REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zbudować kaskadę w ogrodzie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Adamik
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z rozwiązań wodnych stosowanych w ogrodach jest kaskada. Jest to rodzaj wodospadu, w którym woda spada z progu lub po stopniach.

Kaskada była charakterystycznym elementem ogrodów tarasowych w stylu włoskim i francuskim, parków krajobrazowych w okresie renesansu i baroku. W przydomowych ogrodach zazwyczaj tworzona jest w sposób sztuczny, i pełni różnorodne funkcje, głównie estetyczne. Jest atrakcyjnym elementem kompozycyjnym w ogrodzie, głównie dzięki migoczącym refleksom świetlnym, które odbija woda. Może towarzyszyć oczku wodnemu lub strumieniowi. W ten sposób polepsza jakość wody, natleniając ją.

REKLAMA

Jak zbudować kaskadę?

Budując kaskadę, powinniśmy naśladować przyrodę. Najlepiej, gdy wykorzystane kamienie pochodzą z okolicznych terenów. Najlepszym tworzywem będą kamienie ciosane, na tle których woda wyjątkowo dobrze się prezentuje, imitując górskie wodospady. Wykorzystać możemy także kamienie polne, oraz inne typy materiałów takie jak cegła klinkierowa czy drewniane bale (należy pamiętać ze kaskada będzie wtedy mniej trwała).

Zobacz także: Jak samodzielnie wykonać instalację nawadniającą w ogrodzie?

REKLAMA

Aby nasza kaskada służyła nam przez wiele lat, w miejscu gdzie ma się pojawić należy wybetonować stopy fundamentowe, na których mogą zostać ustawione głazy. Miejsce łączenia stopy fundamentowej i głazu powinno być starannie uszczelnione, by woda nie uchodziła tamtędy poza obieg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Układ kamieni, po których ma spływać woda może być dowolny (najlepiej, gdy opiera się na nasypie), i dostosowany wyłącznie do upodobań właściciela ogrodu, gdyż z pomocą nowoczesnych pomp filtracyjnych i strumieniowych można przeprowadzić wodę w dowolną podróż po stopniach strumienia czy kaskady. Należy wyłącznie pamiętać, by wyższy kamień był nieco wysunięty względem niższego. Taką konstrukcję, ze względu na ciężar skały, należy odpowiednio wzmocnić na przykład zaprawą murarską. Umacniamy nie tylko sam nasyp i spoczywające na nim skały, ale również brzeg oczka, nie zapominając przy tym, aby elementy wzmocnień były ukryte i nie zakłócały naturalnego wyglądu konstrukcji. Wybierając pompę, warto się zastanowić, jak dużą ilością wody będzie zasilana kaskada.

W kaskadach stosuje się przeważnie zamknięty obieg wody (woda krąży ze zbiornika, przez kaskadę, po czym wraca do zbiornika), dlatego ważne jest stosowanie filtrów oczyszczających.

Jak upiększyć kaskadę?

Dekoracyjnym elementem towarzyszącym kaskadom są rośliny. Efektownie będą wyglądały pierwiosnki, niezapominajki, wilczomlecze błotne, turzyce zwisłe. Niskie paprocie i bergenie oraz wszystkie alpejskie rośliny także dodadzą uroku wodnej kompozycji. 

Zobacz także: Jaki rodzajny wybrać?

Warto zadbać także o odpowiednie wyeksponowanie kaskady nocą. Starannie wybrane oświetlenie wyraźnie podniesie walory estetyczne. Można usytuować je w szczelinach skalnych, przez co nasza kompozycja nabierze tajemniczości. Przy montażu warto zwrócić uwagę, aby obudowa urządzeń nie była niewidoczna. Najlepszym rodzajem światła będzie światło rozproszone, delikatnie tworzące poświatę.

Stosując się do wszystkich zaleceń, uzyskamy niepowtarzalna kaskadę, która nada dynamikę w ogrodzie, a nam doda życiodajnej siły i energii.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA