Chlorophytum (Zielistka)
REKLAMA
REKLAMA
Do najbardziej znanych gatunków należy Chlorophytum comosum variegatum. Roślinę zdobią pierzaste biało-zielone liście.
REKLAMA
Pielęgnacja zielistki na wiosnę i w lecie
Zielistka to roślina ciepłolubna. Dobrze rozwija się nawet w temperaturze 260C. Jednak w czasie upałów nie powinna być wystawiana na pełne słońce. Przez całe lato i wiosnę podlewamy ją bardzo obficie, dodając do wody płynny nawóz.
Zobacz także: Storczyki – kwiaty na stanowisko jasne
Pielęgnacja zielistki jesienią i w zimie
Zielistka nie lubi przeciągów i temperatury poniżej 70C. Pod koniec zimy warto ją przesadzić do ziemi bogatej w składniki mineralne. Chlorophytum ma bardzo silne korzenie, dlatego rośliny nie należy długo trzymać w jednej doniczce. Masa korzeniowa może bowiem ją rozsadzić. Zimą ustawiamy doniczki w jasnym miejscu.
Zobacz także: Pachnące pnącza w domu
Rozmnażanie zielistki
Zielistkę można rozmnażać przez nasiona i rozłogi. W tym pierwszym przypadku siew odbywa się na przełomie marca i kwietnia. Kiedy siewki osiągną swoje rozmiary, przesadzamy je do większych doniczek i traktujemy jak dorosłe okazy. W drugim przypadku młode rozłogi oddzielamy od pędu i wkładamy do doniczek z ziemią. Następnie przenosimy je w zacienione miejsce dopóki się nie ukorzenią. Kiedy to nastąpi, młode okazy pielęgnujemy jak dorosłe rośliny.
Występowanie rozłogów na pędach zielistek jest bardzo ważne i korzystne, ponieważ pędy działają jak pępowina, przewodzą ważne składniki odżywcze i wzmacniają roślinę.
REKLAMA
REKLAMA