Serdecznik, Akacja, Głóg – zioła na zaparcia
REKLAMA
REKLAMA
Ziele Serdecznika – właściwości lecznicze
REKLAMA
Ziele Serdecznika wykorzystywane jest jako środek leczniczy przy zaparciach ze względu na swoje właściwości rozkurczowe. Serdecznik pomaga także w przypadku kolek i wzdęć. Dodatkowo zioło to zaleca się osobom, które mają problemy z sercem – kołataniami, arytmią lub nadciśnieniem. Serdecznik, tak jak Melisa lekarska, działa uspokajająco, dlatego może być stosowany jako środek nasenny.
Zobacz także: Zioła na lepsze trawienie
Ziele Serdecznika – uprawa
Zobacz także: Zioła na zaparcia
Serdecznik to popularny chwast rosnący na łąkach, polach i przy drogach. Jeśli jednak chcemy go uprawiać we własnym ogrodzie, powinniśmy pamiętać, że Serdecznik nie toleruje tylko dwóch rodzajów gleb – zbyt wilgotnych i bielicowych. Jeśli chcemy rozmnożyć tę roślinę, możemy to zrobić poprzez wysiew nasion, który należy przeprowadzić zimą lub na wiosnę.
Kwiat Akacji – właściwości lecznicze
Kwiat Akacji ma właściwości rozkurczowe, dlatego jest zalecany osobom cierpiącym na uporczywe zaparcia. Dodatkowo Akacja wpływa na organizm moczopędnie, uspokajająco, a także pobudza produkcję żółci. Napar z kwiatów Akacji wykorzystujemy jako środek obniżający gorączkę. Poza tym Akację stosuje się przy kamicy nerkowej, zapaleniu nerek i skurczach dróg żółciowych.
Kwiat Akacji – uprawa
Robinia akacjowa popularnie nazywana Akacją to roślina na stanowisko jasne i słoneczne. Akacja nie ma specjalnych wymagań glebowych, rośnie na większości popularnych gleb. Podczas pielęgnacji Akacji nie należy przejmować się podlewaniem – wytwarza ona korzeń palowy, którym pobiera wodę z głębszych warstw podłoża. Akację możemy rozmnażać zarówno poprzez nasiona, jak i poprzez płytko położone korzenie boczne. Kwiaty do celów leczniczych powinniśmy zebrać tuż po rozpoczęciu okresu kwitnienia, w suchy poranek. Pamiętajmy, że tylko kwiaty Akacji nie zawierają trujących substancji, reszta rośliny nie nadaje się do spożycia.
Kwiat Głogu – właściwości lecznicze
Kwiaty Głogu zawierają substancje, które wpływają rozkurczowo na mięśnie gładkie. Ze względu na to, Głóg wpływa pozytywnie na stany skurczowe jelit, przewodów moczowych i macicy. Poza tym Głóg ma działanie uspokajające, uśmierza bóle stawowe i kostne, a także jest zalecany przy problemach z sercem.
Zobacz także: Krwawnik, Poziomka, Szałwia – zioła na otyłość
Kwiat Głogu – uprawa
Głóg to drzewo na stanowisko słoneczne lub półcieniste. Roślina ta nie ma specjalnych wymagań glebowych, poradzi sobie nawet na jałowym podłożu. Głóg uznajemy za roślinę łatwą w uprawie ze względu na to, że jest odporny na susze, zanieczyszczenia powietrza, a także niewielkie mrozy. Kwiatostany do celów leczniczych należy zebrać na początku okresu kwitnienia.
Zobacz także: Mięta i Melisa – zioła dla niemowląt
REKLAMA
REKLAMA