10 zasad sadzenia cebul kwiatowych w donicach
REKLAMA
REKLAMA
1. Wybieraj donice duże o głębokości – co najmniej 30 cm. Wykonaj na dnie donicy otwór (jeśli go nie ma), którym będzie odpływał nadmiar wody. Nowe donice ceramiczne mocz w wodzie przez 24 godziny.
REKLAMA
2. Wypełnij donicę ziemią ogrodową bogatą w składniki pokarmowe i wzbogaconą materiałem organicznym. Dno donicy wypełnij kilkucentymetrową warstwą grubego żwiru, piasku lub potłuczonej doniczki. Warstwa będzie stanowiła drenaż.
3. Cebule, bulwy, kłącza kwitnące latem sadź na przełomie kwietnia i maja. Bulwy begonii posadź w donicy na początku kwietnia i przechowaj w pomieszczeniu do drugiej połowy maja.
4. Do sadzenia w donicach wybieraj odmiany niezbyt wysokie o sztywnych lub zwisających (begonie) łodygach.
Begonia. Fot. Fotolia
Zobacz także: Jak dbać o rośliny cebulowe
5. Karpy dalii należy sadzić na głębokości: 3–5 cm,
Dalia. Fot. Fotolia
cebule eukomisu: 8–10 cm,
bulwy jaskra: 5–7 cm,
bulwy krokosmii: 5–7 cm,
bulwy liatry: 8 cm,
cebule lilii: 10 cm,
bulwy mieczyków: 6–8 cm,
kłącza pustynnika: 10 cm.
Zobacz także: Jak pielęgnować rośliny cebulowe wiosną?
6. Wybierz dla donic odpowiednie miejsce na balkonie lub tarasie: lilie, dalie, mieczyki, pustynniki – w miejscach słonecznych, begonie w półcieniu, w miejscach osłoniętych od wiatru.
7. W czasie suchego lata, po ukazaniu się pąków kwiatowych nie zapomnij o częstym podlewaniu kwiatów. Po kwitnieniu podlewanie należy ograniczyć.
8. W czasie lata kilkakrotnie nawoź rośliny nawozem wieloskładnikowym.
9. Usuwaj przekwitłe kwiaty.
10. Po pierwszym przymrozku przytnij pędy i wykop bulwy, karpy, cebule. Po podsuszeniu i oczyszczeniu przechowuj je przykryte piaskiem w suchej, nieogrzewanej piwnicy.
REKLAMA
REKLAMA