REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Woda w ogrodzie, tylko w jakiej formie?

Nie bójmy się eksperymentów z wodą. Jest ona niezwykle plastyczną częścią natury, a może się stać również efektownym i przyciągającym elementem naszego ogrodu.
Nie bójmy się eksperymentów z wodą. Jest ona niezwykle plastyczną częścią natury, a może się stać również efektownym i przyciągającym elementem naszego ogrodu.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Woda jest nieodzownym elementem ogrodu. Pozostaje tylko pytanie, w jakiej formie ją zaprojektować i jak to wykonać? Żeby podjąć tę decyzję z korzyścią dla nas i ogrodu, należy rozważyć trzy sprawy: jaki charakter ma nasz ogród, jaki rodzaj wody lubimy i jaką dysponujemy przestrzenią , którą możemy przeznaczyć na wodę.

REKLAMA

Każdy rodzaj ogrodu charakteryzuje się innym rozwiązaniem dla zbiorników wody, np. w ogrodzie naturalistycznym woda powinna być w ruchu, spadać wodospadem lub kaskadą, płynąć po kamieniach, wypływać jak źródło ze skały. Do ogrodu romantycznego pasuje zarówno spokojny staw, jak i kamienna fontanna z tryskającą wodą. W nowoczesnych ogrodach woda to żywioł okiełznany, przypominający martwe lustro, w którym odbija się nasz ogród lub wręcz przeciwnie – poprzez kształtowanie jej wypływu tworzy on różne ciekawe układy przestrzenne. Przy ogrodzie eklektycznym możemy pozostawić rodzaj wody tylko naszym upodobaniom.

REKLAMA

Następnym krokiem jest wybranie formy wody, która najbardziej nam odpowiada. Powinniśmy zastanowić się, czy wolimy gładką i nieruchomą taflę wody, czy żywą spadającą lub tryskającą. Przy wyborze należy uwzględnić to, że woda w ruchu hałasuje, więc jeśli lubimy spokój i ciszę, to taki dźwięk może nas denerwować. Powinniśmy w tym momencie zastanowić się również nad kosztami związanymi z założeniem i eksploatacją naszego zbiornika z wodą.

Zobacz także: Jaką aranżację wodną wykonać w ogrodzie?

Pozostaje określenie powierzchni i miejsca w ogrodzie, gdzie będziemy chcieli mieć zbiornik z wodą. Ważne jest, żeby ten zbiornik był zgrany kompozycyjnie i wielkościowo z powierzchnią naszego ogrodu. Dla bardzo małych ogrodów i tarasów polecane są fontanny ścienne w postaci płaskorzeźb, z których wypływa woda. Na większej działce możemy zaprojektować całe założenie wodne ze strumykiem, stawem i fontanną. Starajmy się jednak dobrać odpowiednie proporcje wody do terenów zielonych.

Nie bójmy się eksperymentów z wodą. Jest ona niezwykle plastyczną częścią natury, a może się stać również efektownym i przyciągającym elementem naszego ogrodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Woda w ogrodzie niskim kosztem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

REKLAMA

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

REKLAMA

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

Czy obniżka stóp procentowych mogłaby sprawić, że sprzedaż mieszkań wzrośnie?

Czy obniżka stóp procentowych wpłynęłaby na sprzedaż mieszkań? Czy tańsze kredyty standardowe, bez rządowego wsparcia mogłyby być impulsem do zakupu własnego M? 

REKLAMA