REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu
Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

Echmea wstęgowata – co to za roślina

REKLAMA

Echmea wstęgowata (nazwa botaniczna: Aechmea fasciata), to gatunek rośliny z rodziny ananasowatych. W naturalnym środowisku rośnie w Brazylii (okiolice Rio de Janeiro). Tak jak większość ananasowatych rośnie w naturze jako epifit (czyli roślina rosnąca na innej roślinie ale nie pasożytująca na niej), przytwierdzona w zagłębieniu kory drzew. Dość rozpowszechniona roślina doniczkowa na całym świecie. Jest zarówno efektowna (duże wstęgowate liście i duży, efektowny, długo kwitnący pęd kwiatowy), jak i mało kłopotliwa w uprawie.

REKLAMA

Co więcej, odkryto, że roślina ta ma zdolność oczyszczania powietrza z formaldehydu (aldehydu mrówkowego), szkodliwej substancji która jest składnikiem wielu produktów codziennego użytku (np. kosmetyków, farb i lakierów, barwników, mebli). Fomaldehyd ma zdolność uwalania się do powietrza. Niektóre państwa zabroniły jego stosowania z powodu jego toksyczności dla wątroby, skóry oraz układów oddechowego, odpornościowego, rozrodczego i nerwowego. Jest również podejrzewany o powodowanie niektórych typów nowotworów.

Echmea wstęgowata osiąga w doniczce z reguły wysokość 50-70 cm. Ma długie, szerokie, rynienkowate liście w kolorze zielonym (lub ciemnozielonym) z poprzecznymi jasnymi pręgami. Liście te są zebrane w rozetę w kształcie lejka, z której wyrasta różowy, efektowny pęd kwiatostanowy. Z tego pędu wyrasta kilkanaście lub więcej drobnych fioletowych kwiatów.

Najczęściej kupujemy w kwiaciarni tą roślinę już z wykształconym pędem kwiatostanowym wyrastającym z rozety liści.

Echmea wstęgowata – tak jak inne rośliny z botanicznej rodziny ananasowatych kwitnie tylko raz w swoim życiu życiu (ale za to długo – co najmniej półtora miesiąca - i efektownie). Kwiaty nie pachną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

 Po przekwitnięciu rozeta zaczyna się kurczyć i obumierać, a u jej podstawy zaczynają rosnąć 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach od ich przesadzenia. Stara rozeta żyje po przekwitnięciu ok. 2-3 lat.

Kwitnie najczęściej w czasie polskiego lata ale zdarza się, że zakwita w innej porze roku. Niektórzy miłośnicy roślin doniczkowych twierdzą, że kwitnienie można przyśpieszyć wsadzając do rozety … ogryzek jabłka.

Aechmea fasciata - echmea wstęgowata - w doniczce

 

Aechmea fasciata - echmea wstęgowata - w doniczce

Shutterstock

Jak uprawiać echmeę wstęgowatą

Z uwagi na rozmiary tej rośliny nie można jej sadzić w małej doniczce – musi mieć przynajmniej 20 cm średnicy. Najlepiej wygląda w doniczkach ceramicznych. Przy czym doniczka nie musi być głęboka, bo w naturze rosną w zagłębieniach kory, gdzie resztek organicznych nie ma wiele. 

Najlepiej rośnie w słonecznym miejscu – takie jest jej niezbędne także do zakwitnięcia.

Dla echmei wstęgowatej trzeba przeznaczyć zwykłą ziemię ogrodową, byle nie była mocno zasadowa (wapienna). 

Tę roślinę trzeba regularnie podlewać (najlepiej deszczówką) – zwłaszcza w czasie kwitnienia. Co więcej w samej rozecie powinno być także ok. 2 cm wody, którą warto zmieniać co mniej więcej 3-4 tygodnie.

Aechmea fasciata - echmea wstęgowata

 

Aechmea fasciata - echmea wstęgowata

Shutterstock

Roślina ta najlepiej rośnie w temperaturze od 12 do 27 stopni Celsjusza. Nie ma specjalnych wymagań odnośnie wilgotności powietrza. Nie trzeba też jej ciąć ani zraszać liści.

Ważne

Z oddzieleniem młodych rozet od starej rozety matecznej do oddzielnych doniczek trzeba bezwzględnie poczekać do całkowitego uschnięcia starej rośliny. Te młode rozety muszą już mieć własne korzenie – inaczej nie będą rosły w nowych doniczkach.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

REKLAMA

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

To już pewne, będzie wyższa premia za oszczędzanie na koncie mieszkaniowym, ile wyniesie

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

REKLAMA