REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mięta, Pierwiosnek, Lipa – zioła na ból głowy

Justyna Hek
Mięta. Fot. Fotolia
Mięta. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Miętę, Pierwiosnek i Lipę wykorzystuje się do sporządzania herbatek łagodzących między innymi ból głowy. Zarówno Mięta, jak Pierwiosnek i Lipa wpływają uspokajająco na organizm, a także działają kojąco na uporczywe migreny. Podpowiadamy jak uprawiać zioła na ból głowy w swoim ogrodzie.

Mięta pieprzowa – właściwości lecznicze

REKLAMA

Napary z Mięty pieprzowej mogą być wykorzystywane do leczenia migren, nerwobóli, nerwowych drgawek, a także bezsenności. Wynika to z uspokajającego działania Mięty. Napary stosuje się również do inhalacji i do płukania jamy ustnej podczas stanów zapalnych. Mięta pieprzowa rozrzedza śluz zalegający w górnych drogach oddechowych ułatwiając jego odksztuszanie, dodatkowo wpływa kojąco na bóle gardła. Miętę stosuje się również przy problemach z układem pokarmowym – łagodzi wzdęcia, nudności, zgagi i zaparcia.

Zobacz także: Zioła na ból głowy

Mięta pieprzowa – uprawa

Zobacz także: Mięta, Szałwia i Pokrzywa – zioła na alergię

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiednim podłożem do hodowli Mięty pieprzowej jest podłoże próchnicze, przepuszczalne, wilgotne, o znacznej zawartości wapnia. Warto pamiętać, że Mięta to roślina o dość dużym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze, dlatego potrzebuje regularnego nawożenia nawozami organicznymi, a także mineralnymi. Ważne aby kontrolować ilość stosowanego nawozu, gdyż Mięta źle znosi przenawożenie – przenawożona słabiej rośnie. W pielęgnacji Mięty istotne jest opielanie, ponieważ nie może być ona zagłuszona przez inne rośliny. Liście rośliny zbieramy wraz z rozpoczęciem okresu kwitnienia, gdy tylko pojawią się pierwsze kwiaty. Wtedy roślina zawiera największą ilość olejków eterycznych, które wspomagają leczenie np. bólów głowy.

Pierwiosnek – właściwości lecznicze

Pierwiosnek, tak jak Mięta, ma działanie uspokajające, dlatego nadaje się do niwelowania migrenowych, a także nerwicowych bólów głowy. Dodatkowo napar z Pierwiosnka wykorzystywany jest do leczenia uporczywego kaszlu gdyż rozrzedza wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. Pierwiosnek zwiększa również ilość wydalanego moczu, a co za tym idzie, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.

Pierwiosnek – uprawa

Pierwiosnek to roślina na stanowisko półcieniste o dość żyznej glebie. Nie jest wymagający, dlatego nie musimy się martwić o specjalną pielęgnację tej rośliny. Jeśli chcemy rozmnożyć Pierwiosnki, należy to zrobić na początku wiosny poprzez podział kępy. Dodatkowym atutem Pierwiosnka jest jego odporność na mróz, szkodniki i choroby.

Lipa – właściwości lecznicze

Lipa jest doceniana ze względu na właściwości uspokajające i kojące napięcie nerwowe nawet u dzieci. Dzięki temu wpływa pozytywnie na ból głowy. Wywary z Lipy działają napotnie, przeciwzapalnie i osłaniająco, dlatego często stosuje się je przy przeziębieniach, a także zapaleniach górnych dróg oddechowych. Lipę wykorzystujemy również przy problemach z układem moczowym. Napary z kwiatostanów wspomagają trawienie i ułatwiają przyswajanie pokarmów.

Zobacz także: Najlepsze zioła na przeziębienie

Lipa – uprawa

Lipa to roślina na stanowisko półcieniste. Najlepszą glebą dla Lipy jest gleba żyzna, nieco kwaśna lub wapienna i niepodmokła. Drzewo dość dobrze znosi susze. Zbiór kwiatostanów wykorzystywanych do sporządzania herbatek i naparów powinniśmy przeprowadzić na samym początku kwitnienia Lipy.

Zobacz także: Mięta pieprzowa i Lipa – zioła na przeziębienie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

REKLAMA

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA