Jaką aranżację wodną wykonać w ogrodzie?
REKLAMA
REKLAMA
Szum i szmery jej towarzyszące relaksują, a odbijające się refleksy świetlne przykuwają uwagę. Woda w ogrodzie nawilża powietrze i jest w stanie zmienić mikroklimat.
REKLAMA
Oczko wodne
REKLAMA
Najczęściej w ogrodach można spotkać oczka wodne lub większe zbiorniki często imitujące naturalne stawy. Są proste do wykonania, gdyż wystarczy tylko zadbać, by dno było nieprzepuszczalne. Gdy mamy już wykopany odpowiedniej głębokości dół, wyściełamy go specjalnie do tego celu przeznaczonym materiałem. Niektóre nie przystosowane do tego celu tworzywa, mogą wydzielać toksyczne związki, które zaszkodzą rośliną wodnym bądź rybom.
Jeśli planujemy oczko o niewielkich rozmiarach, najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie gotowej formy (wanienki) z polietylenu. W marketach dostępny jest szeroki wybór kształtów i rozmiarów .Poza łatwym i szybkim montażem, ich zaletą jest również długi okres trwałości. Jeśli chcemy stworzyć większy staw, lepszym rozwiązaniem będzie wyłożenie dna specjalną folią do oczek wodnych z PCV, która jest trwała i niedroga.
Zakładając staw, musimy zaopatrzyć się w filtry, zapobiegające przeobrażaniu się naszego zbiornika w teren bagienny. Warto pomyśleć także o subtelnym oświetleniu zarówno ze względów estetycznych jak i ze względów bezpieczeństwa. Ciekawym rozwiązaniem jest wpuszczenie ryb do zbiornika. Najlepiej prezentować się będą: karasie złociste, jazie złote, karpie japońskie i liny. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu im dogodnych warunków do życia. Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiedniej ilości tlenu w wodzie, temperaturze, czystości zbiornika (należy zapobiegać rozwojowi glonów) i pokarmie dla ryb.
Zobacz także: Jak samodzielnie zbudować oczko wodne?
Strumień
Gdy chcemy, aby nasz ogród tętnił życiem i sprawiał wrażenie dynamicznego, najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie strumienia. Płynąca woda inspiruje i jest źródłem przeróżnych dźwięków. Optymalny kąt nachylenia dla strumienia wynosi dwa do trzech centymetrów na każdy metr biegu wody - wtedy płynąca woda wygląda naturalnie, niczym z górskich krajobrazów. Jego dno powinno być uszczelnione podobnie jak dno zbiornika. Najładniej prezentują się strumienie wykonane z naturalnego kamienia ciosanego lub z otoczaków.
Wodne rzeźby
Jeżeli nasz ogródek nie należy do największych, warto pomyśleć o postawieniu małej fontanny lub rzeźby wodnej. Tego typu rozwiązania są bardzo proste w użytkowaniu i utrzymaniu.
Wystarczy nalać wodę do pojemnika i podłączyć do prądu. Jedną z najpopularniejszych i prostych do wykonania aranżacji jest źródełko z kamienia. Ascetyczna , naturalna i niepowtarzalna forma takiej kompozycji pasuje niemal do każdego typu ogrodu. Jeśli szukamy czegoś bardziej wystawnego, szeroki wachlarz ofert wodnych elementów dekoracyjnych możemy znaleźć w marketach. Najczęściej oferują one rzeźby wodne z brązu czy tworzyw sztucznych imitujących naturalne materiały.
Zobacz także: Krótko o konstrukcji fontanny ogrodowej
Dobór roślin
Dodatkowym dekoracyjnym elementem towarzyszącym wodzie są rośliny. Do podstawowych roślin wodnych które dobrze czują się w strefach brzegowych (wody płytkiej) stawów i oczek wodnych należą: kaczeniec błotny , przywrotnik ostro klapowy, podrzeń żebrowiec, dereń biały, dereń rozłogowy, jaskier wielki, śnieżyca letnia, rodgersja kasztanolistna, kosaciec japoński oraz żółty. Rośliny te powinny być sadzone w grupach. Najbardziej nadają się do naturalistycznych założeń ogrodowych. W otoczeniu strumienia, efektownie będą wyglądały pierwiosnki, niezapominajki, wilczomlecze błotne, turzyce zwisłe. Niskie paprocie i bergenie oraz wszystkie alpejskie rośliny także dodadzą uroku wodnej kompozycji.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA