Agawa amerykańska (Agave americana)
REKLAMA
REKLAMA
Agawa amerykańska osiąga około metra wysokości, jednak tempo jej wzrostu jest stosunkowo wolne – będziemy musieli poczekać kilka lat zanim dorośnie do swojego maksymalnego rozmiaru. Pamiętajmy, że Agawy obumierają po pierwszym kwitnieniu, nie musimy się jednak martwić, że nastąpi to szybko. W ciepłym klimacie Agawa, kwitnie po około 10 latach, w chłodniejszym – nawet po 60 latach.
REKLAMA
Charakterystyka Agawy amerykańskiej
Agawa amerykańska uznawana jest za jedną z najbardziej ozdobnych odmian Agawy. Charakterystyczne są szczególnie liście Agawy amerykańskiej – szaroniebieskie z kremowymi pasami na bokach.
Zobacz także: Agawa Wiktorii (Agave victoriae-reginae)
Stanowisko do uprawy Agawy amerykańskiej
Agawa amerykańska najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale możemy posadzić ją także w miejscu półcienistym. Tak jak pozostałe odmiany Agawy, Agawa amerykańska jest bardzo odporna na przesuszenia i świetnie znosi wystawienie na intensywny wiatr. Pamiętajmy, że Agawy amerykańskiej nie należy nadmiernie podlewać, gdyż może to powodować gnicie korzeni.
Zobacz także: Pielęgnacja kaktusów
Jeśli korzenie Agawy amerykańskiej zaczną gnić, powinniśmy poczekać, aż ziemia zupełnie wyschnie, a następnie przesadzić roślinę do innej doniczki i przez pewien czas nie podlewać.
Glebą odpowiednią dla Agawy amerykańskiej jest gleba próchnicza lub piaszczysto-gliniasta. Gdy Agawa amerykańska przechodzi w stan spoczynku, należy przenieść ją do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi maksymalnie 12°C. Pamiętajmy także o tym, aby znacznie ograniczyć podlewanie – wystarczy, że ziemia będzie lekko wilgotna. W okresie wegetacji powinniśmy nawozić Agawę amerykańską nawozem przeznaczonym do pielęgnacji kaktusów.
Przenoszenie Agawy amerykańskiej do ogrodu
Ważne jest żeby nie przenosić Agawy amerykańskiej wprost z domu na słoneczne stanowisko w ogrodzie. Najpierw powinniśmy postawić donicę z Agawą w zacienionym miejscu i dopiero po kilku dniach przenieść na nieco jaśniejsze stanowisko. Powtórzmy ten proces kilka razy aż ostatecznie ustawimy Agawę w słonecznym miejscu.
Zobacz także: Kaktus mammmilaria
Jeśli chcemy rozmnożyć Agawę amerykańską, najlepiej zrobić to z bocznych odrostów korzeniowych – to łatwy sposób na stworzenie nowych sadzonek.
Zobacz także: Zygokaktus (Zygocactus)
REKLAMA
REKLAMA