REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak kupić dobry okaz rośliny w doniczce?

Bożena Biela
Kwiaty doniczkowe. Fot. Fotolia
Kwiaty doniczkowe. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rośliny w doniczkach sprzedawane są prawie wszędzie. Jest to produkt ogólnodostępny. Kupującemu pozostaje tylko dokonać wyboru. Jednak przed zakupem odpowiedniej rośliny warto zapoznać się z cennymi wskazówkami, które pozwolą na wybór dobrego okazu.

Jak ocenić roślinę?

Dokonanie oceny oferowanej rośliny często nie jest łatwe. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale i na warunki panujące w punkcie sprzedaży. Rośliny powinny być umieszczone w czystych doniczkach, mieć czyste liście i etykiety z nazwą oraz krótką instrukcję pielęgnacji. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby roślina była równomiernie rozrośnięta, miała czyste i gładkie liście oraz widoczne pędy. Nowa roślina powinna mieć widoczne liczne pąki kwiatowe. Nie warto kupować rośliny, która jest w pełni rozwinięta, ponieważ jej wyglądem będziemy się cieszyć bardzo krótko. Dobrze jest wybrać roślinę młodą i mniejszą, ponieważ taki okaz łatwiej i szybciej przyzwyczaja się do nowego otoczenia.

REKLAMA

Warunki stanowiska

Przed zakupem rośliny pokojowej lub balkonowej powinniśmy ustalić, jakie stanowisko możemy zaoferować roślinie. Nie ma sensu wybierać rośliny, która wymaga stanowiska jasnego, ale chłodnego, jeśli w ogóle nie mamy w domu takiego miejsca. Przed zakupem roślin tarasowych musimy też wziąć pod uwagę konieczność zapewnienia roślinom możliwości przezimowania.

Ciemne i chłodne stanowisko w zimie znoszą: Agapanthus praecox, Clerodendrum bungei, Erythrina crista-galli, Haemanthus, Hadychium gardnerianum, Plumbago auriculata, Punica granatum.

REKLAMA

Jasnego i chłodnego stanowiska w zimie potrzebują: Acca sellowiana, Agave americana, Anisodontea capensis, Araucaria, Arbutus unedo, Callistemon, Chrysanthemum frutescens, Cistus, Cycas revoluta, Hebeandersoni, Laurus nobilis, Metrosideros excelsa, Nerium oleander, Tibouchina urvilleana, Viburnum tinus.

Jasnego stanowiska o umiarkowanej temperaturze w zimie wymagają: Abutilon, Bougainvillea, Brugmansia, Cassia didymobotrya, Cestrum, Citrus limon, Cuphea ignea, Datura, Ensete, Fremontodendron californicum, Fuchsia, Hibiscus rosa-sinensis, Iochroma, Lantana-camara, Musa, Solanum rantonnettii, Tecomaria capensis, Tecomaria stans.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko jasne i ciepłe w zimie jest potrzebne wszystkim ciepłolubnym, tropikalnym roślinom pokojowym.

Zobacz także: Sagowiec odwinięty (Cycas revoluta)

Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne po zakupie

REKLAMA

Zanim rośliny znajdą się na parapecie naszego okna, muszą odbyć długą, męczącą podróż. Szklarnie gospodarstwa ogrodniczego zapewniają im idealne warunki do życia: światło, temperatura, wilgotność powietrza, woda, pokarm – przez cały rok optymalnie odpowiadają ich życzeniom. Potem jednak przychodzi pierwszy szok. Dlatego nie powinniśmy się spodziewać, że nasza nowa pokojowa roślina od pierwszego dnia pokaże wszystko, na co ją stać pod względem szybkości wzrostu i wytwarzania pąków. Musi się najpierw przyzwyczaić do nowego otoczenia.

Rośliny najłatwiej znoszą zmiany miejsca wiosną i na początku lata. Drogich roślin pokojowych nie powinniśmy kupować zimą. W celu aklimatyzacji kupione rośliny należy najpierw umieścić w jasnym, niezbyt ciepłym miejscu. Przeznaczone na balkon i taras rośliny kwitnące w lecie, sprzedawane bardzo wcześnie na wiosnę, również wyhodowano w szklarniach. Niezbyt dobrze znoszą one chłodne, wiosenne powietrze i gorące promienie słońca. Po przesadzeniu ich do skrzynek balkonowych trzeba więc na kilka dni postawić kwiatowe skarby w kącie osłoniętym przed wiatrem i słońcem.

Zanim chwycimy za konewkę, powinniśmy sprawdzić wilgotność podłoża. Nadmiar wody w strefie korzeniowej jeszcze bardziej spotęgowałoby stres roślin. Roślinę trzeba obficie podlać tylko wtedy, gdy bryła korzeniowa jest sucha. Nie da się dokładnie określić, w którym momencie musimy zacząć nawożenie. Jeśli po upływie około dwóch tygodni nie pokażą się nowe pędy, wówczas do wody używanej do podlewania trzeba dodać trochę nawozu w płynie.

Zobacz także: Kwiaty doniczkowe dla każdego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA