Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska – zioła na lepsze trawienie
REKLAMA
REKLAMA
Kminek zwyczajny – właściwości lecznicze
REKLAMA
Kminek zwyczajny wpływa na większą produkcję soków trawiennych, działa wiatropędnie, a także przeciwskurczowo uśmierzając tym samym ból spowodowany kolkami jelitowymi. Dodatkowo Kminek zaliczany jest do ziół moczopędnych, wykrztuśnych i poprawiających apetyt.
Zobacz także: Zioła na lepsze trawienie
Kminek zwyczajny – uprawa
Zobacz także: Najlepsze zioła na otyłość
Kminek nie rośnie naturalnie w naszym klimacie, dlatego jeśli chcemy go hodować, musimy zadbać o odpowiednie warunki glebowe. Najlepszą glebą do uprawy Kminku jest lekka glina z dodatkiem humusu. Kminek zwyczajny to roślina na stanowiska słoneczne, pamiętajmy jednak, że źle znosi susze. Z tego względu powinniśmy go dodatkowo podlewać w okresie letnim. Kminek wschodzi bardzo wolno, dlatego nie należy się niepokoić jeśli nie zauważymy roślinek już po kilku dniach od zasiania.
Mięta pieprzowa – właściwości lecznicze
Mięta to jedno z najpopularniejszych ziół leczniczych. Mięta poprawia pracę układu pokarmowego – łagodzi wzdęcia, nudności, zgagę, a także wspomaga wydzielanie soków trawiennych. Ze względu na te właściwości polecana jest również dzieciom i osobom na dietach. Mięty pieprzowej używamy jako przyprawy, dlatego w łatwy sposób możemy wykorzystać liście tej rośliny w kuchni.
Mięta pieprzowa – uprawa
Mięta pieprzowa lubi gleby próchnicze, przepuszczalne, wilgotne i bogate w wapń. Pamiętajmy, że Mięta to roślina, która ma duże zapotrzebowanie na substancje odżywcze – należy ją regularnie nawozić. Do tego celu odpowiednie będą zarówno nawozy organiczne, jak i mineralne. Ważne aby nie przenawozić Mięty pieprzowej gdyż to spowoduje niewielkie plony. W pielęgnacji Mięty najważniejsze jest opielanie – roślina nie powinna być zagłuszona przez inne rosnące w pobliżu. Miętę pieprzową zbieramy po pojawieniu się pierwszych kwiatów, ponieważ wtedy zawiera ona najwięcej olejków eterycznych.
Melisa lekarska – właściwości lecznicze
Melisa wpływa pozytywnie na problemy trawienne wywołane nerwowym trybem życia. Poza tym możemy ją wykorzystać do łagodzenia objawów napięcia przedmiesiączkowego, uspokojenia nudności, kolek. Dodatkowo Melisa leczy migreny, osłabia bóle głowy wynikające ze stresującego trybu życia, pomaga osobom cierpiącym na zawroty głowy i szumy uszne.
Zobacz także: Zioła na zaparcia
Melisa lekarska – uprawa
Melisa lekarska lubi stanowiska ciepłe i niewystawione na działanie wiatru. Najlepszą glebą do uprawy Melisy jest gleba żyzna, umiarkowanie wilgotna, z dość dużą zawartością wapnia. Ważne, aby regularnie przycinać tę roślinę. Przycinamy nawet 10–15 cm fragmenty pędów. Jeśli chcemy rozmnażać Melisę lekarską z nasion, należy to zrobić w połowie marca. Jest to pora na wysiew nasion do inspektu, zaś w połowie maja przesadzamy sadzonki do gruntu. Liście Melisy do celów leczniczych zbieramy na początku okresu kwitnienia.
Zobacz także: Krwawnik, Poziomka, Szałwia – zioła na otyłość
REKLAMA
REKLAMA