REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaką aranżację wodną wykonać w ogrodzie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Adamik
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje wiele różnych możliwości aranżacji wodnych w ogrodzie, między innymi stawy, oczka wodne, strumienie, kaskady, wodospady oraz fontanny i rzeźby wodne. Która z nich będzie najlepiej pasować do Twojego ogrodu?

Szum i szmery jej towarzyszące relaksują, a odbijające się refleksy świetlne przykuwają uwagę. Woda w ogrodzie nawilża powietrze i jest w stanie zmienić mikroklimat.

REKLAMA

Oczko wodne

REKLAMA

Najczęściej w ogrodach można spotkać oczka wodne lub większe zbiorniki często imitujące naturalne stawy. Są proste do wykonania, gdyż wystarczy tylko zadbać, by dno było nieprzepuszczalne. Gdy mamy już wykopany odpowiedniej głębokości dół, wyściełamy go specjalnie do tego celu przeznaczonym materiałem. Niektóre nie przystosowane do tego celu tworzywa, mogą wydzielać toksyczne związki, które zaszkodzą rośliną wodnym bądź rybom.

Jeśli planujemy oczko o niewielkich rozmiarach, najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie gotowej formy (wanienki) z polietylenu. W marketach dostępny jest szeroki wybór kształtów i rozmiarów .Poza łatwym i szybkim montażem, ich zaletą jest również długi okres trwałości. Jeśli chcemy stworzyć większy staw, lepszym rozwiązaniem będzie wyłożenie dna specjalną folią do oczek wodnych z PCV, która jest trwała i niedroga.

Zakładając staw, musimy zaopatrzyć się w filtry, zapobiegające przeobrażaniu się naszego zbiornika w teren bagienny. Warto pomyśleć także o subtelnym oświetleniu zarówno ze względów estetycznych jak i ze względów bezpieczeństwa. Ciekawym rozwiązaniem jest wpuszczenie ryb do zbiornika. Najlepiej prezentować się będą: karasie złociste, jazie złote, karpie japońskie i liny. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu im dogodnych warunków do życia. Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiedniej ilości tlenu w wodzie, temperaturze, czystości zbiornika (należy zapobiegać rozwojowi glonów) i pokarmie dla ryb.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak samodzielnie zbudować oczko wodne?

Strumień

Gdy chcemy, aby nasz ogród tętnił życiem i sprawiał wrażenie dynamicznego, najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie strumienia. Płynąca woda inspiruje i jest źródłem przeróżnych dźwięków. Optymalny kąt nachylenia dla strumienia wynosi dwa do trzech centymetrów na każdy metr biegu wody - wtedy płynąca woda wygląda naturalnie, niczym z górskich krajobrazów. Jego dno powinno być uszczelnione podobnie jak dno zbiornika. Najładniej prezentują się strumienie wykonane z naturalnego kamienia ciosanego lub z otoczaków.

Wodne rzeźby

Jeżeli nasz ogródek nie należy do największych, warto pomyśleć o postawieniu małej fontanny lub rzeźby wodnej. Tego typu rozwiązania są bardzo proste w użytkowaniu i utrzymaniu.

Wystarczy nalać wodę do pojemnika i podłączyć do prądu. Jedną z najpopularniejszych i prostych do wykonania aranżacji jest źródełko z kamienia. Ascetyczna , naturalna i niepowtarzalna forma takiej kompozycji pasuje niemal do każdego typu ogrodu. Jeśli szukamy czegoś bardziej wystawnego, szeroki wachlarz ofert wodnych elementów dekoracyjnych możemy znaleźć w marketach. Najczęściej oferują one rzeźby wodne z brązu czy tworzyw sztucznych imitujących naturalne materiały.

Zobacz także: Krótko o konstrukcji fontanny  ogrodowej

Dobór roślin

Dodatkowym dekoracyjnym elementem towarzyszącym wodzie są rośliny. Do podstawowych roślin wodnych które dobrze czują się w strefach brzegowych (wody płytkiej) stawów i oczek wodnych należą: kaczeniec błotny , przywrotnik ostro klapowy, podrzeń żebrowiec, dereń biały, dereń rozłogowy, jaskier wielki, śnieżyca letnia, rodgersja kasztanolistna, kosaciec japoński oraz żółty. Rośliny te powinny być sadzone w grupach. Najbardziej nadają się do naturalistycznych założeń ogrodowych. W otoczeniu strumienia, efektownie będą wyglądały pierwiosnki, niezapominajki, wilczomlecze błotne, turzyce zwisłe. Niskie paprocie i bergenie oraz wszystkie alpejskie rośliny także dodadzą uroku wodnej kompozycji.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

REKLAMA

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

REKLAMA

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

REKLAMA