REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu
Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

Echmea wstęgowata – co to za roślina

REKLAMA

Echmea wstęgowata (nazwa botaniczna: Aechmea fasciata), to gatunek rośliny z rodziny ananasowatych. W naturalnym środowisku rośnie w Brazylii (okiolice Rio de Janeiro). Tak jak większość ananasowatych rośnie w naturze jako epifit (czyli roślina rosnąca na innej roślinie ale nie pasożytująca na niej), przytwierdzona w zagłębieniu kory drzew. Dość rozpowszechniona roślina doniczkowa na całym świecie. Jest zarówno efektowna (duże wstęgowate liście i duży, efektowny, długo kwitnący pęd kwiatowy), jak i mało kłopotliwa w uprawie.

REKLAMA

Co więcej, odkryto, że roślina ta ma zdolność oczyszczania powietrza z formaldehydu (aldehydu mrówkowego), szkodliwej substancji która jest składnikiem wielu produktów codziennego użytku (np. kosmetyków, farb i lakierów, barwników, mebli). Fomaldehyd ma zdolność uwalania się do powietrza. Niektóre państwa zabroniły jego stosowania z powodu jego toksyczności dla wątroby, skóry oraz układów oddechowego, odpornościowego, rozrodczego i nerwowego. Jest również podejrzewany o powodowanie niektórych typów nowotworów.

Echmea wstęgowata osiąga w doniczce z reguły wysokość 50-70 cm. Ma długie, szerokie, rynienkowate liście w kolorze zielonym (lub ciemnozielonym) z poprzecznymi jasnymi pręgami. Liście te są zebrane w rozetę w kształcie lejka, z której wyrasta różowy, efektowny pęd kwiatostanowy. Z tego pędu wyrasta kilkanaście lub więcej drobnych fioletowych kwiatów.

Najczęściej kupujemy w kwiaciarni tą roślinę już z wykształconym pędem kwiatostanowym wyrastającym z rozety liści.

Echmea wstęgowata – tak jak inne rośliny z botanicznej rodziny ananasowatych kwitnie tylko raz w swoim życiu życiu (ale za to długo – co najmniej półtora miesiąca - i efektownie). Kwiaty nie pachną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

 Po przekwitnięciu rozeta zaczyna się kurczyć i obumierać, a u jej podstawy zaczynają rosnąć 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach od ich przesadzenia. Stara rozeta żyje po przekwitnięciu ok. 2-3 lat.

Kwitnie najczęściej w czasie polskiego lata ale zdarza się, że zakwita w innej porze roku. Niektórzy miłośnicy roślin doniczkowych twierdzą, że kwitnienie można przyśpieszyć wsadzając do rozety … ogryzek jabłka.

Aechmea fasciata - echmea wstęgowata - w doniczce

 

Aechmea fasciata - echmea wstęgowata - w doniczce

Shutterstock

Jak uprawiać echmeę wstęgowatą

Z uwagi na rozmiary tej rośliny nie można jej sadzić w małej doniczce – musi mieć przynajmniej 20 cm średnicy. Najlepiej wygląda w doniczkach ceramicznych. Przy czym doniczka nie musi być głęboka, bo w naturze rosną w zagłębieniach kory, gdzie resztek organicznych nie ma wiele. 

Najlepiej rośnie w słonecznym miejscu – takie jest jej niezbędne także do zakwitnięcia.

Dla echmei wstęgowatej trzeba przeznaczyć zwykłą ziemię ogrodową, byle nie była mocno zasadowa (wapienna). 

Tę roślinę trzeba regularnie podlewać (najlepiej deszczówką) – zwłaszcza w czasie kwitnienia. Co więcej w samej rozecie powinno być także ok. 2 cm wody, którą warto zmieniać co mniej więcej 3-4 tygodnie.

Aechmea fasciata - echmea wstęgowata

 

Aechmea fasciata - echmea wstęgowata

Shutterstock

Roślina ta najlepiej rośnie w temperaturze od 12 do 27 stopni Celsjusza. Nie ma specjalnych wymagań odnośnie wilgotności powietrza. Nie trzeba też jej ciąć ani zraszać liści.

Ważne

Z oddzieleniem młodych rozet od starej rozety matecznej do oddzielnych doniczek trzeba bezwzględnie poczekać do całkowitego uschnięcia starej rośliny. Te młode rozety muszą już mieć własne korzenie – inaczej nie będą rosły w nowych doniczkach.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA