Jakie są zwiastuny wiosny w mieszkaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Hiacynt (hyacianthus l.)
REKLAMA
Jest to roślina cebulowa, należąca do bylin wiosennych. Kwitnie w tym samym czasie co krokusy i przebiśniegi. Walorami dekoracyjnymi tych roślin są bogata kolorystyka oraz przyjemny i świeży zapach kwiatów. Hiacynty rozwijają się w temperaturze 160–200oC, średnio przez 21 dni. Dorastają do 30 cm wysokości.
Pędzenie cebul
Aby uzyskać kwitnące hiacynty w lutym, należy cebulę posadzić do doniczki na przełomie września–października. Naczynie przykryć centymetrową warstwą piasku i jednorazowo podlać. Trzymać w chłodnym pomieszczeniu przez 6–8 tygodni, aż do ukorzenienia się. Kiedy ukaże się pierwszy kiełek rośliny, należy nałożyć na doniczkę papierowy stożek i trzymać go, aż do pojawienia się pąków kwiatowych. Po przekwitnięciu kontynuować podlewanie do całkowitego zaschnięcia liści. Następnie cebulę wyjąć, oczyścić i przechowywać w suchym miejscu.
Zobacz także: Pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum)
Tulipan (Tulipa l.)
Roślina ta zdobi nasze mieszkania dzięki kielichowatym lub miseczkowatym kwiatom, wyrastającym zwykle pojedynczo na wysokich pędach kwiatowych. Ta wiosenna roślina posiada całą gamę barwnych kwiatów, od białych, poprzez czerwone, żółte, aż do czarnych. Tulipany uprawiane w warunkach domowych powinny mieć stanowiska słoneczne i chłodne. Podobnie jak hiacynty można je pędzić. Najlepiej nadają się do tego odmiany – pojedyncze i pełne.
Krokus (Crocus l.)
Najczęściej uprawiane są trzy gatunki krokusa wiosennego: Crocus neapolitanus, Crocus vernus oraz Crocus chrysantus. Często mylone są z zimowitami. Łatwo je jednak rozpoznać po rynienkowato zagiętych liściach oraz kwiatach wyrastających bezpośrednio z bulwy. Większość gatunków ma jednobarwne kwiaty (białe, żółte, purpurowe lub fioletowe). Rośliny te lubią ziemię próchniczą o odczynie lekko kwaśnym.
Zobacz także: Nolina recurvata
Pędzenie cebul
REKLAMA
Pędzenie krokusów w domu może przypominać uprawę tulipanów. Z początkiem września sadzimy do doniczki 8 do 10 cebulek, dobrze podlewamy i odstawiamy na co najmniej 8 tygodni w bardzo chłodne miejsce. Utrzymujmy przez cały ten czas stałą wilgotność podłoża. Od momentu gdy krokusy rozpoczną wytwarzanie korzeni, będziemy mogli przyzwyczaić je powoli do coraz wyższych temperatur. W zaciemnieniu trzymajmy je jednak aż do chwili, gdy pąki kwiatowe zaczną się wybarwiać. Za wcześnie przeniesione do pomieszczenia oświetlonego rośliny wytworzą wyłącznie liście. Ich kwiaty nigdy się nie pojawiają.
Cebulki kwiatowe można uprawiać w domu metodą hydroponiczną. Sposób ten polega na uprawie roślin w szklanych naczyniach bez tradycyjnego podłoża. W górnej, rozszerzającej się części każdego z nich umieszczamy po jednej cebulce. Do pojemników wlewamy roztwór nawozu, tak by sięgał do "piętek" cebul. Kiedy rośliny się ukorzenią, regularnie uzupełniamy poziom roztworu.
REKLAMA
REKLAMA