Szkodniki kaktusów
REKLAMA
REKLAMA
Ze względu na swój wygląd i łatwość w uprawie kaktusy cieszą się dużym zainteresowaniem. Ozdabiają parapety wielu mieszkań. Kilka odmian kaktusów posadzonych w jednej donicy może stworzyć ciekawą roślinną kompozycję. Jednak należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji i ochronie przed szkodnikami.
REKLAMA
Mszyce
Jednymi ze szkodników, które często atakują kaktusy są mszyce. Najczęściej można je spotkać na liściastych odmianach kaktusów. Naturalną metodą zwalczania mszyc jest opryskanie rośliny wywarem z pokrzyw albo roztworem mydła. Można również zastosować środki chemiczne przeznaczone do walki z mszycami.
Zobacz także: Najpopularniejsze choroby kaktusów
Wełnowce
Wełnowce są szkodnikami, które wysysają z kaktusów soki, przez co roślina nie ma możliwości wzrostu. Najczęściej atakują młode kaktusy i przyczyniają się do ich żółknięcia. Naturalnymi metodami zwalczania wełnowców u kaktusa jest nawilżanie powietrza wokół rośliny oraz przestawienie jej w chłodniejsze miejsce. Dostępne są również specjalistyczne środki chemiczne.
Rebucja. Fot. Fotolia
Nicienie
Szkodnikami najbardziej niebezpiecznymi dla kaktusów są nicienie. Podobnie jak wełnowce wysysają one z roślin soki, co przyczynia się do ich stopniowego obumierania. Szkodniki pojawiają się na podłożu i korzeniach kaktusów. Jedyną naturalną metodą zwalczania nicieni jest usuwanie zaatakowanych przez szkodniki fragmentów rośliny.
Tarcznik kaktusowiec
Tarcznik kaktusowiec może być zwalczany jedynie za pomocą metod chemicznych. Zaatakowane rośliny żółkną i obumierają. Najbardziej narażone na pojawienie się tarczników są kaktusy kolumnowe. Są to jedne z najtrudniejszych do zwalczenia szkodniki kaktusów.
Przędziorki
Kolejnym szkodnikiem atakującym zwłaszcza młode kaktusy są przędziorki. Wysysają one z rośliny składniki odżywcze i przyczyniają się do zmiany jej koloru z zielonego na ciemnobrązowy. Naturalną metodą zwalczania przędziorków jest opryskanie rośliny roztworem wody i mydła.
Wełnowce korzeniowe
Kaktusy są atakowane również przez wełnowce korzeniowe. Przyczyną ich pojawienia się jest zbyt suche podłoże. Wełnowce korzeniowe wytwarzają białą, delikatną pajęczynkę na korzeniach kaktusów. Dlatego warto przy przesadzaniu rośliny dokładnie obejrzeć jej korzenie. Naturalną metodą zwalczania wełnowców jest umycie korzeni w płynie do mycia naczyń oraz systematyczna zmiana podłoża.
Zobacz także: 10 powodów, dla których warto hodować kaktusy
Dzięki prawidłowej pielęgnacji oraz odpowiedniemu reagowaniu na pojawienie się szkodników możemy cieszyć się pięknymi kaktusami w naszych mieszkaniach. Wystarczy tylko zastosować odpowiednie kroki zapobiegawcze a rośliny będą dobrze rosły i systematycznie kwitły.
REKLAMA
REKLAMA