Agawa górska (Agave montana)
REKLAMA
REKLAMA
Agawa górska w naturalnych warunkach osiąga bardzo duże rozmiary – nawet do 180 cm wysokości i 150 cm szerokości. Agawa górska kwitnie po mniej więcej dziesięciu latach od jej posadzenia, niestety po pierwszym kwitnieniu usycha.
REKLAMA
Charakterystyka Agawy górskiej
Agawa górska ma charakterystyczne zielonoszare połyskujące liście, których krawędzie pokryte są kolcami. Każdy z liści zakończony jest czerwonym pojedynczym, dość dużym kolcem. Wszystkie liście tworzą kulisty pokrój Kryształowej Kuli.
Zobacz także: Agawa Wiktorii (Agave victoriae-reginae)
Wymagania Agawy górskiej
Agawa górska (Kryształowa Kula) jest rośliną, która dobrze czuje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym, najlepiej jednak posadzić ją w pełnym słońcu – wynika to z naturalnego środowiska tej rośliny. Agawa górska potrzebuje gleby lekkiej, piaszczysto-gliniastej lub piaszczystej, o obojętnym pH. Mieszankę odpowiednią do posadzenia Agawy możemy przygotować z ziemi próchniczej, gliniastej i żwiru. Agawa poradzi sobie zarówno na glebach suchych, jak i średnio wilgotnych, nie lubi tylko dużej wilgoci podłoża.
Zobacz także: Kaktus mammmilaria
Agawa górska nie jest rośliną mrozoodporną, dlatego też, jeśli hodujemy ją na tarasie, powinniśmy przenieść donicę z rośliną do domu na okres zimowy.
Agawa górska należy do roślin odpornych na suszę, dlatego też nie musimy jej często podlewać. Ponadto agawa jest rośliną, która może rosnąc także na wystawionych na wiatr stanowiskach.
Stan spoczynku i stan wegetacji Agawy górskiej
Zobacz także: Czy wiesz jak dbać o kaktusy?
Zima to czas, kiedy Agawa górska przechodzi w stan spoczynku. Wówczas nie potrzebuje praktycznie żadnego podlewania – wystarczy raz w miesiącu. Nie zapominajmy także o przestawieniu Agawy w miejsce, w którym panuje niska temperatura – około 10°C. Po okresie spoczynku, Agawa znowu rozpoczyna wegetację. Aby przenieść Agawę z powrotem do ogrodu należy ją najpierw przyzwyczaić do warunków panujących na zewnątrz. Na początku powinniśmy ustawić roślinę w cienistym miejscu i mniej więcej co 10 dni przestawiać na coraz jaśniejsze stanowisko. Agawę górską nawozimy raz lub dwa razy w miesiącu w okresie wegetacji.
Zobacz także: Czy wiesz jak podlewać kaktusa?
REKLAMA
REKLAMA