REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Balkon pełen pelargonii. Jak uprawiać te kwiaty?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bożena Biela
Pelargonie należą do najpopularniejszych roślin, które zdobią nasze balkony, tarasy i okna. Są bardzo łatwe w uprawie. Fot. Agnieszka Łuczak-Sobczyk
Pelargonie należą do najpopularniejszych roślin, które zdobią nasze balkony, tarasy i okna. Są bardzo łatwe w uprawie. Fot. Agnieszka Łuczak-Sobczyk

REKLAMA

REKLAMA

Pelargonie należą do najpopularniejszych roślin, które zdobią nasze balkony, tarasy i okna. Są bardzo łatwe w uprawie. Potrafią znieść wiele zaniedbań z naszej strony. Są idealne dla początkujących ogrodników.

Istnieje ponad 250 gatunków. Te spośród nich, które zalicza się do roślin pokojowych, dzielimy na cztery grupy:

REKLAMA

1. Pelargonium hortorum - posiada bardzo efektowne liście, ma bardzo długi okres kwitnienia (właściwie pielęgnowana może kwitnąć przez cały rok);

2. Pelargonium domesticum – gatunek ten jest o wiele trudniejszy w uprawie niż Pelargonium hortorum, a okres kwitnienia krótszy;

3. Pelargonium peltatum – tak zwana pelargonia pnąca, która nadaje się do balkonowych skrzynek;

4. Pelargonium geranium – o liściach wydzielających przyjemny zapach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Co wygląd rośliny mówi nam o niej samej?

Uprawa

Pelargonie nie mają specjalnych wymagań, co do podłoża. Powinna być to ziemia kompostowa z dodatkiem torfu i piasku, substrat torfowy lub ziemia znormalizowana. Odczyn podłoża obojętny na poziomie pH 6,2-7,2. Podlewanie zależy od wielu czynników, więc musimy uważać, aby nie przesuszyć, ani nie przelać danej rośliny. Podlewajmy zawsze, gdy podłoże przeschnie. Rośliny te potrzebują jasnego, słonecznego miejsca i dostępu do świeżego powietrza. Od kwietnia do września, co dwa tygodnie należy je, zasilać płynnym nawozem. Wyjątek stanowi Pelargonium domesticum , która po okresie kwitnienia wymaga sześciotygodniowej przerwy, podczas której ograniczamy podlewanie i nawożenie.

Pielęgnacja wiosną i w lecie

Wiosną przesadzamy pelargonie do naczyń z warstwą drenażową. Zabieg ten wykonujemy wtedy, gdy korzenie zaczynają wystawać przez otwory drenażowe. Doniczki nie powinny być zbyt duże, ponieważ pelargonie kwitną bujnie i obficie tylko wtedy, gdy bryła korzeniowa jest ściśnięta. Młodym roślinom, aby ładnie się rozkrzewiły, często obrywamy wierzchołki. Starszym przycinamy przy przesadzaniu. Wyjątek stanowi tutaj Pelargonium domesticum, którą przycinamy latem lub wczesną jesienią. Pędy ucinamy w połowie długości. W czasie przesadzania roślin do świeżego podłoża, możemy zbyt długie korzenie również poprzycinać. Przez cały rok usuwamy zwiędłe liście, a przekwitłe kwiatostany ucinamy tuż nad górną parą liści.

Pielęgnacja jesienią i zimą

Zimą pelargoniom należy obniżyć temperaturę do 10oC–16oC. Zapewnić dużo światła i świeżego powietrza oraz ograniczyć podlewanie, by ziemia była stale tylko lekko wilgotna. Regularnie należy usuwać obumarłe liście i przekwitłe kwiatostany.

Zobacz także: Jakie kwiaty kupić do domu?

Rozmnażanie

REKLAMA

Pelargonie rozmnaża się za pomocą sadzonek wierzchołkowych, które odcinamy pod parą liści. Sadzonka taka ma 8–10 centymetrów. Przed posadzeniem zanurzamy ją w preparacie do ukorzeniania roślin i umieszczamy w mieszance torfu i piasku. Tak przygotowaną rozsadę przenosimy do zacienionego miejsca o temperaturze 16oC–18oC. Po upływie 6 tygodni sadzimy je w docelowe doniczki.

Kupując pelargonie powinnyśmy wybierać okazy roślin krzaczaste, ze świeżymi liśćmi. Dokładnie sprawdzić czy nie są zaatakowane przez szkodniki i czy pędy nie są przebarwione. Najkorzystniejsze jest kupowanie roślin z nierozwiniętymi pąkami.

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA