Mięta, Pierwiosnek, Lipa – zioła na ból głowy
REKLAMA
REKLAMA
Mięta pieprzowa – właściwości lecznicze
REKLAMA
Napary z Mięty pieprzowej mogą być wykorzystywane do leczenia migren, nerwobóli, nerwowych drgawek, a także bezsenności. Wynika to z uspokajającego działania Mięty. Napary stosuje się również do inhalacji i do płukania jamy ustnej podczas stanów zapalnych. Mięta pieprzowa rozrzedza śluz zalegający w górnych drogach oddechowych ułatwiając jego odksztuszanie, dodatkowo wpływa kojąco na bóle gardła. Miętę stosuje się również przy problemach z układem pokarmowym – łagodzi wzdęcia, nudności, zgagi i zaparcia.
Zobacz także: Zioła na ból głowy
Mięta pieprzowa – uprawa
Zobacz także: Mięta, Szałwia i Pokrzywa – zioła na alergię
Odpowiednim podłożem do hodowli Mięty pieprzowej jest podłoże próchnicze, przepuszczalne, wilgotne, o znacznej zawartości wapnia. Warto pamiętać, że Mięta to roślina o dość dużym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze, dlatego potrzebuje regularnego nawożenia nawozami organicznymi, a także mineralnymi. Ważne aby kontrolować ilość stosowanego nawozu, gdyż Mięta źle znosi przenawożenie – przenawożona słabiej rośnie. W pielęgnacji Mięty istotne jest opielanie, ponieważ nie może być ona zagłuszona przez inne rośliny. Liście rośliny zbieramy wraz z rozpoczęciem okresu kwitnienia, gdy tylko pojawią się pierwsze kwiaty. Wtedy roślina zawiera największą ilość olejków eterycznych, które wspomagają leczenie np. bólów głowy.
Pierwiosnek – właściwości lecznicze
Pierwiosnek, tak jak Mięta, ma działanie uspokajające, dlatego nadaje się do niwelowania migrenowych, a także nerwicowych bólów głowy. Dodatkowo napar z Pierwiosnka wykorzystywany jest do leczenia uporczywego kaszlu gdyż rozrzedza wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. Pierwiosnek zwiększa również ilość wydalanego moczu, a co za tym idzie, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.
Pierwiosnek – uprawa
Pierwiosnek to roślina na stanowisko półcieniste o dość żyznej glebie. Nie jest wymagający, dlatego nie musimy się martwić o specjalną pielęgnację tej rośliny. Jeśli chcemy rozmnożyć Pierwiosnki, należy to zrobić na początku wiosny poprzez podział kępy. Dodatkowym atutem Pierwiosnka jest jego odporność na mróz, szkodniki i choroby.
Lipa – właściwości lecznicze
Lipa jest doceniana ze względu na właściwości uspokajające i kojące napięcie nerwowe nawet u dzieci. Dzięki temu wpływa pozytywnie na ból głowy. Wywary z Lipy działają napotnie, przeciwzapalnie i osłaniająco, dlatego często stosuje się je przy przeziębieniach, a także zapaleniach górnych dróg oddechowych. Lipę wykorzystujemy również przy problemach z układem moczowym. Napary z kwiatostanów wspomagają trawienie i ułatwiają przyswajanie pokarmów.
Zobacz także: Najlepsze zioła na przeziębienie
Lipa – uprawa
Lipa to roślina na stanowisko półcieniste. Najlepszą glebą dla Lipy jest gleba żyzna, nieco kwaśna lub wapienna i niepodmokła. Drzewo dość dobrze znosi susze. Zbiór kwiatostanów wykorzystywanych do sporządzania herbatek i naparów powinniśmy przeprowadzić na samym początku kwitnienia Lipy.
Zobacz także: Mięta pieprzowa i Lipa – zioła na przeziębienie
REKLAMA
REKLAMA