REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy basen odkryty sprawdzi się w polskich warunkach?

Agata Groszyk
Z basenu w ogrodzie przy naturalnych warunkach możemy korzystać maksymalnie cztery miesiące w roku.
Z basenu w ogrodzie przy naturalnych warunkach możemy korzystać maksymalnie cztery miesiące w roku.

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze kilka lat temu basen w ogrodzie kojarzył się nam jedynie z luksusowym życiem na zachodzie. Mimo poprawy życia materialnego, większość Polaków odstrasza zmienny klimat naszego kraju. Osoby, które mimo pogody pragną posiadać basen, mogą pozwolić sobie na ten luksus tylko dzięki nowym technologiom.

Na początku najważniejsze by zdecydować się jakiego rodzaju pragniemy mieć basen. Czy będzie to basen nadziemny, o złożonej konstrukcji czy basen trwale ulokowany w gruncie tzw. niecka betonowa. Do podjęcia decyzji może przekonać nas pogoda. Z basenu w ogrodzie przy naturalnych warunkach możemy korzystać maksymalnie cztery miesiące w roku. 

REKLAMA

Gdzie umiejscowić basen?

REKLAMA

Decydując się na basen w ogrodzie najważniejsze by wybrać dobrą lokalizację. Ze względu na zmienną pogodę warto znaleźć miejsce, które będzie dobrze nasłonecznione, oddalone od drzew i budynku. Tylko w ten sposób woda będzie miała możliwość naturalnego nagrzania się. Większa odległość basenu od drzew ułatwi nam zachowanie czystości wokół basenu.

Mimo zaleceń basen nadziemny o trwałej konstrukcji jesteśmy w stanie postawić wszędzie, gdzie jest na to miejsce. Źródło wody można w bardzo łatwy sposób podprowadzić za pomocą węża ogrodowego. Z drugiej strony teren, na którym zostanie postawiony nie musi być skanalizowany, ponieważ basen konstrukcyjne (przenośne) przeważnie nie są aż takie duże i wodę przy spuszczaniu można wykorzystać chodźmy do użyźnienia podwórka.

Zobacz także: Basen w ogródku

W przypadku budowy basenu trwale ulokowanego w gruncie, którego gabaryty przeważnie są większe od przenośnego, konieczne jest umiejscowienie tak by spełniało kilka warunków. Przede wszystkim basen ten musi posiadać system stałego odprowadzania wody z basenu na zewnątrz działki, jak wymagają przepisy (zwłaszcza w przypadku terenów chronionych strefami sanitarnymi). Bardzo ważne jest także aby pamiętać, że każdy basen niezależnie od wielkości wymaga filtrowania i dezynfekowania wody. 

Zgodnie z prawem

Gdy już jesteśmy zdecydowani na rodzaj i wielkość basenu należy przystąpić do prac. W przypadku basenów nadziemnych nie są konieczne jakiekolwiek budowy, zbiornik kupujemy z gotową konstrukcją, którą jedynie musimy złożyć. Natomiast w przypadku basenu gruntowego musimy wykonać kilka czynności prawnych. Gdy powierzchnia basenu nie przekracza 30 m2 należy zgłosić zamiar budowy w urzędzie. Musimy określić rodzaj, zakres i sposób prowadzenia robót ogrodowych oraz termin rozpoczęcia prac. Jeżeli dany organ nie wniesie żadnych sprzeciwów możemy rozpocząć pracę już po 30 dniach od wizyty w urzędzie.

Zobacz także: Materiały stosowane w budowie oczek wodnych

W momencie gdy powierzchnia basenu przekracza 30 m2, należy uzyskać pozwolenie na budowę. Przy składaniu wniosku o jego wydanie, musimy posiadać cztery egzemplarze projektu budowlanego wykonanego przez projektanta z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi. Oprócz tego potrzebne będzie oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  REKLAMA

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA