Woda w ogrodzie, tylko w jakiej formie?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Każdy rodzaj ogrodu charakteryzuje się innym rozwiązaniem dla zbiorników wody, np. w ogrodzie naturalistycznym woda powinna być w ruchu, spadać wodospadem lub kaskadą, płynąć po kamieniach, wypływać jak źródło ze skały. Do ogrodu romantycznego pasuje zarówno spokojny staw, jak i kamienna fontanna z tryskającą wodą. W nowoczesnych ogrodach woda to żywioł okiełznany, przypominający martwe lustro, w którym odbija się nasz ogród lub wręcz przeciwnie – poprzez kształtowanie jej wypływu tworzy on różne ciekawe układy przestrzenne. Przy ogrodzie eklektycznym możemy pozostawić rodzaj wody tylko naszym upodobaniom.
REKLAMA
Następnym krokiem jest wybranie formy wody, która najbardziej nam odpowiada. Powinniśmy zastanowić się, czy wolimy gładką i nieruchomą taflę wody, czy żywą spadającą lub tryskającą. Przy wyborze należy uwzględnić to, że woda w ruchu hałasuje, więc jeśli lubimy spokój i ciszę, to taki dźwięk może nas denerwować. Powinniśmy w tym momencie zastanowić się również nad kosztami związanymi z założeniem i eksploatacją naszego zbiornika z wodą.
Zobacz także: Jaką aranżację wodną wykonać w ogrodzie?
Pozostaje określenie powierzchni i miejsca w ogrodzie, gdzie będziemy chcieli mieć zbiornik z wodą. Ważne jest, żeby ten zbiornik był zgrany kompozycyjnie i wielkościowo z powierzchnią naszego ogrodu. Dla bardzo małych ogrodów i tarasów polecane są fontanny ścienne w postaci płaskorzeźb, z których wypływa woda. Na większej działce możemy zaprojektować całe założenie wodne ze strumykiem, stawem i fontanną. Starajmy się jednak dobrać odpowiednie proporcje wody do terenów zielonych.
Nie bójmy się eksperymentów z wodą. Jest ona niezwykle plastyczną częścią natury, a może się stać również efektownym i przyciągającym elementem naszego ogrodu.
Zobacz także: Woda w ogrodzie niskim kosztem
REKLAMA
REKLAMA