Anyż, Babka lancetowata – zioła na kaszel
REKLAMA
REKLAMA
Anyż (Biedrzeniec anyż) – właściwości lecznicze
REKLAMA
Anyż pobudza wydzielanie wydzielin z błon śluzowych w górnym układzie oddechowym. Ta właściwość Anyżu sprawia, że może być wykorzystywany przy leczeniu uporczywego kaszlu wywołanego zapaleniem oskrzeli, anginami i różnorodnymi przeziębieniami. Wyciąg z Anyżu wpływa także pozytywnie na pracę całego układu pokarmowego, gdyż wspomaga wydzielanie soków trawiennych. Ciekawostką jest, że Anyż działa również mlekopędnie, co ma znaczenie dla matek karmiących piersią.
Zobacz także: Najlepsze zioła na przeziębienie
Anyż (Biedrzeniec anyż) – uprawa
Zobacz także: Przyprawy rozgrzewające
Anyż nadaje się do uprawy w ogrodzie, pamiętajmy tylko o jak najbardziej słonecznym stanowisku dla tej rośliny. Odpowiednim podłożem dla Anyżu będzie podłoże żyzne z dość dużym dodatkiem wapnia. Do celów leczniczych nadają się brunatne owoce Anyżu. Jeśli chcemy je zebrać, powinniśmy ściąć pędy na wysokości około 12 cm od ziemi. Najlepiej zrobić to na początku września. Pędy zebrane w pęczki należy suszyć w przewiewnym pomieszczeniu.
Babka lancetowata – właściwości lecznicze
Babkę lancetowatą wykorzystuje się w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz przy nieżytach górnych dróg oddechowych. Babka zawiera substancje, które pobudzają wydzielanie śluzu w oskrzelach, a także rozrzedzają śluz, dzięki czemu ułatwiają oczyszczanie dróg oddechowych. Babka lancetowata nadaje się również do leczenia suchego kaszlu gdyż jej liście zawierają śluzy. Śluzy te działają łagodząco na górne drogi oddechowe i na przewód pokarmowy. Liście tej rośliny mogą być wykorzystywane przy stanach zapalnych skóry, oparzeniach, trudno gojących się ranach i przy ukąszeniach owadów.
Babka lancetowata – uprawa
Zobacz także: Zioła na kaszel
Babka lancetowata jest rośliną, którą często spotykamy na przydrożnych trawnikach lub na polach. Jeśli jednak chcemy ją uprawiać we własnym ogrodzie, możemy to zrobić poprzez wysiew nasion wprost do gruntu na przełomie marca i kwietnia. Podczas pielęgnacji Babki należy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu i spulchnianiu ziemi pomiędzy roślinami. Nie zapominajmy także o nawożeniu. Liście Babki zbieramy raz w roku, w okresie kwitnienia. Po dwóch latach uprawy możemy zbierać je dwukrotnie.
Zobacz także: Mięta pieprzowa i Lipa – zioła na przeziębienie
REKLAMA
REKLAMA