Mięta pieprzowa i Lipa – zioła na przeziębienie
REKLAMA
REKLAMA
Mięta pieprzowa – właściwości lecznicze
REKLAMA
Mięta należy do najpopularniejszych ziół uznawanych za lecznicze. Napary z Mięty pieprzowej mogą być wykorzystywane do inhalacji – są szczególnie pomocne przy zapaleniach oskrzeli i gardła. Napar nadaje się także do płukania jamy ustnej podczas stanów zapalnych. Mięta pieprzowa rozrzedza śluz zalegający w górnych drogach oddechowych w trakcie trwania przeziębienia, co ułatwia jego odksztuszanie. Poza tym łagodzi bóle gardła. Dodatkowo Mięta wpływa na pracę układu pokarmowego – łagodzi wzdęcia, nudności, zgagi, a nawet uciążliwe zaparcia. Powoduje także intensywniejsze wydzielanie soków trawiennych.
Zobacz także: Najlepsze zioła na przeziębienie
Mięta pieprzowa – uprawa
Zobacz także: Zioła na kaszel
Najlepszą glebą do uprawy Mięty pieprzowej jest gleba próchnicza, przepuszczalna, wilgotna, o znacznej zawartości wapnia. Mięta to roślina o stosunkowo dużym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze – wymaga regularnego nawożenia. Nawozimy ją nawozami organicznymi i nawozami mineralnymi. Ważne aby nie przenawozić rośliny, gdyż wówczas będzie słabiej rosnąć. Podstawą w pielęgnacji Mięty jest opielanie. Mięta pieprzowa nie powinna być zagłuszona przez rośliny rosnące w pobliżu. Zioło zbieramy na początku okresu kwitnienia – wtedy, gdy pojawią się pierwsze kwiaty. To moment, w którym liście rośliny zawierają największą ilość olejków eterycznych, leczących różnorodne dolegliwości.
Lipa – właściwości lecznicze
Lipa działa napotnie, przeciwzapalnie i osłaniająco – dzięki działaniu osłaniającemu, herbatka z Lipy łagodzi uporczywy kaszel i zmniejsza ból gardła. Ponadto Lipa ma właściwości uspokajające, kojące napięcie nerwowe nawet u dzieci. Lipę stosuje się również przy problemach z oddawaniem moczu, gdyż zioło to pobudza kanaliki nerkowe i tym samym powoduje zwiększone wydalanie. Napary z kwiatostanów ułatwiają trawienie, a także przyswajanie składników odżywczych.
Lipa – uprawa
Zobacz także: Zioła na ból głowy
Najlepszym stanowiskiem do uprawy Lipy jest stanowisko półcieniste. Wymagania glebowe Lipy to gleba żyzna, nieco kwaśna lub wapienna i niepodmokła. Roślina ta dość dobrze znosi susze gdyż należy do drzew odpornych na działanie wysokich temperatur. Zbiór kwiatostanów wykorzystywanych do sporządzania herbatek i naparów powinniśmy przeprowadzić na samym początku kwitnienia.
Zobacz także: Przyprawy rozgrzewające
REKLAMA
REKLAMA