REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybudować szklarnię w ogrodzie?

Katarzyna Adamik
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli chcemy uprawiać różnorodne gatunki roślin, nie będąc uzależnionym od naszego klimatu, wybudujmy w ogrodzie szklarnię. Jak to zrobić?

Szklarnia to zamknięte pomieszczenie pokryte w całości szkłem. Pozwala maksymalnie wykorzystać ciepło i światło oraz wytworzyć odpowiedni mikroklimat. Zapobiega zniszczeniu przez przymrozki kwiatów i warzyw , a rośliny o długim okresie wegetacji wydadzą lepsze plony.

REKLAMA

Wybór szklarni

Na rynku dostępne są różnorodne formy i wielkości szklarni i szklarenek, składające się z poszczególnych elementów gotowych do złożenia. Wyróżnić można szklarnie wolnostojące, często przypominające altany, szklarnie przyścienne nie wymagające dużej powierzchni, oraz miniszklarnie wykonane z aluminium. Ich koszt jest dość duży, jednak jednorazowy wydatek opłaci się na wiele lat, a uprawiane bez użycia sztucznych nawozów rośliny będą zdrowe i ekologiczne.

Sposób przygotowania

Budowę szklarni należy zacząć od pomiarów oraz przygotowania terenu. Kolejnym krokiem jest przygotowanie fundamentów: należy wstawić słupy i płyty fundamentowe, bądź wylać fundament w przygotowane formy. Rozmiary słupów i płyt powinny być dostosowane do wielkości szklarni. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie?

Następnym etapem jest konstrukcja szkieletu. Składa się on najczęściej ze stalowych bądź aluminiowych słupów i kratownic, które powinny utrzymywać ciężar śniegu, roślin, instalacji i napór wiatru.

REKLAMA

Gdy szkielet konstrukcji jest już gotowy, pozostaje szklenie taflami o odpowiednich wymiarach ze szkła zwykłego lub hartowanego, w zależności od potrzeb. Ten etap należy zacząć od szklenia dachu, następnie ścian bocznych i szczytowych - po jego zakończeniu szklarnia jest gotowa!

Chcąc utrzymać niezmienną wysoką temperaturę, w szklarni można zamontować centralne ogrzewanie. Istnieje możliwość zamontowania również kurtyny cieniującej. Materiał i mechanizm cieniujący dobierany jest w zależności od rodzaju uprawy.

Warzywa i kwiaty w szklarni

REKLAMA

W szklarni głównymi rezydentami są warzywa. W marcu i kwietniu można już hodować rozsady warzywne: selera, pora, sałaty, warzyw kapustnych, karczochów, pomidorów, papryki, bakłażanów oraz licznych ziół, z których najważniejsze to: majeranek, bazylia, lubczyk, majeranek, estragon, oregano (lebiodka pospolita), melisa lekarska, rozmaryn i szałwia.
Oprócz warzyw, wczesną wiosną można rozpocząć siew jednorocznych roślin kwiatowych. Gdy na zewnątrz zrobi się cieplej, możemy przesadzić je prosto do ogrodu, by uzyskać szybki efekt kwitnienia.

Najważniejsze gatunki, które w naszym klimacie hoduje się z rozsady to: szkarłaty, floksy, aksamitki, astry, goździki, begonie stale kwitnące, heliotropy, celozje, dalie, lobelie, wiesiołki, czubatki, nagietki lekarskie, petunie, płomyki Drummonda, rączniki pospolite, tunbergie oskrzydlone, wiekuistki, suchokwiaty, niecierpki, farbowniki, kocanki, nieśmiertelniki, smagliczki, cynie, rozchodniki sine, werbena, len wielkokwiatowy, dziwaczki, nemezja, złocień maruna oraz lwie paszcze.

Zobacz także: Jak założyć trawnik krok po kroku?

Inne rozwiązania

Większe szklarnie mogą służyć także jako ogrodowe oranżerie, pełniące funkcje ogrodów zimowych. Wprowadzając do ich wnętrza meble oraz ozdobne elementy małej architektury, stworzymy z nich interesujące miejsce do wypoczynku, atrakcyjne szczególnie zimą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA