REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mięta, Pierwiosnek, Lipa – zioła na ból głowy

Justyna Hek
Mięta. Fot. Fotolia
Mięta. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Miętę, Pierwiosnek i Lipę wykorzystuje się do sporządzania herbatek łagodzących między innymi ból głowy. Zarówno Mięta, jak Pierwiosnek i Lipa wpływają uspokajająco na organizm, a także działają kojąco na uporczywe migreny. Podpowiadamy jak uprawiać zioła na ból głowy w swoim ogrodzie.

Mięta pieprzowa – właściwości lecznicze

REKLAMA

Napary z Mięty pieprzowej mogą być wykorzystywane do leczenia migren, nerwobóli, nerwowych drgawek, a także bezsenności. Wynika to z uspokajającego działania Mięty. Napary stosuje się również do inhalacji i do płukania jamy ustnej podczas stanów zapalnych. Mięta pieprzowa rozrzedza śluz zalegający w górnych drogach oddechowych ułatwiając jego odksztuszanie, dodatkowo wpływa kojąco na bóle gardła. Miętę stosuje się również przy problemach z układem pokarmowym – łagodzi wzdęcia, nudności, zgagi i zaparcia.

Zobacz także: Zioła na ból głowy

Mięta pieprzowa – uprawa

Zobacz także: Mięta, Szałwia i Pokrzywa – zioła na alergię

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiednim podłożem do hodowli Mięty pieprzowej jest podłoże próchnicze, przepuszczalne, wilgotne, o znacznej zawartości wapnia. Warto pamiętać, że Mięta to roślina o dość dużym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze, dlatego potrzebuje regularnego nawożenia nawozami organicznymi, a także mineralnymi. Ważne aby kontrolować ilość stosowanego nawozu, gdyż Mięta źle znosi przenawożenie – przenawożona słabiej rośnie. W pielęgnacji Mięty istotne jest opielanie, ponieważ nie może być ona zagłuszona przez inne rośliny. Liście rośliny zbieramy wraz z rozpoczęciem okresu kwitnienia, gdy tylko pojawią się pierwsze kwiaty. Wtedy roślina zawiera największą ilość olejków eterycznych, które wspomagają leczenie np. bólów głowy.

Pierwiosnek – właściwości lecznicze

Pierwiosnek, tak jak Mięta, ma działanie uspokajające, dlatego nadaje się do niwelowania migrenowych, a także nerwicowych bólów głowy. Dodatkowo napar z Pierwiosnka wykorzystywany jest do leczenia uporczywego kaszlu gdyż rozrzedza wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. Pierwiosnek zwiększa również ilość wydalanego moczu, a co za tym idzie, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.

Pierwiosnek – uprawa

Pierwiosnek to roślina na stanowisko półcieniste o dość żyznej glebie. Nie jest wymagający, dlatego nie musimy się martwić o specjalną pielęgnację tej rośliny. Jeśli chcemy rozmnożyć Pierwiosnki, należy to zrobić na początku wiosny poprzez podział kępy. Dodatkowym atutem Pierwiosnka jest jego odporność na mróz, szkodniki i choroby.

Lipa – właściwości lecznicze

Lipa jest doceniana ze względu na właściwości uspokajające i kojące napięcie nerwowe nawet u dzieci. Dzięki temu wpływa pozytywnie na ból głowy. Wywary z Lipy działają napotnie, przeciwzapalnie i osłaniająco, dlatego często stosuje się je przy przeziębieniach, a także zapaleniach górnych dróg oddechowych. Lipę wykorzystujemy również przy problemach z układem moczowym. Napary z kwiatostanów wspomagają trawienie i ułatwiają przyswajanie pokarmów.

Zobacz także: Najlepsze zioła na przeziębienie

Lipa – uprawa

Lipa to roślina na stanowisko półcieniste. Najlepszą glebą dla Lipy jest gleba żyzna, nieco kwaśna lub wapienna i niepodmokła. Drzewo dość dobrze znosi susze. Zbiór kwiatostanów wykorzystywanych do sporządzania herbatek i naparów powinniśmy przeprowadzić na samym początku kwitnienia Lipy.

Zobacz także: Mięta pieprzowa i Lipa – zioła na przeziębienie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA