Trujące rośliny doniczkowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Często nie zdajemy sobie sprawy, że wiele z popularnych roślin doniczkowych mogą być szkodliwe dla człowieka i dla zwierząt. Jeśli mimo to nie wyobrażamy sobie wyrzucenia tych roślin z domu, powinniśmy je postawić w takim miejscu, w którym nie dostaną do nich dzieci i zwierzęta.
Rośliny, których wszystkie części są groźne
Szczególną ostrożność należy zachować w trakcie uprawiania roślin, których wszystkie części są niebezpieczne dla człowieka. Należą do nich między innymi oleander i kliwia. Najbardziej trującymi elementami kliwii są łodygi i nasady liści. Objawy zatrucia kliwią to przede wszystkim biegunka, wymioty i ślinotok. Większa ilość może spowodować nawet zapaść i śmierć. Oleander również jest trujący w każdej swojej części. Spożycie jakiegokolwiek fragmentu oleandra powoduje zaburzenia pracy serca ze względu na zawarte w roślinie glikozydy nasercowe.
Rośliny, których liście i łodygi są trujące
Do roślin trujących zalicza się także te, których liście i łodygi mogą wywoływać objawy zatrucia. Należy do nich między innymi anturium zawierające kryształy szczawianu wapnia. Ta substancja może działać drażniąco na błonę śluzową w jamie ustnej i przewodzie pokarmowym – obrzęk warg, języka i krtani, który stosunkowo szybko mija – a także na spojówki – po zatarciu oczu pojawia się ból, pieczenie i łzawienie oczu. Szczawian wapnia wywołuje również reakcję alergiczną na skórze. Reakcje skórną poza anturium może wywoływać kroton. Trujący sok zawarty w liściach powodują oparzenia i intensywne podrażnienia.
Rośliny, które posiadają trujące tkanki
Popularne rośliny doniczkowe mogą również posiadać szkodliwe substancje ukryte w tkankach. Wówczas tylko zjedzenie części takich roślin wpływa negatywnie na zdrowie ludzi i zwierząt. Przykładem jest skrzydłokwiat – tak jak anturium posiada w tkankach kryształy szczawianu wapnia. Za typową reakcję alergiczną uznaje się nadmierne pragnienie, pieczenie języka i zaburzenia rytmu serca. Podobną reakcję może wywołać również spożycie części filodendrona – wpływa on także na problemy z oddychaniem. Inną rośliną zawierającą trujące substancje jest cyklamen ze szkodliwym glikozydem. Glikozyd powoduje nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę, zaburzenia percepcji barw – osoba z zatruciem widzi najpierw wszystko na fioletowo, a później na żółto – niebezpieczne splątanie, zaburzenia świadomości i zaburzenia rytmu serca.
Zobacz także: Trujące kwiaty doniczkowe
Zobacz także: Rośliny trujące i zagrażające zwierzętom
Zobacz także: Jak pielęgnować cyklamen (Cyclamen)?
REKLAMA
REKLAMA