REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Balkon pełen pelargonii. Jak uprawiać te kwiaty?

Bożena Biela
Pelargonie należą do najpopularniejszych roślin, które zdobią nasze balkony, tarasy i okna. Są bardzo łatwe w uprawie. Fot. Agnieszka Łuczak-Sobczyk
Pelargonie należą do najpopularniejszych roślin, które zdobią nasze balkony, tarasy i okna. Są bardzo łatwe w uprawie. Fot. Agnieszka Łuczak-Sobczyk

REKLAMA

REKLAMA

Pelargonie należą do najpopularniejszych roślin, które zdobią nasze balkony, tarasy i okna. Są bardzo łatwe w uprawie. Potrafią znieść wiele zaniedbań z naszej strony. Są idealne dla początkujących ogrodników.

Istnieje ponad 250 gatunków. Te spośród nich, które zalicza się do roślin pokojowych, dzielimy na cztery grupy:

REKLAMA

1. Pelargonium hortorum - posiada bardzo efektowne liście, ma bardzo długi okres kwitnienia (właściwie pielęgnowana może kwitnąć przez cały rok);

2. Pelargonium domesticum – gatunek ten jest o wiele trudniejszy w uprawie niż Pelargonium hortorum, a okres kwitnienia krótszy;

3. Pelargonium peltatum – tak zwana pelargonia pnąca, która nadaje się do balkonowych skrzynek;

4. Pelargonium geranium – o liściach wydzielających przyjemny zapach.

Zobacz także: Co wygląd rośliny mówi nam o niej samej?

Uprawa

Pelargonie nie mają specjalnych wymagań, co do podłoża. Powinna być to ziemia kompostowa z dodatkiem torfu i piasku, substrat torfowy lub ziemia znormalizowana. Odczyn podłoża obojętny na poziomie pH 6,2-7,2. Podlewanie zależy od wielu czynników, więc musimy uważać, aby nie przesuszyć, ani nie przelać danej rośliny. Podlewajmy zawsze, gdy podłoże przeschnie. Rośliny te potrzebują jasnego, słonecznego miejsca i dostępu do świeżego powietrza. Od kwietnia do września, co dwa tygodnie należy je, zasilać płynnym nawozem. Wyjątek stanowi Pelargonium domesticum , która po okresie kwitnienia wymaga sześciotygodniowej przerwy, podczas której ograniczamy podlewanie i nawożenie.

Pielęgnacja wiosną i w lecie

Wiosną przesadzamy pelargonie do naczyń z warstwą drenażową. Zabieg ten wykonujemy wtedy, gdy korzenie zaczynają wystawać przez otwory drenażowe. Doniczki nie powinny być zbyt duże, ponieważ pelargonie kwitną bujnie i obficie tylko wtedy, gdy bryła korzeniowa jest ściśnięta. Młodym roślinom, aby ładnie się rozkrzewiły, często obrywamy wierzchołki. Starszym przycinamy przy przesadzaniu. Wyjątek stanowi tutaj Pelargonium domesticum, którą przycinamy latem lub wczesną jesienią. Pędy ucinamy w połowie długości. W czasie przesadzania roślin do świeżego podłoża, możemy zbyt długie korzenie również poprzycinać. Przez cały rok usuwamy zwiędłe liście, a przekwitłe kwiatostany ucinamy tuż nad górną parą liści.

Pielęgnacja jesienią i zimą

Zimą pelargoniom należy obniżyć temperaturę do 10oC–16oC. Zapewnić dużo światła i świeżego powietrza oraz ograniczyć podlewanie, by ziemia była stale tylko lekko wilgotna. Regularnie należy usuwać obumarłe liście i przekwitłe kwiatostany.

Zobacz także: Jakie kwiaty kupić do domu?

Rozmnażanie

REKLAMA

Pelargonie rozmnaża się za pomocą sadzonek wierzchołkowych, które odcinamy pod parą liści. Sadzonka taka ma 8–10 centymetrów. Przed posadzeniem zanurzamy ją w preparacie do ukorzeniania roślin i umieszczamy w mieszance torfu i piasku. Tak przygotowaną rozsadę przenosimy do zacienionego miejsca o temperaturze 16oC–18oC. Po upływie 6 tygodni sadzimy je w docelowe doniczki.

Kupując pelargonie powinnyśmy wybierać okazy roślin krzaczaste, ze świeżymi liśćmi. Dokładnie sprawdzić czy nie są zaatakowane przez szkodniki i czy pędy nie są przebarwione. Najkorzystniejsze jest kupowanie roślin z nierozwiniętymi pąkami.

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    REKLAMA

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    REKLAMA