REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu
Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

Echmea wstęgowata – co to za roślina

REKLAMA

Echmea wstęgowata (nazwa botaniczna: Aechmea fasciata), to gatunek rośliny z rodziny ananasowatych. W naturalnym środowisku rośnie w Brazylii (okiolice Rio de Janeiro). Tak jak większość ananasowatych rośnie w naturze jako epifit (czyli roślina rosnąca na innej roślinie ale nie pasożytująca na niej), przytwierdzona w zagłębieniu kory drzew. Dość rozpowszechniona roślina doniczkowa na całym świecie. Jest zarówno efektowna (duże wstęgowate liście i duży, efektowny, długo kwitnący pęd kwiatowy), jak i mało kłopotliwa w uprawie.

REKLAMA

Co więcej, odkryto, że roślina ta ma zdolność oczyszczania powietrza z formaldehydu (aldehydu mrówkowego), szkodliwej substancji która jest składnikiem wielu produktów codziennego użytku (np. kosmetyków, farb i lakierów, barwników, mebli). Fomaldehyd ma zdolność uwalania się do powietrza. Niektóre państwa zabroniły jego stosowania z powodu jego toksyczności dla wątroby, skóry oraz układów oddechowego, odpornościowego, rozrodczego i nerwowego. Jest również podejrzewany o powodowanie niektórych typów nowotworów.

Echmea wstęgowata osiąga w doniczce z reguły wysokość 50-70 cm. Ma długie, szerokie, rynienkowate liście w kolorze zielonym (lub ciemnozielonym) z poprzecznymi jasnymi pręgami. Liście te są zebrane w rozetę w kształcie lejka, z której wyrasta różowy, efektowny pęd kwiatostanowy. Z tego pędu wyrasta kilkanaście lub więcej drobnych fioletowych kwiatów.

Najczęściej kupujemy w kwiaciarni tą roślinę już z wykształconym pędem kwiatostanowym wyrastającym z rozety liści.

Echmea wstęgowata – tak jak inne rośliny z botanicznej rodziny ananasowatych kwitnie tylko raz w swoim życiu życiu (ale za to długo – co najmniej półtora miesiąca - i efektownie). Kwiaty nie pachną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

 Po przekwitnięciu rozeta zaczyna się kurczyć i obumierać, a u jej podstawy zaczynają rosnąć 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach od ich przesadzenia. Stara rozeta żyje po przekwitnięciu ok. 2-3 lat.

Kwitnie najczęściej w czasie polskiego lata ale zdarza się, że zakwita w innej porze roku. Niektórzy miłośnicy roślin doniczkowych twierdzą, że kwitnienie można przyśpieszyć wsadzając do rozety … ogryzek jabłka.

 

Aechmea fasciata - echmea wstęgowata - w doniczce

Shutterstock

Jak uprawiać echmeę wstęgowatą

Z uwagi na rozmiary tej rośliny nie można jej sadzić w małej doniczce – musi mieć przynajmniej 20 cm średnicy. Najlepiej wygląda w doniczkach ceramicznych. Przy czym doniczka nie musi być głęboka, bo w naturze rosną w zagłębieniach kory, gdzie resztek organicznych nie ma wiele. 

Najlepiej rośnie w słonecznym miejscu – takie jest jej niezbędne także do zakwitnięcia.

Dla echmei wstęgowatej trzeba przeznaczyć zwykłą ziemię ogrodową, byle nie była mocno zasadowa (wapienna). 

Tę roślinę trzeba regularnie podlewać (najlepiej deszczówką) – zwłaszcza w czasie kwitnienia. Co więcej w samej rozecie powinno być także ok. 2 cm wody, którą warto zmieniać co mniej więcej 3-4 tygodnie.

 

Aechmea fasciata - echmea wstęgowata

Shutterstock

Roślina ta najlepiej rośnie w temperaturze od 12 do 27 stopni Celsjusza. Nie ma specjalnych wymagań odnośnie wilgotności powietrza. Nie trzeba też jej ciąć ani zraszać liści.

Ważne

Z oddzieleniem młodych rozet od starej rozety matecznej do oddzielnych doniczek trzeba bezwzględnie poczekać do całkowitego uschnięcia starej rośliny. Te młode rozety muszą już mieć własne korzenie – inaczej nie będą rosły w nowych doniczkach.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA