Zioła na depresję – Melisa, Rumianek i Waleriana
REKLAMA
REKLAMA
Melisa lekarska – właściwości lecznicze
REKLAMA
Melisa lekarska to przede wszystkim zioło działające uspokajająco i wyciszająco – dlatego nadaje się do leczenia depresji. Poza tym Melisa pomaga także osobom cierpiącym na problemy trawienne, zawroty głowy, bóle głowy i szumy w uszach. Dodatkowo możemy ją wykorzystać do łagodzenia objawów napięcia przedmiesiączkowego, uspokojenia nudności, a także kolek.
Zobacz także: Mięta, Pierwiosnek, Lipa – zioła na ból głowy
Melisa lekarska – uprawa
Zobacz także: Krwawnik, Poziomka, Szałwia – zioła na otyłość
Melisa lekarska to roślina na stanowisko ciepłe i bezwietrzne. Najlepszą glebą do uprawy Melisy będzie gleba żyzna, umiarkowanie wilgotna, z dużą zawartością wapnia. Ważne jest regularne przycinanie pędów Melisy – nawet 10–15 cm fragmentów. Możemy rozmnażać Melisę lekarską poprzez wysiew nasion. Należy to zrobić w połowie marca. Wtedy wysiewamy nasiona do inspektu, a w połowie maja przesadzamy sadzonki do gruntu. Jeśli chcemy zebrać liście Melisy do celów leczniczych, powinniśmy to zrobić na początku okresu kwitnienia.
Rumianek pospolity – właściwości lecznicze
Rumianek pospolity, tak jak Melisa lekarska, ma właściwości uspokajające, dlatego może być stosowany przy kuracji pomocniczej w leczeniu depresji. Poza tym zioło wpływa łagodząco na bóle brzucha spowodowane skurczami jelit. Dodatkowym atutem herbatek z Rumianku jest fakt, że mogą być one stosowane u dzieci już od drugiego tygodnia życia.
Rumianek pospolity – uprawa
Rumianek to roślina na stanowisko słoneczne. Odpowiednią glebą do uprawy Rumianku będzie gleba wapienna, żyzna i nieco cięższa. Rozmnażanie Rumianku najlepiej przeprowadzić poprzez wysiew nasion wprost do gruntu. Ważne aby podczas siania nie należy przykrywać nasion ziemią, a jedynie wgnieść je lekko w podłoże. Jeśli chodzi o pielęgnację Rumianku, istotne jest regularne odchwaszczanie i wzruszanie gleby w pobliżu rabaty.
Waleriana (Kozłek lekarski) – właściwości lecznicze
Waleriana, nazywana również Kozłkiem lekarskim jest zaliczana do roślin leczniczych. Surowcem leczniczym Waleriany są kłącza i korzenie. Ze względu na swoje właściwości uspokajające Waleriana może być stosowana przy leczeniu depresji, a także nerwicowych bólów głowy. Poza tym roślina obniża ciśnienie, wspomaga koncentrację, zapobiega bezsenności, a także likwiduje napięcia mięśniowe w obrębie ramion i szyi.
Waleriana (Kozłek lekarski) – uprawa
Zobacz także: Mięta, Szałwia i Pokrzywa – zioła na alergię
Odpowiednią glebą dla Waleriany jest gleba umiarkowanie próchnicza, obojętna i wilgotna. Bardzo dobrze na jakość Waleriany wpływa wapnowanie podłoża, gdyż roślina wytwarza wówczas więcej olejków eterycznych. Podstawą pielęgnacji Kozłka lekarskiego jest regularne usuwanie pędów kwiatostanowych, zwalczanie chwastów i spulchnianie gleby pomiędzy roślinami. Ważne aby pamiętać również o nawożeniu nawozami organicznymi.
Zobacz także: Mięta pieprzowa i Lipa – zioła na przeziębienie
REKLAMA
REKLAMA