REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uprawiać cytrusy w mieszkaniu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bożena Biela
Cytrusy.
Cytrusy.

REKLAMA

REKLAMA

Cytrusy należą do rodziny rutowatych. To rośliny śródziemnomorskie, które dobrze rosną w warunkach domowych. Cytrusy pochodzą głównie ze wschodniej Azji. Są to rośliny zimozielone, bardzo wrażliwe na mrozy. Na lato można je wystawić do ogrodu lub na taras, jesienią jednak muszą powrócić znów do mieszkania.

Pielęgnacja cytrusów na wiosnę i w lecie

REKLAMA

Cytrusy przesadzamy raz do roku, najlepiej na wiosnę. Ziemia powinna być próchnicza, lekko kwaśna o odczynie od 5 do 6,5 pH i przepuszczalna. W pierwszych latach uprawy dobrze jest przesadzać rośliny raz w roku, później rzadziej, co kilka lat, do doniczki od 2 do 3 cm szerszej od poprzedniej. Na dnie doniczki warto ułożyć 3–5 cm warstwę drenażu z małych kamyków lub glinianych skorupek. W lecie cytrusy podlewamy dość obficie, ponieważ jest to ich okres kwitnienia. Co 10–14 dni powinniśmy zasilać roślinę płynnym nawozem, zwłaszcza na początku kwitnienia. Aby zapobiec usychaniu liści, cytrusy powinniśmy regularnie zraszać.

W lecie cytrusy warto wystawić do ogrodu lub na balkon, ponieważ do prawidłowego wzrostu potrzebują one dużo świeżego powietrza i słońca.

Zobacz także: Jak rozmnożać Ananasa?

Pielęgnacja cytrusów jesienią i w zimie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zimie cytrusy lubią temperaturę około 130C. Od października do marca potrzebują mniej wody. W okresie spoczynku powinniśmy je ustawić w jasnym, pozbawionym przeciągów miejscu.

Rozmnażanie

REKLAMA

Drzewka cytrusowe możemy rozmnażać z nasion. Jednak na efekty musimy poczekać kilka lat. W marcu nasiona wysiewamy do podłoża i ustawiamy je w miejscu, gdzie temperatura ma około 160C. Kiedy siewki są już dostatecznie duże, przesadzamy je do ziemi kwiatowej.

Łatwiejszym sposobem rozmnażania jest pozyskiwanie sadzonek od rośliny matecznej. Zabieg ten wykonujemy w czerwcu lub lipcu. Sadzonkom do szybkiego ukorzenienia się niezbędna jest odpowiednia wilgotność powietrza, dużo świeżego powietrza i temperatura wahająca się od 180C do 210C.

Zobacz także: Rośliny i owoce ogrodowe, które zawierają najwięcej witamin

Cytrusy dobrze znoszą cięcie. Wskazane jest aby co jakiś czas skracać pędy kilkuletnich okazów o mniej więcej jedną trzecią długości. Ten zabieg sprawia, że roślina ładniej się krzewi i szybciej rośnie.

Cytrusów nie powinniśmy uprawiać w kuchni, ponieważ opary gazu są dla nich bardzo toksyczne i powodują obumieranie roślin.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA