REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaką aranżację wodną wykonać w ogrodzie?

Katarzyna Adamik
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje wiele różnych możliwości aranżacji wodnych w ogrodzie, między innymi stawy, oczka wodne, strumienie, kaskady, wodospady oraz fontanny i rzeźby wodne. Która z nich będzie najlepiej pasować do Twojego ogrodu?

Szum i szmery jej towarzyszące relaksują, a odbijające się refleksy świetlne przykuwają uwagę. Woda w ogrodzie nawilża powietrze i jest w stanie zmienić mikroklimat.

REKLAMA

Oczko wodne

REKLAMA

Najczęściej w ogrodach można spotkać oczka wodne lub większe zbiorniki często imitujące naturalne stawy. Są proste do wykonania, gdyż wystarczy tylko zadbać, by dno było nieprzepuszczalne. Gdy mamy już wykopany odpowiedniej głębokości dół, wyściełamy go specjalnie do tego celu przeznaczonym materiałem. Niektóre nie przystosowane do tego celu tworzywa, mogą wydzielać toksyczne związki, które zaszkodzą rośliną wodnym bądź rybom.

Jeśli planujemy oczko o niewielkich rozmiarach, najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie gotowej formy (wanienki) z polietylenu. W marketach dostępny jest szeroki wybór kształtów i rozmiarów .Poza łatwym i szybkim montażem, ich zaletą jest również długi okres trwałości. Jeśli chcemy stworzyć większy staw, lepszym rozwiązaniem będzie wyłożenie dna specjalną folią do oczek wodnych z PCV, która jest trwała i niedroga.

Zakładając staw, musimy zaopatrzyć się w filtry, zapobiegające przeobrażaniu się naszego zbiornika w teren bagienny. Warto pomyśleć także o subtelnym oświetleniu zarówno ze względów estetycznych jak i ze względów bezpieczeństwa. Ciekawym rozwiązaniem jest wpuszczenie ryb do zbiornika. Najlepiej prezentować się będą: karasie złociste, jazie złote, karpie japońskie i liny. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu im dogodnych warunków do życia. Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiedniej ilości tlenu w wodzie, temperaturze, czystości zbiornika (należy zapobiegać rozwojowi glonów) i pokarmie dla ryb.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak samodzielnie zbudować oczko wodne?

Strumień

Gdy chcemy, aby nasz ogród tętnił życiem i sprawiał wrażenie dynamicznego, najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie strumienia. Płynąca woda inspiruje i jest źródłem przeróżnych dźwięków. Optymalny kąt nachylenia dla strumienia wynosi dwa do trzech centymetrów na każdy metr biegu wody - wtedy płynąca woda wygląda naturalnie, niczym z górskich krajobrazów. Jego dno powinno być uszczelnione podobnie jak dno zbiornika. Najładniej prezentują się strumienie wykonane z naturalnego kamienia ciosanego lub z otoczaków.

Wodne rzeźby

Jeżeli nasz ogródek nie należy do największych, warto pomyśleć o postawieniu małej fontanny lub rzeźby wodnej. Tego typu rozwiązania są bardzo proste w użytkowaniu i utrzymaniu.

Wystarczy nalać wodę do pojemnika i podłączyć do prądu. Jedną z najpopularniejszych i prostych do wykonania aranżacji jest źródełko z kamienia. Ascetyczna , naturalna i niepowtarzalna forma takiej kompozycji pasuje niemal do każdego typu ogrodu. Jeśli szukamy czegoś bardziej wystawnego, szeroki wachlarz ofert wodnych elementów dekoracyjnych możemy znaleźć w marketach. Najczęściej oferują one rzeźby wodne z brązu czy tworzyw sztucznych imitujących naturalne materiały.

Zobacz także: Krótko o konstrukcji fontanny  ogrodowej

Dobór roślin

Dodatkowym dekoracyjnym elementem towarzyszącym wodzie są rośliny. Do podstawowych roślin wodnych które dobrze czują się w strefach brzegowych (wody płytkiej) stawów i oczek wodnych należą: kaczeniec błotny , przywrotnik ostro klapowy, podrzeń żebrowiec, dereń biały, dereń rozłogowy, jaskier wielki, śnieżyca letnia, rodgersja kasztanolistna, kosaciec japoński oraz żółty. Rośliny te powinny być sadzone w grupach. Najbardziej nadają się do naturalistycznych założeń ogrodowych. W otoczeniu strumienia, efektownie będą wyglądały pierwiosnki, niezapominajki, wilczomlecze błotne, turzyce zwisłe. Niskie paprocie i bergenie oraz wszystkie alpejskie rośliny także dodadzą uroku wodnej kompozycji.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA