Mięta, Szałwia i Pokrzywa – zioła na alergię
REKLAMA
REKLAMA
Szałwia lekarska – właściwości lecznicze
REKLAMA
Szałwia pobudza produkcję soków trawiennych, a zwiększona ilość soków trawiennych związana jest z lepszym i szybszym trawieniem – dlatego Szałwię lekarską zaleca się przy alergiach pokarmowych. Dodatkowo Szałwia działa również wiatropędnie oraz wpływa dodatnio na efektywniejsze przyswajanie pokarmów. Napary z tej rośliny zmniejszają problemy związane ze skurczami jelit, a co za tym idzie z kolkami jelitowymi.
Zobacz także: Najlepsze zioła na alergie
Szałwia lekarska – uprawa
Zobacz także: Zioła na kaszel
Szałwia to roślina na stanowiska słoneczne i ciepłe. Najlepszą glebą dla Szałwii jest gleba żyzna, spulchniona, zasadowa i wilgotna. Pamiętajmy, aby po zakończeniu okresu kwitnienia Szałwię dość mocno przyciąć – taki zabieg sprawi, że roślina będzie lepiej rosła. Jeśli chcemy rozmnożyć Szałwię możemy to zrobić albo przez sadzonki, albo przez wysiew nasion wprost do gruntu.
Mięta pieprzowa – właściwości lecznicze
Mięta to najpopularniejsze zioło lecznicze. Napary z Mięty pieprzowej, tak jak Szałwia lekarska mają pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego. Mięta łagodzi wzdęcia, nudności, zgagi, a nawet uciążliwe zaparcia. Powoduje także intensywniejsze wydzielanie soków trawiennych. Ze względu na te różnorodne właściwości, Mięta w postaci herbatek i naparów zalecana jest osobom cierpiącym na alergie pokarmowe.
Mięta pieprzowa – uprawa
Najlepszą glebą dla Mięty pieprzowej jest gleba próchnicza, przepuszczalna, wilgotna, o znacznej zawartości wapnia. Mięta należy do roślin o dużym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze – właśnie dlatego wymaga regularnego nawożenia. Miętę pieprzową nawozimy nawozami organicznymi i nawozami mineralnymi. Pamiętajmy, żeby nie przenawozić rośliny, gdyż wówczas będzie słabiej rosnąć. Podstawą w pielęgnacji Mięty jest opielanie. Nie należy doprowadzić do sytuacji, w której roślina zostanie zagłuszona przez inne rosnące w pobliżu. Miętę pieprzową powinniśmy zebrać na początku okresu kwitnienia – po pojawieniu się pierwszych kwiatów. To moment, w którym roślina zawiera największą ilość olejków eterycznych, pomagających nam w leczeniu różnorodnych dolegliwości.
Pokrzywa – właściwości lecznicze
Pokrzywa, tak jak Mięta i Szałwia wpływa na trawienie, a także lepsze przyswajanie pokarmów. Działa również moczopędnie – dzięki temu szybciej wydalamy zbędne produkty przemiany materii, w tym mocznik. W przypadku stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym, napary z Pokrzywy powodują szybsze gojenie się ran. Pokrzywa jest rośliną szczególnie istotną dla diabetyków, gdyż obniża poziom cukru we krwi.
Zobacz także: Zioła na ból głowy
Pokrzywa – uprawa
Pokrzywa to popularny chwast, dlatego najprawdopodobniej rośnie samoistnie w naszych ogrodach. Jeśli chcemy zebrać liście pokrzywy, pamiętajmy, aby robić to w rękawiczkach. Tę roślinę możemy zbierać od maja aż do września, choć najlepszym momentem jest czas tuż przed kwitnieniem.
Zobacz także: Najlepsze zioła na przeziębienie
REKLAMA
REKLAMA