Czosnek pospolity, Rumianek i Szałwia – zioła na trądzik
REKLAMA
REKLAMA
Czosnek – właściwości lecznicze
REKLAMA
Czosnek ma przede wszystkim właściwości przeciwzapalne, dlatego może być stosowany jako roślina wspomagająca leczenie trądziku. Poza tym Czosnek wpływa pozytywnie na obniżenie poziomu cukru we krwi, obniża także cholesterol i ciśnienie tętnicze, a poza tym przeciwdziała tendencji do zakrzepicy. Dodatkowo Czosnek stosowany jest jako roślina wspomagająca trawienie i oczyszczająca cały przewód pokarmowy.
Zobacz także: Najlepsze zioła na przeziębienie
Czosnek – uprawa
Zobacz także: Zioła na ból głowy
Czosnek to roślina na stanowisko słoneczne. Najlepszą glebą do uprawy Czosnku jest gleba gliniasto-piaszczysta, najlepiej przewiewna i zasilona nawozem organicznym. Czosnek źle znosi okresy suszy, dlatego w jego pielęgnacji warto pamiętać o regularnym podlewaniu.
Rumianek – właściwości lecznicze
Napary z Rumianku stosowane jako kompresy są pomocne w przypadku trądziku młodzieńczego. Poza tym wpływają na szybsze gojenie się ran i stanów zapalnych, dlatego poleca się je przy problemach z oparzeniami, a także owrzodzeniami. Zioło działa również uspokajająco, wspomaga pracę układu trawiennego i zapobiega kolkom jelitowym.
Rumianek – uprawa
Rumianek to roślina na stanowisko słoneczne. Najlepszą glebą do uprawy Rumianku będzie gleba wapienna, żyzna i nieco cięższa. Rozmnażanie Rumianku możemy przeprowadzić poprzez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu. Ważne aby podczas wysiewu nie przykrywać nasion ziemią, a jedynie wgnieść je lekko w podłoże – dzięki temu roślina łatwiej wykiełkuje. W pielęgnacji Rumianku istotne jest regularne odchwaszczanie i wzruszanie gleby w pobliżu rośliny.
Szałwia lekarska – właściwości lecznicze
Szałwia ze względu na swoje właściwości dezynfekujące i przeciwzapalne jest polecana przy problemach z trądzikiem. Przemywanie skóry naparem z Szałwii daje pozytywny efekt także przy trudno gojących się ranach. Dodatkowo roślina pobudza produkcję soków trawiennych, działa wiatropędnie, wpływa na efektywniejsze przyswajanie pokarmów oraz zmniejsza problemy związane ze skurczami jelit.
Zobacz także: Zioła dla diabetyków
Szałwia lekarska – uprawa
Szałwia to roślina na stanowiska słoneczne i ciepłe. Najlepszą glebą do uprawy Szałwii jest gleba żyzna, spulchniona, zasadowa i wilgotna. Pamiętajmy aby po zakończeniu okresu kwitnienia dość mocno przyciąć roślinę. To spowoduje, że będzie lepiej rosła. Jeśli chcemy rozmnożyć Szałwię możemy to zrobić albo przez sadzonki, albo przez wysiew nasion.
Zobacz także: Stewia – roślina, której możemy używać zamiast cukru
REKLAMA
REKLAMA