REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kupować rośliny doniczkowe?

Wydawnictwo HELION SA/Septem.pl
Rośliny doniczkowe.
Rośliny doniczkowe.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupno rośliny doniczkowej to pierwszy krok jaki podejmujemy w kierunku uprawy zielonych dekoracji w naszym mieszkaniu czy biurze. To czy będzie on właściwy może zadecydować o powodzeniu naszego przedsięwzięcia, może też zniechęcić nas do hodowli roślin doniczkowych w ogóle. Ważne jest więc byśmy nie kupowali roślin doniczkowych przypadkiem i nie kierowali się wyłącznie ich estetyką.

Gdzie kupić rośliny doniczkowe?

REKLAMA

Oczywiście najlepiej zaopatrywać się w rośliny w dużych specjalistycznych sklepach ogrodniczych. Są one odpowiednio przygotowane do zapewnienia roślinom właściwych warunków. Nawet jeśli nie znamy się na kwiatach możemy być pewni, że dostaniemy tam zdrową roślinę. Dodatkowo personel będzie w stanie udzielić nam informacji co do wymagań wybranego przez nas egzemplarza i służyć radą. Jeśli nie mamy w okolicy tego typu sklepów a marzy nam się roślina niedostępna w pobliskiej kwiaciarni możemy zamówić ją przez internet. Pamiętamy jednak, żeby wybierać sprawdzone sklepy internetowe, które specjalizują się tylko w sprzedawaniu roślin. Będziemy mieć pewność, że roślina będzie zdrowa i zostanie odpowiednio zabezpieczona na czas podróży. Plusem kupowania w specjalistycznych sklepach jest też to, że możemy poznać dokładną nazwę naszej rośliny a potem poszukać na jej temat więcej informacji.

Zobacz także: Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą

Kiedy kupować rośliny doniczkowe?

REKLAMA

Nie kupujmy roślin zimą lub przynajmniej zapewnijmy im jak najlepszą izolację od zimna i szybki transport do mieszkania. Większość roślin może nie znieść takiego szoku termicznego. Kupowanie roślin w upalne lato może mieć podobne skutki. Bezpieczniej wybrać się po kwiaty wiosną. Najlepiej zniosą wtedy przesadzanie i trudy podróży. Na zakupy wybierzmy się w dzień by móc obejrzeć roślinę w naturalnym świetle.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie zawsze personel pracujący w sklepie ma pełne informacje o roślinach, które oferuje. Znaczna część kwiatów doniczkowych może okazać się niebezpieczna dla zdrowia a nawet życia naszych bliskich. Jeśli mamy w domu dzieci lub zwierzęta lubiące podgryzać kwiaty a nie jesteśmy pewni, że wybrana przez nas roślina nie jest trująca, lepiej wstrzymać się z zakupem i sprawdzić w pewnych źródłach informacje o toksyczności roślin.

Wygląd roślin doniczkowych

Jeśli nie mamy możliwości zakupu rośliny w sklepie specjalistycznym i idziemy do kwiaciarni, powinniśmy się dokładnie przyjrzeć wybranemu egzemplarzowi. Wybierajmy rośliny bardziej rozrośnięte. Większe okazy są silniejsze. Gdyby okazało się, że roślina przyniesiona do domu marnieje, mamy większe szanse na jej rozmnożenie i poprawę pielęgnacji. Nie kupujmy roślin o zbrązowiałych, zwiędniętych lub przebarwionych liściach – takie oznaki mogą świadczyć o chorobie rośliny lub o ataku szkodników. Jeśli mamy taką możliwość sprawdźmy bryłę korzeniową. Oznaką zdrowia będzie też wypuszczanie młodych liści i pędów.


Nawóz i ziemia

Będąc w sklepie zaopatrzmy się od razu w odpowiedni nawóz i ziemię do naszych roślin. Wybór doniczki nie powinien być kwestią jedynie estetyczną. Powinniśmy dostosować jej kształt do systemu korzeniowego jaki wytwarza wybrana przez nas roślina. Jeśli kupiliśmy kwiat  wymagający dużej wilgotności powietrza dobrze jest zaopatrzyć się w zraszacz. Do zapewnienia dobrego drenażu warto kupić keramzyt. Ma on też tą właściwość, że pobiera nadmiar wody i oddaje go roślinie kiedy podłoże przeschnie. Podobną funkcję pełni też hydrożel, który polecany jest szczególnie osobom zapominającym o podlewaniu i często wyjeżdżającym.

Zobacz także: Kalendarz opieki nad roślinami doniczkowymi

Przesadzanie roślin doniczkowych

REKLAMA

Większość z roślin będzie wymagała przesadzenia w nowe podłoże zaraz po przywiezieniu do domu. Wynika to z tego, że rośliny w szklarniach często uprawiane są na jałowym podłożu, które nie nadaje się do uprawy w domowych warunkach. Wyjątkiem są tu kaktusy i storczyki. Należy pamiętać, że trzeba dać czas uszkodzonemu podczas przesadzania systemowi korzeniowemu, dlatego z nawożeniem czekamy 3–4 tygodnie. Jeśli nie dowiedzieliśmy się wiele o naszej roślinie podczas zakupu powinniśmy poczytać o jej wymaganiach w pewnych źródłach.

Jeśli nie chcemy czekać na kwiaty do przyszłego roku kupujmy rośliny już kwitnące. Duża część roślin po drobnej zmianie warunków może szybko zrzucić pąki. Już kwitnące kwiaty są pod tym względem bardziej wytrzymałe.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

Ważne jest więc byśmy nie kupowali roślin doniczkowych przypadkiem i nie kierowali się wyłącznie ich estetyką.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA