REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kupować rośliny doniczkowe?

Wydawnictwo HELION SA/Septem.pl
Rośliny doniczkowe.
Rośliny doniczkowe.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupno rośliny doniczkowej to pierwszy krok jaki podejmujemy w kierunku uprawy zielonych dekoracji w naszym mieszkaniu czy biurze. To czy będzie on właściwy może zadecydować o powodzeniu naszego przedsięwzięcia, może też zniechęcić nas do hodowli roślin doniczkowych w ogóle. Ważne jest więc byśmy nie kupowali roślin doniczkowych przypadkiem i nie kierowali się wyłącznie ich estetyką.

Gdzie kupić rośliny doniczkowe?

REKLAMA

Oczywiście najlepiej zaopatrywać się w rośliny w dużych specjalistycznych sklepach ogrodniczych. Są one odpowiednio przygotowane do zapewnienia roślinom właściwych warunków. Nawet jeśli nie znamy się na kwiatach możemy być pewni, że dostaniemy tam zdrową roślinę. Dodatkowo personel będzie w stanie udzielić nam informacji co do wymagań wybranego przez nas egzemplarza i służyć radą. Jeśli nie mamy w okolicy tego typu sklepów a marzy nam się roślina niedostępna w pobliskiej kwiaciarni możemy zamówić ją przez internet. Pamiętamy jednak, żeby wybierać sprawdzone sklepy internetowe, które specjalizują się tylko w sprzedawaniu roślin. Będziemy mieć pewność, że roślina będzie zdrowa i zostanie odpowiednio zabezpieczona na czas podróży. Plusem kupowania w specjalistycznych sklepach jest też to, że możemy poznać dokładną nazwę naszej rośliny a potem poszukać na jej temat więcej informacji.

Zobacz także: Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą

Kiedy kupować rośliny doniczkowe?

REKLAMA

Nie kupujmy roślin zimą lub przynajmniej zapewnijmy im jak najlepszą izolację od zimna i szybki transport do mieszkania. Większość roślin może nie znieść takiego szoku termicznego. Kupowanie roślin w upalne lato może mieć podobne skutki. Bezpieczniej wybrać się po kwiaty wiosną. Najlepiej zniosą wtedy przesadzanie i trudy podróży. Na zakupy wybierzmy się w dzień by móc obejrzeć roślinę w naturalnym świetle.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie zawsze personel pracujący w sklepie ma pełne informacje o roślinach, które oferuje. Znaczna część kwiatów doniczkowych może okazać się niebezpieczna dla zdrowia a nawet życia naszych bliskich. Jeśli mamy w domu dzieci lub zwierzęta lubiące podgryzać kwiaty a nie jesteśmy pewni, że wybrana przez nas roślina nie jest trująca, lepiej wstrzymać się z zakupem i sprawdzić w pewnych źródłach informacje o toksyczności roślin.

Wygląd roślin doniczkowych

Jeśli nie mamy możliwości zakupu rośliny w sklepie specjalistycznym i idziemy do kwiaciarni, powinniśmy się dokładnie przyjrzeć wybranemu egzemplarzowi. Wybierajmy rośliny bardziej rozrośnięte. Większe okazy są silniejsze. Gdyby okazało się, że roślina przyniesiona do domu marnieje, mamy większe szanse na jej rozmnożenie i poprawę pielęgnacji. Nie kupujmy roślin o zbrązowiałych, zwiędniętych lub przebarwionych liściach – takie oznaki mogą świadczyć o chorobie rośliny lub o ataku szkodników. Jeśli mamy taką możliwość sprawdźmy bryłę korzeniową. Oznaką zdrowia będzie też wypuszczanie młodych liści i pędów.


Nawóz i ziemia

Będąc w sklepie zaopatrzmy się od razu w odpowiedni nawóz i ziemię do naszych roślin. Wybór doniczki nie powinien być kwestią jedynie estetyczną. Powinniśmy dostosować jej kształt do systemu korzeniowego jaki wytwarza wybrana przez nas roślina. Jeśli kupiliśmy kwiat  wymagający dużej wilgotności powietrza dobrze jest zaopatrzyć się w zraszacz. Do zapewnienia dobrego drenażu warto kupić keramzyt. Ma on też tą właściwość, że pobiera nadmiar wody i oddaje go roślinie kiedy podłoże przeschnie. Podobną funkcję pełni też hydrożel, który polecany jest szczególnie osobom zapominającym o podlewaniu i często wyjeżdżającym.

Zobacz także: Kalendarz opieki nad roślinami doniczkowymi

Przesadzanie roślin doniczkowych

REKLAMA

Większość z roślin będzie wymagała przesadzenia w nowe podłoże zaraz po przywiezieniu do domu. Wynika to z tego, że rośliny w szklarniach często uprawiane są na jałowym podłożu, które nie nadaje się do uprawy w domowych warunkach. Wyjątkiem są tu kaktusy i storczyki. Należy pamiętać, że trzeba dać czas uszkodzonemu podczas przesadzania systemowi korzeniowemu, dlatego z nawożeniem czekamy 3–4 tygodnie. Jeśli nie dowiedzieliśmy się wiele o naszej roślinie podczas zakupu powinniśmy poczytać o jej wymaganiach w pewnych źródłach.

Jeśli nie chcemy czekać na kwiaty do przyszłego roku kupujmy rośliny już kwitnące. Duża część roślin po drobnej zmianie warunków może szybko zrzucić pąki. Już kwitnące kwiaty są pod tym względem bardziej wytrzymałe.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

Ważne jest więc byśmy nie kupowali roślin doniczkowych przypadkiem i nie kierowali się wyłącznie ich estetyką.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA