli na naszej roślinie liście staja się matowe, przyrosty są mniejsze od poprzednich, roślina nie kwitnie, ma mało kwiatów i cała staje się wiotka, to pojawiły się pierwsze objawy niedoboru światła i powinniśmy taki kwiat przenieść bliżej źródła słońca, np. na parapet okienny. Storczyki przenosimy stopniowo, tak, aby zbyt duża dawka promieni słonecznych nie spaliła nam rośliny. Natomiast, kiedy liście naszej rośliny staja się szorstkie i w dotyku są ciepłe, wybielają się lub są żółte, świadczy to o nadmiernym operowaniu promieni słonecznych. W takim przypadku roślina może ulec poparzeniu.
Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF
Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu
Podlewanie
Rośliny te podlewamy letnią, najlepiej przegotowaną i odstaną wodą. W zależności od wielkości doniczki, aktywności rośliny, podłoża, światła i wilgotności powietrza częstotliwość podlewania może wynosić od 4 do 14 dni. Podlewanie i zraszanie storczyków najlepiej przeprowadzać rano, aby korzenie zdążyły obeschnąć do wieczora. Dzięki temu unikniemy wielu chorób atakujących storczyki.
Zobacz także: Jak w naturze rozmnażają się storczyki
REKLAMA
Wygodnym i bezpiecznym sposobem jest tak zwane „kąpanie”. Do tego zabiegu używamy miski, w której zmieści się kilka doniczek z roślinami. Nalewamy do niej letnią wodę i wstawiamy storczyki na ok. 15 min, po czym wyjmujemy na podstawkę, a po kilku minutach nadmiar wody z podstawki wylewamy.
Nie podlewamy storczyków dopóki podłoże po poprzednim podlaniu nie wyschnie. Całkowicie przemoczone korzenie nie mogą oddychać, a jeśli rośliny są stale mokre, korzenie zgniją w dość krótkim czasie.
Zobacz także: Ubiorek (Iberis)
Przesadzanie
Storczyki nie lubią zbyt częstego przesadzania. Wystarczy robić to średnio co 2–3 lata. Zabieg ten należy przeprowadzać, kiedy substrat jest miękki, jednolity i rozłożony, a kłącza danej rośliny za bardzo się rozrosły.
Do przesadzania używamy specjalnego podłoża do storczyków, zawierającego korę drzewną. Bez problemu dostaniemy takie podłoże w sklepie ogrodniczym. Roślinę przesadzamy do niewiele większej doniczki, niż ta, w której kwiat był poprzednio. Najlepiej robić to wiosną i latem, gdy pojawią się nowe korzenie. Jednak są wyjątki od tej reguły, np. Paphiopedilum najlepiej przesadzać w zimie po zakończeniu przez nie kwitnienia, a Miltonia i Odontioda wolą przesadzanie jesienne.
Zobacz także: Granat (Punica granatum)
Nie kupuj storczyków z uschniętymi lub przegniłymi korzeniami. Zdrowy system to podstawa prowadzenia prawidłowej uprawy. Przed wyborem danej rośliny warto sprawdzić, czy jest ona stabilna w doniczce. Liście powinny być twarde, bez przebarwień i uszkodzeń mechanicznych.
REKLAMA
REKLAMA